Dom nad Jeziorem Czorsztyńskim z tytułem Innovative Architecture w konkursie ICONIC Awards 2018

i

Autor: Archiwum Architektury Pasterska Chata, dom jednorodzinny nad Jeziorem Czorsztyńskim, proj. HOLA Design, 2016

Polski projekt z tytułem Innovative Architecture ICONIC Awards 2018

2018-08-23 14:14

Pasterska Chata, czyli dom jednorodzinny położony nad Jeziorem Czorsztyńskim projektu HOLA Design, nagrodzono w międzynarodowym konkursie ICONIC Awards organizowanym przez Niemiecką Radę Wzornictwa.

Pasterska Chata to dom wakacyjny będący nowoczesną interpretacją bacówki. Położony na półwyspie Stylchyn w Pieninach, oferuje oszałamiające widoki na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi zaledwie 155 m2. Ściana domu od strony jeziora jest całkowicie przeszklona. Dwa przesuwne okna pozwalają na jej częściowe otwarcie i połączenie wnętrze z tarasem. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym.

Obiekt nagrodzono w tegorocznej edycji ICONIC Awards w kategorii Innovative Architecture. Konkurs ten, zainicjowany przez niemiecki parlament odbywa się od 1953 roku, a organizuje go Niemiecka Rada Wzornictwa. Celem konkursu jest promowanie innowacji, stanowi on zarazem międzynarodową platformę wymiany doświadczeń w dziedzinie dizajnu. W projekcie nagrodzonym już w tym roku nagrodą RED DOT Design, a teraz tytułem Innovative Architecture w ICONIC Awards, staraliśmy się opierać przede wszystkim na lokalnej tradycji i materiałach oraz umiejętnościach tamtejszych rzemieślników. Całość nie wyglądałaby jednak tak jak teraz, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii. Naszym celem było stworzenie maksymalnie spójnej, kompleksowej wizji połączenia motywów z przeszłości z tymi współczesnymi. Wierzymy, że udało nam się stworzyć obiekt, który dziś jest uznawany za innowacyjny, ale wraz z upływem lat okaże się ponadczasowy i dzięki temu potwierdzi swój status ikony architektury – mówią Monika i Adam Bronikowscy, założyciele pracowni HOLA Design.

Oficjalna ceremonia rozdania nagród odbędzie się 9 października w Muzeum Sztuki Współczesnej Pinakothek w Monachium, podczas EXPO Real – największych w Europie targów nieruchomości i inwestycji B2B. To nie pierwsza nagroda Polaków w tym prestiżowym konkursie. W ubiegłym roku jury ICONIC Awards doceniło poznańską pracownię mode:lina™ za projekt aranżacji wnętrz dla oddziału firmy Opera Software we Wrocławiu.