Architektura MuratorProjektyInstytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali projekt nowej instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncepcję instytutu będącego miejscem refleksji nad dominującymi sposobami upamiętniania wojen można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie
Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz, Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Jozefa Rotblata. Il. materiały prasowe

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata na placu Piłsudskiego w Warszawie to projekt Krzysztofa Wodiczko i Jarosława Kozakiewicza. Ten pierwszy to artysta i teoretyk sztuki, który w swoich pracach wielokrotnie poruszał temat wojny i pokoju. Drugi znany jest z prac z pogranicza sztuki i architektury. W 2006 roku reprezentował Polskę na 10. Biennale Architektury w Wenecji, gdzie zaprezentowano projekt "Transfer", zakładający budowę sieci uniesionych nad ziemią pasaży, ułatwiających pieszym poruszanie się po Warszawie.

Celem projektu powstałego w wyniku współpracy obu artystów jest pobudzenie refleksji nad kultem walki zbrojnej i sposobami upamiętniania wojen. Praca obejmuje wizję architektoniczną instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie oraz analizę tradycji zaangażowania sztuki w gloryfikację wojny. Punktem wyjścia jest analiza ikonografii pomników odzwierciedlających ideologie, wedle których historia postrzegana jest wyłącznie w kategoriach walk, zwycięstw i klęsk.

Siedzibę instytutu usytuowano na osi saskiej, w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza, miejscu kluczowym dla kształtowania zbiorowej pamięci Polaków. Oś przestrzenna instytutu przybiera formę pasażu położonego poniżej poziomu placu i prowadzącego do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wszystkie przestrzenie funkcjonalne i infrastrukturę usytuowano koncentrycznie pod powierzchnią placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgodnie z koncepcją autorów budynek miałby pomieścić m.in. salę z repliką Okrągłego Stołu poświęconą debatom, Salę Działaczy Pokoju upamiętniającą osoby, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla, Strefę Badań Naukowych, Strefę Edukacyjną oraz Strefę Kultury przeznaczoną do organizacji wystaw. Centralny punkt zaznaczono drzewem, które wskazuje także wejście główne do budynku.

Działalność instytutu mogłaby się odbywać równolegle z oficjalnymi wydarzeniami na placu. Koegzystencję dotychczasowych sposobów upamiętniania wojen - marszów, defilad i zgromadzeń, oraz nowych - utożsamianych przez działalność instytutu, podkreśla podnośnia - wydzielona część pasażu, która w położeniu górnym połączy północną i południową część placu.

Projekt można oglądać w ramach wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki do 27 listopada 2016 roku.

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie
Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz, Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Jozefa Rotblata. Il. materiały prasowe
Stowarzyszenie Architektów Polskich przeprowadzi konkurs na Pałac Saski 29 listopada SARP podpisał umowę ze spółką Pałac Saski na zorganizowanie konkursu na projekt odbudowy Pałacu Saskiego. Szczegóły poznamy na początku przyszłego roku.
Co pozostało po Pałacu Saskim? Interwencja artystyczna Diany Lelonek w Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań będzie można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
SARP chce konkursu na plac Piłsudskiego: stanowisko Stowarzyszenia Architektów Polskich w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego Zarząd główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wystosował pismo do prezydenta Andrzeja Dudy wyrażające zaniepokojenie planowaną odbudową Pałacu Saskiego. Postuluje przeprowadzenie konkursu architektonicznego, który dopuszczałby różne rozwiązania zagospodarowania placu.
Przeciw odbudowie Pałacu Saskiego: list otwarty Z inicjatywy m.in. profesor Marty Leśniakowskiej, Andrzeja Pałysa i Grzegorza Piątka powstał list otwarty w sprawie rezygnacji z odbudowy Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. W ciągu kilku dni pod apelem do Kancelarii Prezydenta RP podpisało się blisko 70 osób, w tym Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka i Małgorzata Omilanowska.
Odbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji Prezydent Andrzej Duda przekazał marszałek Sejmu projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zrekonstruowanych budynkach ma się znaleźć m.in. nowa siedziba Senatu.
Stołeczny konserwator o zmianach na Placu Piłsudskiego. "Plac zmieni się w galerię rzeźb" Plac Piłsudskiego z dwoma pomnikami smoleńskimi oraz odbudowanym Pałacem Saskim? Michał Krasucki: Nie został uwzględniony kontekst historyczny ani urbanistyczny tego miejsca