Architektura MuratorWydarzeniaZmarł Michael Graves, jeden z największych architektów postmodernizmu

Zmarł Michael Graves, jeden z największych architektów postmodernizmu

Michael Graves zaprojektował około 350 zrealizowanych budynków oraz 2000 przedmiotów użytkowych. Wiele z jego projektów uznaje się za ikoniczne przykłady architektury postmodernistycznej. Zmarł 12 marca 2015 w wieku 80 lat.

Michael Graves był architektem i projektantem przedmiotów użytkowych dla takich firm jak Alessi czy Target. Należał do grupy nowojorskich architektów The New York Five (w której skład wchodzili również Peter Eisenman, Charles Gwathmey, John Hejduk i Richard Meier) oraz do grupy Memphis.

Jedną z jego najbardziej znanych realizacji jest uznawany za postmodernistyczną ikonę The Portland Building, otwarty w 1982 roku. Budynek różni się nieco od pierwotnej koncepcji, zgłoszonej przez Gravesa w konkursie w 1980 roku. Charles Jencks w "Architekturze postmodernistycznej" pisze: Zwycięstwo Gravesa zostało natychmiast zakwestionowane przez miejscowy oddział Amerykańskiego Instytutu Architektów (AOA), oczywiście za sprawą modernistów. Nazywali jego projekt "psią budą", "indykiem", "szafą grającą" i "wielkim, obwiązanym wstążkami prezentem gwiazdkowym. Prosili, aby wybudować go w Las vegas, a nie w Portland". Za sprawą protestów rozpisano kolejny konkurs, w którym wybrano koncepcję Gravesa, będącą nieco bardziej umiarkowaną wersją pierwszego projektu. Choć nielubianemu przez mieszkańców Portland budynkowi groziło wyburzenie, pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o jego zachowaniu i gruntownej renowacji.

Do najistotniejszych realizacji Gravesa należą również St. Coletta School w Waszyngtonie, kompleks budynków Walta Disneya w Lake Buena Vista na Florydzie oraz Centralna Biblioteka Denver. W 2015 roku ma zostać otwarta szkoła oparta na filozofii projektowej Michaela Gravesa. Priorytetowe miejsce zostanie przyznane rysunkowi, który zdaniem architekta nie może zostać w całości zasąpiony technikami komputerowymi.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
„Architektura od wnętrza” nr 2/2019. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Architektura od wnętrza” przypominamy m.in. twórczość architekta Ricardo Bofilla, jednego z głównych przedstawicieli postmodernizmu, podsumowujemy Łódź Design Festival 2019 i targi IFA w Berlinie oraz prezentujemy pięć współczesnych willi z niezwykłymi basenami.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.
Postmodernizm w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – konferencja Postmodernistyczna architektura Europy Środkowo-Wschodniej budzi na świecie coraz większe zainteresowanie. O tym fenomenie i specyficznym języku postmodernistycznej architektury krajów bloków wschodniego dyskutować będą uczestnicy międzynarodowej konferencji w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Zespół biurowy Lixa w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu biurowego na warszawskiej Woli. Kompleks zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Solpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej W uchwalonym przez wrocławskich radnych Studium Wrocławia zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka dom towarowy wraz z 34 innymi obiektami został uznany za dobro kultury współczesnej. Na liście znalazł się także "Trzonolinowiec" przy Kościuszki oraz dwie realizacje Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.