Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box

i

Autor: Archiwum Architektury Dom na wodzie Vatn, proj. GameBox Architektura

Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box

2021-12-08 14:53

Vatn to po islandzku woda, ale i nazwa domku letniskowego, który z wody czerpie całą energię potrzebną do zasilania i ogrzewania. Dom na wodzie Vatn zaprojektowała Emilia Gabryjel z pracowni GameBox Architektura.

Domek letniskowy VATN został zaprojektowany na bazie jednego kontenera morskiego 40 HC, z niewielką nadbudową umożliwiającą zastosowanie klatki schodowej i wyjścia na dach. Powstał z myślą o lokalizacji na środku jeziora, by zapewniać spokój i ciszę wypoczywającym na łonie przyrody wczasowiczom.

Czytaj też: URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group |W tym projekcie wyszłam z założenia, że domek letniskowy ma być przede wszystkim neutralny dla otoczenia, niewidoczny. Przewidziałam w nim rozwiązania techniczne, dzięki którym będzie on czerpał z przyrody energię i wodę, inaczej jednak niż zazwyczaj – nie będzie w zamian jej niszczył. Inspiracja przyszła samoistnie. Myśląc o naturze w najczystszej postaci, przed oczami mam zawsze Mazury. Czyste, chłodne wody, lasy i cisza. Projektowany domek miał być miejscem zharmonizowanym z przyrodą, a użytkownik miał poczuć się jej częścią – mówi autorka projektu Emilia Gabryjel z pracowni GameBox Architektura.

Domek Vatn: mały może więcej

Dom na wodzie Vatn przewidziany został dla dwóch osób. Mimo swoich skromnych wymiarów, oferuje jednak mieszkańcom komfort użytkowania. Zależało mi, aby projekt był spójny i szczery. Projektowany domek nie wstydzi się swojego pochodzenia, nie udaje, że nie jest kontenerem – tłumaczy autorka projektu.

W środkowej strefie, o obniżonej wysokości w świetle, znalazły się przestrzenie o mniejszym znaczeniu użytkowym: pomieszczenie techniczne, garderoba, łazienka, aneks kuchenny oraz ciąg komunikacyjny, łączący dwie ważniejsze części: salon i sypialnię. Te dwa pomieszczenia osiągają pełną wysokość w świetle, zaś duże okna integrują je z otoczeniem. Same przeszklenia zostały nieznacznie cofnięte, dzięki czemu uzyskano niewielki, zadaszony taras z bezpośrednim zejściem do wody.

Czytaj też: Dom na wodzie – pierwszy taki projekt w Polsce |

Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box

i

Autor: Archiwum Architektury Dom na wodzie Vatn, proj. GameBox Architektura

Salon i aneks kuchenny znajdują się w jednej przestrzeni, jednak zróżnicowanie wysokości podłóg tych stref oraz klatka schodowa pomiędzy nimi, w znaczący sposób porządkują układ wizualnie i wrażeniowo. Aneks kuchenny jest minimalistyczny. To, co czyni go większym niż pełnowymiarowa kuchnia, to duże przeszklenie, przez które otaczający krajobraz niemal wlewa się do środka. Powierzchnię roboczą powiększa rozkładany blat, pełniący również funkcję stolika dla dwóch osób.

Po przeciwnej stronie znajduje się sypialnia. Materac podzielony jest w poprzek na dwie części. Po położeniu mniejszej na podłodze powstaje pełnowymiarowe łóżko dla dwóch osób, zajmujące pełną szerokość pomieszczenia. W trakcie dnia część ta może pełnić rolę zagłówka, tworząc z większą częścią materaca duże, przytulne miejsce do relaksu. Z poziomu podestu przewidziano tu dostęp do dużej szafy. Wymiary kontenera są imponujące, ale nie gdy mówimy o domku, który ma być komfortowym miejscem relaksu, dlatego starałam się zminimalizować ilość stref funkcyjnych i wyposażenia, a nie wymiary poszczególnych mebli – wyjaśnia Emilia Gabryjel.

Czytaj też: Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta |Autorka zadbała także o wykończenie wnętrza. Ściany, ocieplone od wewnątrz cienkimi płytami kompozytowymi, zostały pokryte metalowymi panelami, które konsekwentnie powtarzają podziały elewacji. Dodatkowo zastosowano okładziny z brzozowej sklejki bezsęcznej.

Rozwiązania technologiczne w domku Vatn

Vatn, jak przystało na dom na wodzie, zapewnia nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, ale też wykorzystuje technologie jej przyjazne. Przewidziano tu zastosowanie systemu wytwarzania energii elektrycznej bazujący na silnikach z wirnikami łopatkowymi zainstalowanymi pod powierzchnią wody, pod środkową częścią kontenera. - Bezpośrednio nad zespołem turbin, w centralnej części budynku podłoga została podniesiona. W ten sposób wygospodarowano miejsce na niezbędne instalacje: generator, inwerter, akumulatory, ale również urządzenia obsługujące pompę wodną, dostarczającą wodę do domu z jeziora, oraz wodną pompę ciepła, zapewniającą energooszczędne ogrzewanie domu w zimie oraz jego tanie wychładzanie latem – tłumaczy autorka.Zaproponowała też przydomową oczyszczalnię mechaniczno-biologiczną, która zapewnia wysoką jakość oczyszczonych ścieków – mogą być one odprowadzone bezpośrednio do zbiornika wodnego lub gruntu. Przewidziała też wkopanie oczyszczalni w grunt na nabrzeżu oraz doprowadzenie przewodów kanalizacyjnych pod pomostem, prowadzącym z nabrzeża do kontenera. Domek Vatn zdobył główną nagrodę w 12. edycji konkursu VASCO Integracja w kategorii Innowacje.

Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box

i

Autor: Archiwum Architektury Dom na wodzie Vatn, proj. GameBox Architektura

ZAPISZ SIĘ