Architektura MuratorWydarzeniaArchiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku

Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.

Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku
fot. GettyImages

​Znana pracownia ze Śląska otrzyma ważną międzynarodową nagrodę architektoniczną.

Szacowna instytucja publiczna na projekt swojej nowej siedziby ogłosi przetarg z kryterium najniższej ceny.

Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie architektoniczne odbędzie się w całkowicie nowej formule. Część środowiska uzna, że bieżąca edycja jest najgorszą od lat, część, że jest wtórna i mało architektoniczna.

Renomowane biuro architektoniczne z Warszawy wygra międzynarodowy konkurs na projekt sali koncertowej w jednej z europejskich stolic.

Szanowany holenderski urbanista wygłosi szeroko komentowany wykład o tym, jak powinno wyglądać planowanie przestrzenne w Polsce.

Na czele ważnej instytucji publicznej po raz pierwszy w historii stanie architektka.

Młoda pracownia z Wielkopolski, dysponując ograniczonym budżetem, zrealizuje dom, którego bryła prowadzić będzie dialog z kontekstem, wnętrze będzie się przenikać z zewnętrzem, a materiały na elewacjach zostaną potraktowane w sposób totalny i bezkompromisowy.

Środowiskową dyskusję zdominuje problematyka zmian klimatu i odbudowy świata po pandemii. Konkluzja będzie jedna: brak edukacji architektonicznej w Polsce.

Ceniony architekt poczuje się niezwykle dotknięty postem na Facebooku.

Uznany architekt wyda własnym sumptem swoją monografię. Książka otrzyma kilka nagród za szatę graficzną i będzie dostępna za równowartość średniej pensji.

Popularny portal piszący o designie 1256 razy użyje sformułowania „To jest hit!”, 2345 razy „Ten projekt zachwyca”, 2456 razy „Genialne” i 2765 razy „To jest piękne”. Niektórzy architekci i tak będą zachwyceni.

Tagi:
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.