Architektura MuratorRealizacjeSzkoła w Wilanowie / Warszawa

Szkoła w Wilanowie / Warszawa

Zespół publicznej szkoły podstawowej reprezentuje tradycyjną edukację, niemniej oferuje uczniom inspirujące przestrzenie charakterystyczne dla szkół prywatnych. O nowej realizacji biura Bujnowski Architekci pisze Krzysztof Mycielski.

Szkoła w Wilanowie / Warszawa
Szkoła w Wilanowie, proj. Bujnowski Architekci; fot. Juliusz Sokołowski

Miasteczko Wilanów, chociaż postrzegane w stolicy jako spełnienie aspiracji polskiej klasy średniej, jak dotąd cierpiało na niedosyt placówek oświatowych. Wzniesiona na jego obrzeżach, u podnóża warszawskiej skarpy, nowa publiczna podstawówka nie tylko odpowiedziała na palące potrzeby tutejszej społeczności. Pośród wszystkich zbudowanych tu dotąd szkół, najtrafniej wpisała się w architektoniczną tożsamość tego miejsca.

Budzące społeczne emocje wilanowskie osiedle bywa opisywane w krajowych mediach jako zdehumanizowana kamienna pustynia dla frankowiczów. W rzeczywistości jest rzadkim rezultatem konsekwentnego planowania, a nie urbanistycznej improwizacji. Ma niechaotyczną zabudowę, konkretne przestrzenie publiczne z coraz liczniejszymi i łatwo dostępnymi usługami, osiowe aleje obsadzone szpalerami drzew, a przede wszystkim, niewidoczne z ulic kameralne zielone dziedzińce z placami zabaw, zlokalizowane w głębi kwartałów.

Rusza budowa Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy W 2022 roku ma zostać oddana do użytku Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy według konkursowego projektu Piotra Bujnowskiego z zespołem. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał właśnie umowę na budowę obiektu.
Wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Świderskiej w Warszawie Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła! Władze dzielnicy rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt podstawówki przy ul. Świderskiej w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci.
Nowy Universal, czyli Widok Towers w Warszawie Trwa realizacja 90-metrowego wysokościowca w centrum Warszawy według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana. Budynek zastąpi dawną siedzibę Centrali Handlu Zagranicznego Universal o wysokości zaledwie 50 metrów.
Nowa szkoła w Miasteczku Wilanów Pracownia Piotr Bujnowski Architekt przygotowała koncepcję nowej szkoły, która planowana jest w Wilanowie Zachodnim. Dwupiętrowy budynek z sala gimnastyczną pomieścić ma 750 uczniów
Konkurs na siedzibę Wydziału Psychologii UW - wyniki Pierwsza nagroda w konkursie na nowy budynek wydziału, który ma stanąć na kampusie Ochota, przypadła pracowni Piotr Bujnowski Architekt we współpracy z Projekt Praga.
Zespół oświatowy w Ursusie Rozpoczęła się realizacja największej od lat inwestycji oświatowej w warszawskim Ursusie. Projekt budynku opracowało biuro Piotr Bujnowski – Architekt.