Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

i

Autor: Archiwum Architektury Baildomb – budynek warstwowy. Widok od strony ulicy

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

2016-12-28 14:22

W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.

Zespół powstaje przy ul. Złotej, w pobliżu stadionu GKS Katowice, przy jednym z wejść do Parku Śląskiego. Nazwa inwestycji odnosi się do postaci Johna Baildona (1772-1846), inżyniera i przemysłowca, który w tej okolicy założył słynną hutę, będącą w swoim czasie jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie, oraz dawnego określenia dzielnicy Dąb – niem. Domb. Obiekt zaoferuje łącznie 69 zróżnicowanych funkcjonalnie mieszkań o powierzchni od 26 do blisko 138 m2.

Większość powstających obecnie osiedli składa się z osobnych budynków rozmieszczonych bardzo blisko siebie, co sprawia, że mieszkańcy zaglądają sobie wzajemnie w okna. W naszej koncepcji oddzielne elementy zostały połączone w jedną strukturę, która jest tak ukształtowana, aby każdemu z mieszkańców zapewnić intymność i jak najlepszy widok. Zespół złożony jest z różnego typu budynków mieszkalnych, ułożonych na sobie warstwowo w celu jak najlepszego wykorzystania przestrzeni wokół. Pierwszy poziom to domy „garden parter”, podzielone na sekcje złożone z maksymalnie pięciu mieszkań z wydzielonymi ogródkami, które otwierają się na tereny zielone przeznaczone dla wszystkich mieszkańców. Poziomy od 1 do 3 to pięć jednoklatkowych budynków połączonych w jeden apartamentowiec. Na jego dachu ułożone są jedno- i dwupiętrowe wille z dużymi tarasami i ogrodami – tłumaczą architekci.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Ceny mieszkań wahają się od 200 000 zł za apartament z ogrodem na parterze do ponad 1200 000 zł za dwupoziomową willę-penthouse. Poszczególne typy domów wykończone będą nieco odmiennymi materiałami, co ma podkreślać ich odrębność i indywidualny charakter. Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby zapewnić elastyczność w kształtowaniu różnych układów mieszkań i umożliwić przyszłym użytkownikom ewentualne modyfikacje, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Pod budynkiem zaplanowano parking na 93 miejsca postojowe, a obok zieloną przestrzeń rekreacyjną, oddzieloną od ulicy parterowym pawilonem kryjącym wjazd do garażu i pomieszczenia usługowe. Inwestorem obiektu jest Sport Investment Group. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2017 roku.

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

i

Autor: Archiwum Architektury Baildomb – budynek warstwowy. Widok od strony zielonego podwórza