Architektura MuratorWydarzeniaZmarł Michael Graves, jeden z największych architektów postmodernizmu

Zmarł Michael Graves, jeden z największych architektów postmodernizmu

Michael Graves zaprojektował około 350 zrealizowanych budynków oraz 2000 przedmiotów użytkowych. Wiele z jego projektów uznaje się za ikoniczne przykłady architektury postmodernistycznej. Zmarł 12 marca 2015 w wieku 80 lat.

Michael Graves był architektem i projektantem przedmiotów użytkowych dla takich firm jak Alessi czy Target. Należał do grupy nowojorskich architektów The New York Five (w której skład wchodzili również Peter Eisenman, Charles Gwathmey, John Hejduk i Richard Meier) oraz do grupy Memphis.

Jedną z jego najbardziej znanych realizacji jest uznawany za postmodernistyczną ikonę The Portland Building, otwarty w 1982 roku. Budynek różni się nieco od pierwotnej koncepcji, zgłoszonej przez Gravesa w konkursie w 1980 roku. Charles Jencks w "Architekturze postmodernistycznej" pisze: Zwycięstwo Gravesa zostało natychmiast zakwestionowane przez miejscowy oddział Amerykańskiego Instytutu Architektów (AOA), oczywiście za sprawą modernistów. Nazywali jego projekt "psią budą", "indykiem", "szafą grającą" i "wielkim, obwiązanym wstążkami prezentem gwiazdkowym. Prosili, aby wybudować go w Las vegas, a nie w Portland". Za sprawą protestów rozpisano kolejny konkurs, w którym wybrano koncepcję Gravesa, będącą nieco bardziej umiarkowaną wersją pierwszego projektu. Choć nielubianemu przez mieszkańców Portland budynkowi groziło wyburzenie, pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o jego zachowaniu i gruntownej renowacji.

Do najistotniejszych realizacji Gravesa należą również St. Coletta School w Waszyngtonie, kompleks budynków Walta Disneya w Lake Buena Vista na Florydzie oraz Centralna Biblioteka Denver. W 2015 roku ma zostać otwarta szkoła oparta na filozofii projektowej Michaela Gravesa. Priorytetowe miejsce zostanie przyznane rysunkowi, który zdaniem architekta nie może zostać w całości zasąpiony technikami komputerowymi.

W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu! Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.