Architektura MuratorProjektyObrotowa kładka na Motławie

Obrotowa kładka na Motławie

W Gdańsku powstanie obrotowa kładka łącząca Długie Pobrzeże z północnym cyplem Wyspy Spichrzów. Autorem projektu jest Studio Bednarski Ltd z Londynu.

Obrotowa kładka na Motławie
Źródło: materiały prasowe

Konkurs na projekt kładki prowadzącej na Wyspę Spichrzów rozstrzygnięto już pod koniec października 2015 roku. Spośród siedmiu nadesłanych koncepcji dwie otrzymały równorzędną nagrodę. Ich autorzy to pracownie ASA Sp. z. o.o. Autorskie Studio Architektury z Rzeszowa oraz Studio Bednarski Ltd z Londynu. Przy ocenie projektów brano pod uwagę względy techniczno - użytkowe, wartości architektoniczne, wpisanie w zabytkowe otoczenie oraz bezpieczeństwo żeglugi.

W ostatnich dniach grudnia 2015 roku konsorcjum Immobel i Multibud wraz z przedstawicielami miasta do realizacji wybrało pracę Studia Bednarski Ltd. z Londynu, które ma na swoim koncie kilka zrealizowanych mostów, m.in. Kent Messenger Millenium Bridge w Kent oraz Kent Roath Basin South Ceossing w Cardiff (wraz z Flint & Neill Partnership).

Projekt dla Gdańska przewiduje budowę kładki o długości 57 metrów i szerokości 4,5 metra. Obrotowy mechanizm zostanie umieszczony na fundamencie podpartym przez betonowe pale. Do wykonania ruchomej części podłuży m.in. polerowana stal nierdzewna. Obrót kładki w celu umożliwienia żeglugi potrwa dwie minuty.

Kładka na Motławie jest częścią większego projektu rewitalizacji północnego cypla Wyspy Spichrzów, realizowanego w ramach partnerstwa prywatno-publicznego przez Konsorcjum Immobel i Multibud wspólnie z miastem Gdańsk. Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zabudowy Wyspy Spichrzów powstała w pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky pod kierownictwem Wojciecha Grabianowskiego. Na obszarze niemal 2 ha w samym centrum historycznego Gdańska powstaną m.in. budynki mieszkalne, hotele, restauracje i biura. Prace obejmą także remont Długiego Pobrzeża, rozbudowę mariny, przebudowę mostu Stągiewnego na most zwodzony i remont okolicznych ulic.

Zabudowa Wyspy Spichrzów rozpocznie się w 2017 roku od jej północnego końca i obejmie budowę hotelu oraz budynków mieszkalno-usługowych. Zakończenie prac związanych z realizacją kładki nastąpi na przełomie 2018 i 2019 roku.

Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.