Architektura MuratorWydarzeniaV4 Family Houses 2015

V4 Family Houses 2015

To już ósma edycja przedsięwzięcia, w ramach którego zaprezentowane zostaną najciekawsze domy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wśród nich dziesięć realizacji polskich architektów.

V4 Family Houses 2015
Dom Dwie Stodoły w Tychach, proj. RS+ Robert Skitek, Robert Skitek, Szymon Borczyk. Fot. Tomasz Zakrzewski

Wyboru prezentowanych obiektów dokonały stowarzyszenia architektów każdego z krajów: Magyar Építőművészek Szövetsége (Węgry), Obec Architektů (Czechy), Spolok Architektov Slovenska (Słowacja) i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Polskę reprezentować będzie 10 projektów, wybranych przez Jury w składzie: Włodzimierz Mucha (Wiceprezes SARP ds. Twórczości), Antoni Domicz (SARP Oddział Opole), Marek Orłowski (Prezes SARP Oddział Szczecin), są to:

1. Bio_Arka w Gajewie, gm. Czarnków (Architekt Tomasz Mielczyński)
2. greenSPACE_197 w Smochowicach (Architekt Tomasz Mielczyński)
3. Dom wysokich drzwi 2014 w Katowicach (ATELIER PS Mirosław Polak Marek Skwara S.C., Mirosław Polak, Marek Skwara)
4. Dom w Opolu (db2 architekci, Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński)
5. Living-Garden House w Katowicach (KWK Promes Robert Konieczny)
6. Living-Garden House w Izbicy (KWK Promes Robert Konieczny)
7. Dom jednorodzinny dwulokalowy w Oleśnicy (Roman Rutkowki Architekci)
8. Dom Dwie Stodoły w Tychach (RS+ Robert Skitek, Robert Skitek, Szymon Borczyk)
9. Domy Jednorodzinne na Wzgórzu 327 (Zalewski Architecture Group, Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski)
10. Dom Cube-2-Box w Mysłowicach (Zalewski Architecture Group, Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski)

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 2 lutego 2016, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Wystawa prezentowana będzie do 12 lutego 2016.

Tagi:
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.