Architektura MuratorWydarzeniaArchiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku
fot. GettyImages

​Znana pracownia ze Śląska otrzyma ważną międzynarodową nagrodę architektoniczną.

Szacowna instytucja publiczna na projekt swojej nowej siedziby ogłosi przetarg z kryterium najniższej ceny.

Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie architektoniczne odbędzie się w całkowicie nowej formule. Część środowiska uzna, że bieżąca edycja jest najgorszą od lat, część, że jest wtórna i mało architektoniczna.

Renomowane biuro architektoniczne z Warszawy wygra międzynarodowy konkurs na projekt sali koncertowej w jednej z europejskich stolic.

Szanowany holenderski urbanista wygłosi szeroko komentowany wykład o tym, jak powinno wyglądać planowanie przestrzenne w Polsce.

Na czele ważnej instytucji publicznej po raz pierwszy w historii stanie architektka.

Młoda pracownia z Wielkopolski, dysponując ograniczonym budżetem, zrealizuje dom, którego bryła prowadzić będzie dialog z kontekstem, wnętrze będzie się przenikać z zewnętrzem, a materiały na elewacjach zostaną potraktowane w sposób totalny i bezkompromisowy.

Środowiskową dyskusję zdominuje problematyka zmian klimatu i odbudowy świata po pandemii. Konkluzja będzie jedna: brak edukacji architektonicznej w Polsce.

Ceniony architekt poczuje się niezwykle dotknięty postem na Facebooku.

Uznany architekt wyda własnym sumptem swoją monografię. Książka otrzyma kilka nagród za szatę graficzną i będzie dostępna za równowartość średniej pensji.

Popularny portal piszący o designie 1256 razy użyje sformułowania „To jest hit!”, 2345 razy „Ten projekt zachwyca”, 2456 razy „Genialne” i 2765 razy „To jest piękne”. Niektórzy architekci i tak będą zachwyceni.

Tagi:
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.