Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościInformacje dla uczestników warsztatów w Gdańsku

Informacje dla uczestników warsztatów w Gdańsku

Już tylko tydzień dzieli nas od warsztatów z Maciejem Miłobędzkim w Gdańsku. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.

Informacje dla uczestników warsztatów w Gdańsku

Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji 4 kartki w formacie A3 (zapewnia organizator). W przypadku pracy na makiecie prosimy o przyniesienie materiałów potrzebnych do wykonania modelu - kartonów, kleju, taśm, nożyków, mazaków, cienkopisów, kredek, itp. W przypadku pracy na komputerach prosimy o przyniesienie swojego laptopa i wcześniejsze pobranie programu Archicad.

Proponujemy, aby studenci pracowali w 3-4-osobowych grupach (możliwa jest praca indywidualna), a ostateczna prezentacja każdego zespołu zmieściła się na 1 planszy B1 (zapewnia organizator), które mogą być montowane także z rysunków i wydruków mniejszego formatu. Integralną częścią prezentacji powinny być robocze modele ilustrujące rozwój koncepcji i krótki ideowy opis.

Ideowe projekty, jakie mają zaproponować uczestnicy warsztatów, powinny opierać się o wcześniejsze indywidualne studia i poszukiwania. W ramach przygotowania do warsztatów zalecamy zapoznanie się z lekturami istotnych tekstów i przestudiowanie wybranych przykładów – projektów i realizacji domów. Lista proponowanych lektur zostanie wysłana do zarejestrowanych uczestników.

Ze względu na napięty harmonogram wydarzenia oraz dużą liczbę uczestników, uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – rejestracja rozpocznie się o godzinie 8:30.

Harmonogram warsztatów:

8:30 - 9:00 – Rejestracja uczestników

9:00 - 9:15 – Rozpoczęcie warsztatów, przywitanie gości

9:15 – 9:30 – Prezentacja sponsora (Ruukki)

9:30 - 9:45 – Prezentacja sponsora (WSC GRAPHISOFT CENTER)

9:45 – 10:00 – Prezentacja sponsora (Röben)

10:00 - 10:30 – Wprowadzenie do warsztatów: arch. Maciej Miłobędzki

10:30 – 12:30 – Praca warsztatowa

12:30 - 13:00 – Przerwa kawowa

13:00 - 15:00 – Praca warsztatowa, wybór przez prowadzących kilku projektów do publicznego omówienia

15:00 - 16:00 – Prezentacja wybranych prac

16:00 – 17:00 – Debata, podsumowanie

Maciej Miłobędzki - architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1985), wspólnik i jeden ze współzałożycieli pracowni JEMS Architekci, która w dorobku ma ponad 50 realizacji oraz 25 prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, w tym Honorową Nagrodą SARP za wkład w rozwój architektury polskiej (2002). Od 2008 roku prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor takich realizacji jak zespół mieszkaniowy przy ul. Hozjusza (Warszawa, 1996), siedziba wydawnictwa Agora (Warszawa, 2002), Dom Przyszłości (Warszawa-Choszczówka, 2003), osiedle 19. Dzielnica (Warszawa 2012, 2015), biurowiec Pixel (Poznań, 2013), Biblioteka Raczyńskich (Poznań, 2013), nowa siedziba ASP (Warszawa, 2014), Międzynarodowe Centrum Kongresowe (Katowice, 2015) czy modernizacja i rozbudowa hali Koszyki (Warszawa, 2016).

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Współorganizator: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej Temat: Nowy model domu
Miejsce: Politechnika Gdańska, dziedziniec Heweliusza, ul. Narutowicza 11/12
Termin: 4 października 2017, w godz. 9:00-17:00 (rejestracja rozpoczyna się o godzinie 8:30)
Prowadzący: arch. Maciej Miłobędzki
Współprowadzący: arch. Ksenia Piątkowska, arch. Grzegorz Pęczek
Partner warsztatów: Röben, Ruukki
Partner technologiczny: WSC GRAPHISOFT CENTER

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.