Architektura MuratorKrytykaMiejska samopomoc. "Anty-bezradnik przestrzenny" recenzuje Grzegorz A. Buczek

Miejska samopomoc. "Anty-bezradnik przestrzenny" recenzuje Grzegorz A. Buczek

Po lekturze reportaży o przestrzeni Filipa Springera, Grzegorz A. Buczek sięga po "Anty-bezradnik przestrzenny: Prawo do miasta w działaniu". Do jakich dochodzi wniosków? Filip Springer, pytany o recepty na odzyskanie ładu przestrzennego współczesnych polskich miast, mógłby podawać link do "Anty-bezradnika"  

Anty-bezradnik przestrzenny
Lech Mergler, Kacper Pobłocki, Maciej Wudarski, "Anty-bezradnik przestrzenny"

Czy tak jak opisuje Springer i konkluduje Stasiuk, musi być „do końca” – i do jakiego? Trójka autorów związanych z rosnącymi „w siłę” (ale najwyraźniej także „w rozum”) ruchami miejskimi uważa, że nie. We wstępie autorzy – dość buńczucznie – deklarują: Podstawowym celem Anty-bezradnika przestrzennego jest dostarczenie narzędzi intelektualnych i prawno-proceduralnych, pomocnych w praktykowaniu w ramach demokracji miejskiej – demokracji przestrzennej. Nie jest to jednak deklaracja bezpodstawna, bo prezentowane przez nich „narzędzia” wcale nie są (wbrew genezie ruchów miejskich i ideologicznej motywacji) „rewolucyjne”, ani czysto teoretyczne. Już zweryfikowane praktycznie ujawniają spory potencjał „systemu”, jednak najwyraźniej niedostatecznie rozpoznany i niewykorzystywany do pozytywnego działania. Narracja Anty-bezradnika nie jest tak atrakcyjna jak reportaży Springera, ale w końcu jest to fachowy „podręcznik działania”, i to raczej dla liderów niż dla szeregowych uczestników. Zapewne zbyt hermetyczny język powoduje, że zainteresowanie nim nie dorównuje „horrorowi przestrzennemu”, ale to właśnie ów podręcznik pomaga formułować odpowiedzi na pytania, które pojawiają się po lekturze reportaży o polskiej przestrzeni. Anty-bezradnik jest głównie dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoich miastach, ale jeszcze nie wiedzą jak, także dlatego, że nie pomogli im „fachowcy od miast”. Filip Springer, pytany o recepty, mógłby podawać link do Anty-bezradnika.

"Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu"
Lech Mergler, Kacper Pobłocki, Maciej Wudarski
Res Publica, 2013

Tekst: Grzegorz A. Buczek

Recenzja ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 2/2014

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.