Architektura MuratorKrytykaRok 2017 w polskiej architekturze - podsumowanie

Rok 2017 w polskiej architekturze - podsumowanie

Miniony rok to dla polskiej architektury wiele wysokiej jakości realizacji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych architektów, jak również powstanie nowych instytucji. Oto najważniejsze projekty i wydarzenia, o których pisaliśmy w 2017.

1. Muzeum II Wojny Światowej

Dramatyczna, rzeźbiarska bryła, osadzona na terenie całkowicie zburzonej w trakcie działań wojennych dzielnicy Wiadrownia, mieści w sobie – a właściwie pod sobą – 5000m2 powierzchni wystawienniczej. Projekt Studia Architektonicznego Kwadrat, który opisaliśmy w numerze kwietniowym, to budynek o pomnikowej formie i rzucającym się w oczy kolorze. Idea projektu polega na umieszczeniu ekspozycji pod ziemią; pozostałe funkcje umieszczono w części naziemnej, która dzięki temu zyskała wymiar symboliczny, Ze względu na polityczny aspekt muzeum w kontekście polskiej polityki historycznej, temat instytucji, a w szczególności jej ekspozycji, często pojawiał się w mediach. O samym projekcie wypowiedzieli się dla nas jego współautor, Bazyli Domsta, oraz jego dyrektor, Paweł Machcewicz.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Fot. Dominik Werner/Aerolab; Archiwum Muzeum II Wojny Światowe

2. Biurowiec "Bałtyk"

Bałtyk to pierwsza realizacja pracowni MVRDV w Polsce. Budynek o nietypowej jak na biurowiec formie stromych tarasów i przypominającej kamień elewacji stanął na wyeksponowanej działce w centrum Poznania. To wyrazisty budynek, którego bryła dynamicznie się zmienia w zależności od strony; dzięki temu architektom nie tylko udało się odnieść do kontekstu najbliższego otoczenia, ale także stworzyć przestrzeń publiczną między nową bryłą a znajdującą się w jej sąsiedztwie zabytkową drukarnią. W numerze sierpniowym projekt opisał Piotr Marciniak, rozmawialiśmy także ze współautorką biurowca, Nathalie de Vries. Wypowiedzieli się dla nas również Paweł Natkaniec i Karol Olechicki, architekci współpracujący z MVRDV od strony polskiej oraz Olgierd Rutnicki, główny konstruktor.

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu. Tak wygląda pierwsza polska realizacja MVRDV
Fot. Juliusz Sokołowski

3. Bulwary Wiślane

Kompleksowy projekt zagospodarował prawie dwa kilometry terenu rozciągającego się wzdłuż lewego brzegu Wisły. Place, bulwary, pawilony i elementy małej architektury łączą się w ciąg przestrzeni, który przybliża rzekę miastu i stanowi tło dla różnego rodzaju aktywności. Projekt był precedensowy nie tylko ze względu na rodzaj przestrzeni publicznej, jaką stworzył w Warszawie, ale także ze względu na zastosowane rozwiązania hydrotechniczne, mające na celu przystosowanie kompleksu do stanu powodziowego. O założeniu napisali dla nas w numerze listopadowym Jerzy S. Majewski i Tomasz Żylski. W tym samym numerze opublikowaliśmy wypowiedzi zaangażowanych projektantów - Patryka Zaręby i Doroty Rudawy oraz Jowity i Marka Kubaczków.

Rok 2017 w polskiej architekturze - podsumowanie - bulwary wiślane
Fot. Bartek Barczyk

4. Muzeum Katyńskie finalistą nagrody EU Mies van der Rohe Award

Ukończony pod sam koniec 2015 roku budynek znalazł się w tym roku w prestiżowym gronie pięciu realizacji z całej Europy - finalistów międzynarodowego konkursu im. Miesa van der Rohe. Krótkie przedstawienie finalistów zamieściliśmy w numerze listopadowym. Zlokalizowana w zabytkowej warszawskiej cytadeli instytucja wykorzystuje w twórczy sposób historyczne zabudowania, tworząc założenie parkowe z symbolicznym Lasem Katyńskim pośrodku. Muzeum opowiada o bolesnym rozdziale w polskiej historii za pomocą oszczędnych środków architektonicznych. Budynek szczegółowo omówiliśmy w 2016 roku, publikując między innymi rozmowę ze współautorem projektu - Konradem Grabowieckim.

Rok 2017 w polskiej architekturze - podsumowanie - muzeum katyńskie
Fot. Marcin Czechowicz

5. Dom po Drodze

Wyjątkowy dom, zaprojektowany na nadwiślanskiej działce przez Roberta Koniecznego, współgra z otaczającym go krajobrazem. Dominantą projektu jest motyw wstęgi łączący wjazd, dom i nadrzeczną przystań w jedno. Wstęga zawija się, tworząc ściany i strop budynku, jak również wytyczając drogę przez działkę, która meandrując wydobywa malowniczość terenu. Projekt został doceniony także za granicą – jako jeden z dwóch budynków z Polski został nominowany do tytułu Budynku Roku na zeszłorocznej edycji World Architecture Festival. W numerze marcowym napisał o nim dla nas projektant domu, architekt Robert Konieczny. Opublikowaliśmy także wypowiedzi Ewy Kuryłowicz oraz redaktor naczelnej "Architektury-murator", Ewy P. Porębskiej.

Rok 2017 w polskiej architekturze - podsumowanie - Dom po Drodze
Fot. Jarosław Syrek, dzięki uprzejmości KWK Promes

6. Nowe instytucje państwowe

W przeciągu dwóch miesięcy powstały dwie instytucje państwowe, mające szerzyć wiedzę na temat architektury oraz planowania przestrzennego  – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, powstały z połączenia dwóch instytucji – Instytutu Rozwoju Miast oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Jako pierwsi mieliśmy okazję porozmawiać z Bolesławem Stelmachem, który stanął na czele pierwszej z tych instytucji, w kilka dni po jej powołaniu. Czas pokaże, jak skuteczne okażą się obie instytucje w promowaniu dobrych praktyk architektonicznych w naszym kraju.

Narodowy Instytut Architektury
Bolesław Stelmach; Fot. Marcin Czechowicz

7. Przeobrażenie Hotelu Cracovia

Zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicza modernistyczny hotel niszczał od czasu zamknięcia obiektu w 2011 roku. Budynek  został zakupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie, które ma go zaadaptować dla celów powstającego Muzeum Architektury i Designu. W ramach "Innowacji w Architekturze", "Architektura-murator" zorganizowała warsztaty studenckie z hiszpańskim architektem Fernando Menisem, których tematem były nowatorskie koncepcje zaadaptowania budynku do nowych celów; pisaliśmy o nich w numerze lipcowym. W międzyczasie w budynku została zorganizowana pierwsza, monograficzna wystawa – „ODWILŻ 56 – CRACOVIA 65”, poświęcona twórczości projektanta Cracovii i przedstawiające budynek w kontekście jego czasów, kiedy jawił się jako wyspa luksusu. „Architektura-murator” objęła patronat nad wydarzeniem, o którym napisali Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Zdjęcia hotelu Cracovia
Fot. Bartosz Cygan/MNK

8. Innowacje w Architekturze

Całoroczna inicjatywa, zorganizowana przez „Architekturę-murator” miała na celu wyeksponować i przybliżyć innowacyjne rozwiązania oraz nowatorskie idee stosowane przez polskich projektantów. Po raz pierwszy napisaliśmy o niej w numerze marcowym. Ich wyłonieniu służył konkurs na najbardziej Innowacyjny Projekt / Realizację oraz najbardziej Innowacyjną Pracownię. W obrębie „Innowacji w Architekturze” zorganizowano także serię warsztatów studenckich w trzech miastach Polski, których uczestnicy mieli okazję współpracować z utytułowanymi architektami z kraju i zagranicy. Wydarzenie podsumowała gala konkursowa, którą relacjonowaliśmy zarówno w aktualnym numerze, jak i na naszej stronie.

ARCH_89A

Nasz powód do dumy: Nagroda GrandFront dla "Architektury-murator"

Różnorodna szata graficzna „Architektury” została doceniona przez Izbę Wydawców Prasy w konkursie na najlepszą prasową okładkę roku. Pismo otrzymało nagrodę ArtFront za okładkę numeru 8/2016 oraz nagrodę specjalną za serię okładkową przedstawiającą problemy współczesnej architektury. „Konsekwencja i tzw. artystyczny nos redaktorów Architektury-murator procentuje (...) Cały rocznik okładek to wynik współpracy z grafikami, lecz tym razem pokuszono się też o ożenek współczesnego środka przekazu z tradycyjną „ręczną” robotą grafika. Animacja tchnęła [w nią] nowe życie” – powiedział Marek Zalejski, członek przyznającego nagrodę GrandFront jury. O wydarzeniu pisaliśmy w numerze lipcowym.

Tagi: