Architektura MuratorProjektyInstytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali projekt nowej instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncepcję instytutu będącego miejscem refleksji nad dominującymi sposobami upamiętniania wojen można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie
Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz, Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Jozefa Rotblata. Il. materiały prasowe

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata na placu Piłsudskiego w Warszawie to projekt Krzysztofa Wodiczko i Jarosława Kozakiewicza. Ten pierwszy to artysta i teoretyk sztuki, który w swoich pracach wielokrotnie poruszał temat wojny i pokoju. Drugi znany jest z prac z pogranicza sztuki i architektury. W 2006 roku reprezentował Polskę na 10. Biennale Architektury w Wenecji, gdzie zaprezentowano projekt "Transfer", zakładający budowę sieci uniesionych nad ziemią pasaży, ułatwiających pieszym poruszanie się po Warszawie.

Celem projektu powstałego w wyniku współpracy obu artystów jest pobudzenie refleksji nad kultem walki zbrojnej i sposobami upamiętniania wojen. Praca obejmuje wizję architektoniczną instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie oraz analizę tradycji zaangażowania sztuki w gloryfikację wojny. Punktem wyjścia jest analiza ikonografii pomników odzwierciedlających ideologie, wedle których historia postrzegana jest wyłącznie w kategoriach walk, zwycięstw i klęsk.

Siedzibę instytutu usytuowano na osi saskiej, w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza, miejscu kluczowym dla kształtowania zbiorowej pamięci Polaków. Oś przestrzenna instytutu przybiera formę pasażu położonego poniżej poziomu placu i prowadzącego do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wszystkie przestrzenie funkcjonalne i infrastrukturę usytuowano koncentrycznie pod powierzchnią placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgodnie z koncepcją autorów budynek miałby pomieścić m.in. salę z repliką Okrągłego Stołu poświęconą debatom, Salę Działaczy Pokoju upamiętniającą osoby, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla, Strefę Badań Naukowych, Strefę Edukacyjną oraz Strefę Kultury przeznaczoną do organizacji wystaw. Centralny punkt zaznaczono drzewem, które wskazuje także wejście główne do budynku.

Działalność instytutu mogłaby się odbywać równolegle z oficjalnymi wydarzeniami na placu. Koegzystencję dotychczasowych sposobów upamiętniania wojen - marszów, defilad i zgromadzeń, oraz nowych - utożsamianych przez działalność instytutu, podkreśla podnośnia - wydzielona część pasażu, która w położeniu górnym połączy północną i południową część placu.

Projekt można oglądać w ramach wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki do 27 listopada 2016 roku.

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie
Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz, Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Jozefa Rotblata. Il. materiały prasowe
Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.