Architektura MuratorTechnikaWarsztatZagłębiowski Park Sportowy

Zagłębiowski Park Sportowy

Motywem przewodnim obiektów wchodzących w skład parku są wertykalne elementy elewacyjne z drewnianym detalem, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadają im kubaturową formę stadionu. O wyzwaniach związanych z realizacją Zagłębiowskiego Parku Sportowego pisze Piotr Bury z JSK Architekci.

Zagłębiowski Park Sportowy
Zagłębiowski Park Sportowy, proj. JSK Architekci; fot. From the Sky – Robert Neumann

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce powstało wiele różnej wielkości obiektów sportowych. W większości z nich możemy być jedynie kibicami sportu zawodowego. Zagłębiowski Park Sportowy, który aktualnie powstaje w Sosnowcu, oferować będzie mieszkańcom również dodatkowe funkcje. Ta miejska inwestycja oprócz w pełni wyposażonego stadionu piłkarskiego z zadaszoną trybuną obejmuje także dwie areny sportowe: halę z wielofunkcyjnym boiskiem oraz całoroczny stadion zimowy.

Hala sportowa wyposażona będzie w częściowo składaną trybunę o pojemności ponad 3 tys. miejsc, część VIP z lożą dla 48 kibiców, szatnię dla sportowców, salę treningową oraz zaplecza sanitarne i gastronomiczne. Na stadionie zimowym ma się znajdować całoroczne lodowisko, trybuna dla prawie 2,5 tys. kibiców, strefa VIP jak w pozostałych obiektach, zaplecza sanitarne i gastronomiczne oraz szatniowe nie tylko dla pierwszej drużyny, lecz także dla sekcji młodzieżowych i uczniowskich klubów sportowych. Zagłębiowski Park Sportowy będzie zatem nie tylko miejscem do kibicowania zawodowcom, ale również miejscem do czynnego uprawiania amatorskiego sportu.

Zagłębiowski Park Sportowy to inwestycja duża zarówno pod względem wielkości wydatkowanych środków z budżetu publicznego, jak i w kategorii wielkości obszaru podlegającego przeobrażeniu. W przypadku tak ogromnej realizacji wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty poprzedzone jest długim procesem planistycznym. Tak też było w tym przypadku. Dla nas, architektów, wszystko zaczęło się w 2015 roku od dwuetapowego konkursu architektonicznego zorganizowanego przez katowicki SARP na zlecenie miasta Sosnowiec.

Nasza propozycja uzyskała I nagrodę, w efekcie czego otrzymaliśmy zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowej w pełnym zakresie, tj. koncepcji pokonkursowej, projektu budowlanego i wykonawczego.

Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt rozbudowy stadionu Polonii. Kompleks przy Konwiktorskiej zostanie zmodernizowany według konkursowej koncepcji biura JSK Architekci z 2019 roku.
Stadion miejski w Szczecinie Władze Szczecina przymierzają się do budowy nowoczesnego stadionu miejskiego według projektu Biura Architektonicznego Dedeco.
Autor: Piotr Bury
Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt rozbudowy stadionu Polonii. Kompleks przy Konwiktorskiej zostanie zmodernizowany według konkursowej koncepcji biura JSK Architekci z 2019 roku.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.
Hala targowa w Toruniu Konkurs studialny na koncepcję nowej hali w Toruniu wygrała pracownia JSK Architekci, prowadzona przez pochodzących z tego miasta Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.
Zagłębiowski Park Sportowy Biuro JSK Architekci wygrało konkurs na opracowanie koncepcji Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu.