Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa

i

Autor: Archiwum Architektury Aażną częścią programu są przestrzenie wspólne. w poziomie przyziemia znajduje się świetlica otwarta na niewielki taras i ogród, a na dachu miejska farma. Il. materiały prasowe

Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa

2016-07-29 12:31

W Białymstoku zawiązała się kooperatywa, która chce zrealizować budynek wielorodzinny. Na jej czele stoją projektanci z Meteor Architects.

Współprowadzący pracownię Meteor, białostoccy architekci Bogdan i Anna Pszonakowie, długo szukali mieszkania w śródmieściu, które spełniałoby ich oczekiwania użytkowe i finansowe. Z braku odpowiedniej oferty, postanowili zaprojektować je sobie sami. Aby zminimalizować koszty realizacji, już trzy lata temu podjęli decyzję, by zawiązać kooperatywę.

Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa

i

Autor: Archiwum Architektury Il. materiały prasowe

Od tego czasu przygotowywali założenia przedsięwzięcia i koncepcję architektoniczną. Według projektu w budynku miałoby się znaleźć 13 mieszkań o powierzchni od 56 do 110 m2 oraz dwa lokale usługowe. Dużo uwagi poświęciliśmy rozwiązaniom zwiększającym efektywność energetyczną i ograniczającym koszty ogrzewania. Zwarta bryła oraz zwiększona izolacja termiczna redukują straty ciepła. Detal balkonów rozwiązano z wykluczeniem mostków cieplnych, a ich szklane obudowy zwiększają zyski ciepła w okresie zimowym oraz chronią duże okna w ścianie południowej przed wychładzaniem wiatrem – tłumaczy Bogdan Pszonak. Do ogrzewania wody użytkowej przewidziano pompy ciepła typu powietrze-woda w układzie biwalentnym z kotłem gazowym. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej działki, którą kooperatywa mogłaby kupić lub wynająć od miasta.

Rozpoczęcie realizacji: 2018