Architektura MuratorRealizacjeOgrody Anny w Łodzi

Ogrody Anny w Łodzi

Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.

Ogrody Anny w Łodzi
Ogrody Anny w Łodzi, proj. medusa group; fot. Rafał Tomczyk

Rozciągający się pomiędzy ulicą Tymienieckiego i Milionową obszar dawnych zakładów przemysłowych Karola Scheiblera w Łodzi zyskuje nowe życie. W cieniu nowych biurowców i starych obiektów pofabrycznych powstaje przestrzeń (Fuzja), która wnosi nową jakość do trwającej od kilkunastu lat dyskusji o rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Pierwsze realizacje tego typu zastępowały jedną monofunkcję (przemysłową) inną monofunkcją (mieszkalną, biurową, handlowo-usługową). Dziś ten sposób myślenia o rewitalizacji to już przeszłość, a sama Fuzja stanowi doskonały przykład realizacji typu mixed-use, gdzie mieszkaniówka sąsiaduje z biurowcami, obiektami usługowymi i kulturalnymi. Całość spajają Ogrody Anny Scheibler – otwarta przestrzeń publiczna – serce starego-nowego kwartału.

Otoczenie placu stanowią nowe budynki wielorodzinne z usługami na parterze oraz rozproszone obiekty poprzemysłowe o różnej skali. Różnorodność form i materiałów dodatnio wpływa na jakość przestrzeni. Nie trudno wyobrazić sobie, że wkrótce szerokie chodniki zostaną zapełnione stolikami lokali gastronomicznych, a między zieleńcami kilkulatkowie będą grać w klasy i jeździć na rolkach. Wyjątkowy charakter tworzą relikty industrialnej przeszłości.

Czytaj też: Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group |

Przyjęta przez projektantów strategia odrestaurowania historycznych obiektów w duchu konserwacji zachowawczej zasługuje na uznanie. Pokryta patyną czerwona cegła, fragmenty starej wyprawy tynkarskiej czy ledwo widoczne, zatarte przez czas napisy opowiadają o dziejach tego miejsca i sprawiają, że sam budynek staje się dokumentem historycznym. Szczególne wrażenie robi ogromny fragment murów dawnej fabryki, który został wykorzystany jako ściana kurtynowa nowego biurowca. Niestety, w konsekwentnie budowanej narracji pojawia się pewien dysonans. Co gorsza, wywołuje go najważniejszy zabytek całego kompleksu – zaprojektowana przez Alfreda Frischa w 1910 roku secesyjna elektrownia. Jej wypacykowane, gładkie i czyste elewacje odbierają budowli ducha autentyzmu. W porównaniu z „brudnymi” murami pobliskiej gazowni czy rytowni wyglądają jak teatralna dekoracja.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.