Projekt przebudowy budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt przebudowy budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej, autorzy: Ksenia Piątkowska (szef zespołu), Jakub Figel oraz Filip Kurasz

Projekt przebudowy budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

2015-06-18 15:22

Zabytkowy budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiem w przyszłości stanie się nowoczesnym centrum spotkań profesorów i studentów. I nagrodę w konkursie architektonicznym na przebudowę obiektu otrzymała praca opracowana przez zespół w składzie Ksenia Piątkowska, Jakub Figel oraz Filip Kurasz.

Budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej położony jest w najstarszej, zabytkowej części kampusu i podlega ochronie konserwatorskiej. Władze uczelni zdecydowały o jego przebudowie i przeznaczeniu na funkcje reprezentacyjne, wystawiennicze oraz przestrzenie służące integracji studentów i profesorów. W rozstrzygniętym w maju 2015 konkursie architektonicznym, pierwszą nagrodę przyznano pracy zgłoszonej przez Biuro Techniczne Kowiel. Jej autorami są Ksenia Piątkowska (szef zespołu), Jakub Figel oraz Filip Kurasz.

W części A projektanci ulokowali między innymi strefę wystawienniczą Muzeum Technikim oraz kawiarnię, salę prelekcyjno-koncertową (parter), salę wystawienniczą, salę klubową i pomieszczenia Zakładu Historii PG (piętro) oraz zaplecze socjalne i pomieszczenia biurowe (poddasze). W części B natomiast znajdą się m.in. dalsze przestrzenie wystawiennicze, księgarnia z mediateką i strefa co-workingu.

Autorzy zwycięskiej pracy zastąpili istniejące nieużytkowe poddasza przestrzeniami o nowych funkcjach. Zaproponowane przez nich nowe formy w elewacji wzdłuż Gmachu Głównego PG nawiązują do nachylenia istniejących dachów dwuspadowych. Dla zaakcentowania zlokalizowanej w nich funkcji - np. przestrzeni wystawienniczych czy nowego łącznika z Gmachem Głównym, niektóre z nowoprojektowanych segmentów zostały wysunięte przed lico ceglanej elewacji.

W elewacji wzdłuż gmachu Elektromechaniki i Automatyki, zaprojektowano kubiczne bryły, które mają zapewnić nowe powierzchnie użytkowe i poprawić proporcje wnętrza urbanistycznego przyległego do tej elewacji. Ponadto, proste formy dachów kondygnacji nadziemnej stanowią tło dla zachowanych na szczytach dwóch dachów historycznych sterczyn.

Wnętrza zaprojektowano tak, aby wyeksponować ich oryginalny charakter: w części przestrzeni ekspozycyjnej i barowej odkryto więźby dachowe (drewniane i stalowe), wyeksponowano ściany ceglane, uczytelniono arkady w przyziemiu części centralnej kompleksu. Na zewnątrz zachowano ceglane elewacje, których wygląd unowocześniono dzięki zastosowaniu grafitowej blachy.