Architektura MuratorWydarzeniaArchiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku
fot. GettyImages

​Znana pracownia ze Śląska otrzyma ważną międzynarodową nagrodę architektoniczną.

Szacowna instytucja publiczna na projekt swojej nowej siedziby ogłosi przetarg z kryterium najniższej ceny.

Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie architektoniczne odbędzie się w całkowicie nowej formule. Część środowiska uzna, że bieżąca edycja jest najgorszą od lat, część, że jest wtórna i mało architektoniczna.

Renomowane biuro architektoniczne z Warszawy wygra międzynarodowy konkurs na projekt sali koncertowej w jednej z europejskich stolic.

Szanowany holenderski urbanista wygłosi szeroko komentowany wykład o tym, jak powinno wyglądać planowanie przestrzenne w Polsce.

Na czele ważnej instytucji publicznej po raz pierwszy w historii stanie architektka.

Młoda pracownia z Wielkopolski, dysponując ograniczonym budżetem, zrealizuje dom, którego bryła prowadzić będzie dialog z kontekstem, wnętrze będzie się przenikać z zewnętrzem, a materiały na elewacjach zostaną potraktowane w sposób totalny i bezkompromisowy.

Środowiskową dyskusję zdominuje problematyka zmian klimatu i odbudowy świata po pandemii. Konkluzja będzie jedna: brak edukacji architektonicznej w Polsce.

Ceniony architekt poczuje się niezwykle dotknięty postem na Facebooku.

Uznany architekt wyda własnym sumptem swoją monografię. Książka otrzyma kilka nagród za szatę graficzną i będzie dostępna za równowartość średniej pensji.

Popularny portal piszący o designie 1256 razy użyje sformułowania „To jest hit!”, 2345 razy „Ten projekt zachwyca”, 2456 razy „Genialne” i 2765 razy „To jest piękne”. Niektórzy architekci i tak będą zachwyceni.

Tagi:
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.