Nowe Żerniki we Wrocławiu. Wyniki konkursu architektonicznego na projekt TBS
Nowa inwestycja we Wrocławiu to wielofunkcyjny kompleks z mieszkaniami, przedszkolem i budynkiem dla osób starszych. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymała pracownia architektoniczna Projekt Praga z Warszawy

W marcu 2014 rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt kwartału zabudowy, na którym wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) zrealizuje wielofunkcyjny kompleks z lokalami mieszkalnymi, przedszkolem oraz specjalnym budynkiem dostosowanym do potrzeb starszych mieszkańców.
I nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymała warszawska pracownia Projekt Praga, założona przez Marcina Garbackiego i Karolinę Tunajek.
Autorzy projektu konkursowego: Karolina Tunajek, Marcin Garbacki, Zuzanna Bujacz, Katarzyna Pyka, Joanna Rżysko, Marcin Urbanek, Marek Wojda. Wizualizacje - Klawe Biuro
To była najbardziej spójna, prosta, ale jednocześnie dbająca o właściwy podział stref prywatnych, półprywatnych i publicznych koncepcja – podsumował decyzję jury Kazimierz Łatak, przewodniczący sądu konkursowego.
II nagroda: Maćków Pracownia Projektowa
III nagroda: Aleksandra Doniec z zespołem projektowym
W ogłoszonym w 2013 roku ogólnopolskim konkursie architektonicznym wzięło udział 25 pracowni. Jury konkursowe do drugiego etapu zakwalifikowało pięć najlepszych projektów, nagrody przyznało trzem z nich.
Architekci z pracowni Projekt Praga zostaną zaproszeni do przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2015 roku.
Nowe Żerniki to modelowe osiedle które ma wyznaczać nowe standardy architektury mieszkaniowej. Nowa inwestycja powstaje w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu Stadionu Miejskiego. W realizację przedsięwzięcia włączyły się władze Wrocław, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP, a także wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Organizatorzy przedsięwzięcia odwołują się do słynnego modernistycznego założenia, zrealizowanego na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia we Wrocławiu. Modelowe osiedle zbudowane w związku z wystawą WuWA (Wohnung und Werkraum), było fascynującym eksperymentem w dziedzinie współczesnej architektury. Najlepsi architekci zaproponowali nowe rozwiązania, mające poprawić warunki życia i pracy przedstawicieli różnych grup społecznych. Czy WuWA2 – Nowe Żerniki – powtórzy ten sukces?
Animacja prezentująca planowane założenie: