Kondominium ponad kościołem Berkeley w Toronto

2009-02-10 1:00

Nowy obiekt nadwieszony nad świątynią ochrania historyczny monument. (Autorzy: Daniel Karpinski Architect)

Dziewiętnastowieczny kościół Berkeley w Toronto został sprzedany piętnaście lat temu przez parafię i przekształcony przez aktualnego właściciela na wielofunkcyjny kompleks. Pracownia Daniel Karpinski Architect przedstawiła koncepcję budynku mieszkalnego, który ma stanąć na terenach otaczających kościół. Stworzono alternatywę dla rozwoju ponad trzystuletniej dzielnicy przy zachowaniu szacunku dla historycznej tradycji. Nowy obiekt nadwieszony nad świątynią ochrania historyczny monument.

Początkowa idea projektu uległa rozbudowaniu o nowe elementy jak 25 piętrowa wieża mieszkalna z lokalną stacją telewizyjną na szczycie. Na powierzchni 2 600 m2 zaplanowano ciąg sklepów będących kontynuacją istniejącej ulicy. Część budynku przeznaczona jest na hotelowy butik, salon odnowy biologicznej wraz z siłownią oraz winiarnię w piwnicy i klub jazzowy na najwyższych piętrach wieży.

Ekologiczny budynek (Leadership in Environmental and Ecological Design) spełnia najwyższe standardy energooszczędności. Wprowadzono serię zielonych tarasów korespondujących z zadrzewionym dachem - enklawą dla owadów i ginących gatunków ptaków - wyposażonym w system samoirygacji, czyniąc park niezależnym od dostaw wody.

W zeszłym roku projekt został pokazany na corocznej wystawie Toronto Green Show. Częścią ekspozycji był dwumetrowy model budynku wykonany z lodu, który topniał na oczach widzów. Ten symboliczny performans obudził żywą dyskusję na temat ekologicznych aspektów rynku kondominów w Północnej Ameryce.