Architektura MuratorProjektyObrotowa kładka na Motławie

Obrotowa kładka na Motławie

W Gdańsku powstanie obrotowa kładka łącząca Długie Pobrzeże z północnym cyplem Wyspy Spichrzów. Autorem projektu jest Studio Bednarski Ltd z Londynu.

Obrotowa kładka na Motławie
Źródło: materiały prasowe

Konkurs na projekt kładki prowadzącej na Wyspę Spichrzów rozstrzygnięto już pod koniec października 2015 roku. Spośród siedmiu nadesłanych koncepcji dwie otrzymały równorzędną nagrodę. Ich autorzy to pracownie ASA Sp. z. o.o. Autorskie Studio Architektury z Rzeszowa oraz Studio Bednarski Ltd z Londynu. Przy ocenie projektów brano pod uwagę względy techniczno - użytkowe, wartości architektoniczne, wpisanie w zabytkowe otoczenie oraz bezpieczeństwo żeglugi.

W ostatnich dniach grudnia 2015 roku konsorcjum Immobel i Multibud wraz z przedstawicielami miasta do realizacji wybrało pracę Studia Bednarski Ltd. z Londynu, które ma na swoim koncie kilka zrealizowanych mostów, m.in. Kent Messenger Millenium Bridge w Kent oraz Kent Roath Basin South Ceossing w Cardiff (wraz z Flint & Neill Partnership).

Projekt dla Gdańska przewiduje budowę kładki o długości 57 metrów i szerokości 4,5 metra. Obrotowy mechanizm zostanie umieszczony na fundamencie podpartym przez betonowe pale. Do wykonania ruchomej części podłuży m.in. polerowana stal nierdzewna. Obrót kładki w celu umożliwienia żeglugi potrwa dwie minuty.

Kładka na Motławie jest częścią większego projektu rewitalizacji północnego cypla Wyspy Spichrzów, realizowanego w ramach partnerstwa prywatno-publicznego przez Konsorcjum Immobel i Multibud wspólnie z miastem Gdańsk. Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zabudowy Wyspy Spichrzów powstała w pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky pod kierownictwem Wojciecha Grabianowskiego. Na obszarze niemal 2 ha w samym centrum historycznego Gdańska powstaną m.in. budynki mieszkalne, hotele, restauracje i biura. Prace obejmą także remont Długiego Pobrzeża, rozbudowę mariny, przebudowę mostu Stągiewnego na most zwodzony i remont okolicznych ulic.

Zabudowa Wyspy Spichrzów rozpocznie się w 2017 roku od jej północnego końca i obejmie budowę hotelu oraz budynków mieszkalno-usługowych. Zakończenie prac związanych z realizacją kładki nastąpi na przełomie 2018 i 2019 roku.

Tagi:
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół o funkcji mieszkaniowo-biurowej otrzymał właśnie pozwolenie na budowę.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.