Architektura MuratorWydarzeniaWalenty Gabrysiak - malarstwo i grafika

Walenty Gabrysiak - malarstwo i grafika

Warszawska Galeria Stalowa postanowiła przypomnieć życie i dzieło artysty Walentego Gabrysiaka. Na wystawie zaprezentowano grafiki i obrazy najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości.

Walenty Gabrysiak - malarstwo i grafika
Miejsce na marzenia VI, 1972, 115 x 90 cm, olej na płótnie

Walenty Gabrysiak to postać zapomniana, o której trudno znaleźć informacje w książkach poświęconych historii polskiej sztuki powojennej. Urodzony w 1920 roku w Wielkopolsce malarz i grafik, studiował w latach 1949-54 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Fryderyka Pautscha, prof. Adama Marczyńskiego i  prof. Wacława Taranczewskiego. Oprócz prac na płótnie i grafik, pracował przy projektach malarstwa ściennego, m.in. sgraffito na ratuszu przy placu Wolnica w Krakowie. We współpracy z Ewą Buczyńską zaprojektował i zrealizował równiez mozaikę w Karczowie koło Opola. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i wielu innych placówkach.

Warszawska Galeria Stalowa postanowiła przypomnieć życie i dzieło artysty wystawą, na której zaprezentowano grafiki i obrazy z różnych okresów jego życia. Wybrano prace najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości, ukazujące zmiany, jakie zaszły w niej na przestrzeni lat. Malarstwo i grafikę Walentego Gabrysiaka można oglądać do 13 czerwca. 20 maja, w Noc Muzeów, odbędzie się tu słuchowisko Teatru Polskiego Radia, autorstwa Wojciecha Dróżdża i Sławomira Rogowskiego, poświęcone historii miłości Gabrysiaka do malarki Ewy Buczyńskiej i tragicznemu końcowi życia artysty. Na jesieni wystawę można będzie oglądać w Krakowie.

Walenty Gabrysiak. Malarstwo i grafika
17 maja - 13 czerwca 2017
Galeria Stalowa

Tagi:
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.