Architektura MuratorWydarzeniaPraktyki studenckie w baurmann.dürr Architekten. „Architektura-murator” 12/ 2013

Praktyki studenckie w baurmann.dürr Architekten. „Architektura-murator” 12/ 2013

W grudniowym numerze miesięcznika „Architektura-murator” Weronika Dettlaff, doktorantka na Politechnice Gdańskiej, opisuje swoją praktykę architektoniczną w niemieckiej pracowni baurmann.dürr architekten oraz przeprowadza wywiad z jej założycielami Martinem Dürrem i Henningiem Baurmannem

Witryny biura baurmann.dürr Architekten; Fot. Stephan Baumann, bild_raum. "Architektura-murator" nr 12/ 2013
Witryny biura baurmann.dürr Architekten; Fot. Stephan Baumann, bild_raum. "Architektura-murator" nr 12/ 2013

Za decyzją o wyborze Karlsruhe w Niemczech na miejsce moich praktyk stały względy praktyczne, estetyczne i osobiste. Fascynował mnie niezwykły układ urbanistyczny na planie gwiazdy, który wytyczono jeszcze kiedy zakładano to klasycystyczne „miasto idealne”. Od pałacu znajdującego się w centrum wielkiego okręgu odchodzą 32 aleje, które do dziś stanowią główny układ śródmieścia. Karlsruhe jest znaczącym ośrodkiem architektonicznym, m.in. ze względu na renomowany, najstarszy w kraju wydział architektury na tutejszym uniwersytecie – Karlsruher Institut für Technologie, oraz dużą liczbę dobrych pracowni.

Zatrudnienie znalazłam w renomowanym biurze architektonicznym barumann.dürr Architekten. W pracowni zatrudnionych jest 25 osób, w tym zawsze dwóch-trzech praktykantów. Mottem, które przyświeca wszystkim jej pracownikom, jest cytat Alberta Einsteina, który można znaleźć na głównej stronie pracowni: Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.
Charakter lokalu, w którym znajduje się firma, dokładnie oddaje jakość architektury, którą oferuje swoim klientom. Credo architektów z barumann.dürr Architekten to czerpanie inspiracji z charakteru miejsca, ponieważ każdy projekt jest ściśle związany z otoczeniem, w którym powstaje. Duże znaczenie przywiązują do jego analizy – zapoznania się z położeniem, historią, okoliczną zabudową. Każdy projekt wykonywany jest z ogromną precyzją i dbałością o detale. Świadczy o tym nawet wyposażenie pracowni, w której znajduje się specjalne pomieszczenie z ogromną ilością próbek materiałów wykonawczych – drewna, linoleum, PCV, wykładzin. W czasie pracy nad projektem często odbywały się konsultacje z ekspertami branżowymi – odnośnie oświetlenia, mebli lub materiałów wykończeniowych elewacji. Nad każdym szczegółem pracuje się tak długo, aż efekt zadowoli zarówno inwestora, jak i projektanta.
Od pierwszego dnia praktyk czekały na mnie zadania zupełnie nieodbiegające od tych stawianych przed innymi pracownikami (...)

Relacja ze studenckich praktyk w niemieckiej pracowni architektonicznej baurmann.dürr architekten i  wywiad z Martinem Dürrem i Henningiem Baurmannem ukazał się w miesięczniku
„Architektura-murator” 12/ 2013


Zderzenie z rzeczywistością - czyli kiedy student przychodzi pierwszy raz do biura Z perspektywy studenta praca architekta wydaje się niezwykle twórcza i ekscytująca, jednak nie zawsze tak jest. Czasami są to godziny spędzone na żmudnym poprawianiu rysunków czy nanoszeniu korekt, zostawaniu dłużej w pracy, bo terminy są napięte. Nie zawsze też trafiają się fascynujące tematy - o pierwszej pracy w biurze architektonicznym opowiada ambasadorka „Architektury-murator" Zuzanna Matuszna.
Praktyki architektoniczne w pracowni SOM w Chicago Nie jestem utalentowanym architektem, jestem bardzo ciężko pracującym architektem. Znalezienie się w punkcie, w którym jestem zajęło mi dużo czasu – mówi Mark Nagis, dyrektor ds. projektów w chicagowskim oddziale pracowni SOM. Publikujemy wywiad, jakiego architekt udzielił studentce Klaudii Gołaszewskiej oraz jej relację z praktyk w biurze SOM w Chicago.
Praktyka architektoniczna w Londynie Publikujemy relację Marka Grodzickiego, studenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, z praktyki w londyńskim oddziale pracowni Gensler oraz wywiad, jaki przeprowadził z jednym z dyrektorów biura – Łukaszem Płatkowskim.
Praktyka w Brazylii Studentka Aleksandra Raniewicz wspomina staż, który odbyła w pracowni Gabinete de Arquitetura w Natal oraz rozmawia z jej właścicielką, architektką Gracitą Cardoso Lopes, na temat warunków pracy w Brazylii i nowej zabudowy tamtejszych miast.
Praktyki studenckie w pracowni architektonicznej Estudio Barozzi Veiga Studentka V roku architektury Politechniki Poznańskiej opisuje praktykę architektoniczną w hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga, podczas której pracowała nad projektem Filharmonii Szczecińskiej. Relacja ukazała się w lipcowym numerze "Architektury-murator"
Wakacyjny staż w Angoli dla studentów architektury Firma Infinity Residence zaprasza studentów architektury do udziału w letnim stażu w Angoli. Zgłoszenia można przesyłać do 18 czerwca 2014. Wybrane osoby zdobędą doświadczenie przy projektowaniu i budowie nowego osiedla mieszkaniowego