Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy dworzec Olsztyn Główny, proj. TPF

Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony

2022-01-28 17:28

Nie udało się obronić przed rozbiórką olsztyńskiego Dworca Głównego. Modernistyczny obiekt autorstwa Zygmunta Kłopockiego z zespołem musi ustąpić miejsca nowemu, według projektu pracowni TPF z Warszawy.

O próbach ratowania olsztyńskiego Dworca Głównego pisaliśmy wielokrotnie. Modernistyczny budynek z 1971 roku, zrealizowany według projektu Zygmunta Kłopockiego z zespołem, początkowo miał zostać zastąpiony wielką galerią handlową ze stacją kolejową i przystankiem PKS. Jej koncepcję opracowała pracownia FS&P Arcus. Po fali krytyki, jaka spadła na projektantów i inwestorów, PKP SA oraz spółkę Retail Provider, projekt postanowiono zmienić.  Aktywiści z Forum Rozwoju Olsztyna i lokalnego oddziału SARP wciąż zabiegali jednak o zachowanie dawnego obiektu i wpisanie go do rejestru zabytków. Przygotowali nawet projekt modernizacji i przebudowy gmachu (więcej w artykule: Dworzec Olsztyn Główny do rozbiórki). Nic to jednak nie dało.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków dwukrotnie odmówił wpisania dworca do rejestru. Nawiązując do oceny walorów architektonicznych (...), należy nadmienić, że podobnym językiem architektury operują nie tylko najlepsze obiekty na świecie, ale również pawilony handlowe, hale fabryczne, stacje benzynowe, sklepy sieci handlowych. Są to formy niezwykle proste, powtarzalne, pospolite bez cech indywidualnych. Dworzec olsztyński jest wyłącznie typową realizacją komunikacyjną lat 60. i 70. XX wieku – czytamy w uzasadnieniu. Więcej szczęścia miał pochodzący z tego samego okresu dworzec PKP w Mościcach. W sierpniu ubiegłego roku, między innymi dzięki naszym publikacjom, budynek projektu Stanisława Wilkosza z zespołem trafił do rejestru zabytków. PKP SA nie tylko nie będą mogły go rozebrać, ale też, chcąc przeprowadzać ewentualne remonty czy modernizacje, będą musiały wystąpić o pozwolenie do władz konserwatorskich. Czytaj też:  Dworzec PKP w Mościcach w rejestrze zabytków! [GALERIA] |

Tymczasem Dworzec Główny w Olsztynie już wkrótce zostanie wyburzony. Na początku tego roku wojewoda wydał zgodę na rozbiórkę obiektu, a 27 stycznia PKP SA podpisały umowę z firmą Torpol na realizację nowego dworca. Budynek wraz z tunelem pod peronami, który połączy dotychczas rozdzielone torami dwie części miasta zaprojektowała pracowania TPF z Warszawy. Architekci przewidzieli dwukondygnacyjny obiekt na planie trapezu z charakterystycznym dachem nawiązującym do kadłuba łodzi. Znajdzie się na nim instalacja fotowoltaiczna składającą się z 1322 modułów o łącznej mocy minimalnej 111 kWp. W środku, po zachodniej stronie, przewidziano lokale komercyjne, po wschodniej – przestrzeń obsługi podróżnych. Kasy biletowe i toalety zaplanowano też w podziemiu. Jak czytamy w informacji prasowej, wśród historycznych elementów wykorzystanych w nowym projekcie znajdzie się neon „Dworzec Kolejowy” i efektowna mozaika ścienna.W ramach inwestycji nowe zagospodarowanie czeka też przestrzeń wokół dworca. Powstać ma tu miejski plac z szerokimi schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego pod budynkiem, naziemny  parking na 58 miejsc, strefa kiss&ride oraz kilka trójkątnych skwerów z elementami małej architektury. Budowa nowego dworca Olsztyn Główny pochłonąć ma blisko 71 mln zł. Część środków pochodzić będzie z funduszy unijnych. Zakończenie realizacji planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

ZAPISZ SIĘ