Domki fińskie, architektura Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Domek fiński ok. 1970, fot. z archiwum Joanny Jaszuńskiej

Domki fińskie w Warszawie - otwarcie wystawy "Warszawski Jazdów"

2014-06-20 14:01

Wybudowane po wojnie jednorodzinne domki fińskie na terenie Jazdowa miały być jedynie tymczasowym osiedlem robotniczym. Przetrwały ponad 70 lat i wszystko wskazuje na to, że część z nich pozostanie stałym elementem architektury Warszawy. Wystawa "Warszawski Jazdów" pokazuje historię niezwykłego miejsca w centrum miasta

Domki fińskie, architektura Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Domek fiński ok. 1970, fot. z archiwum Joanny Jaszuńskiej

Wystawa „Warszawski Jazdów” miała odbyć się już kilka miesięcy temu. Została odwołana na krótko przed otwarciem, ze względu na wycofanie się ze współpracy pratnera administrującego gablotami wystawienniczymi, w których miała być zaprezentowana ekspozycja. 27 czerwca 2014 o godzinie 18.30 wystawa otworzy się innej niż pierwotnie planowano lokalizacji, w niedalekiej odległości od osiedla domków fińskich.

„Warszawski Jazdów” to okazja do odkrycia i poznania historii wyjątkowego zakątka Warszawy. W sąsiedztwie sejmu oraz innych reprezentacyjnych gmachów rządowych znajduje się osiedle małych, drewnianych domków, których projekty miał zatwierdzać sam Alvar Aalto. O zapomnianym, choć znajdującym się w samym centrum stolicy miejscu zrobiło się głośno po tym, jak domkom fińskim zaczęło grozić wyburzenie. W kwietniu Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprosił organizacje pozarządowe do składania ofert na prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej w 12 obiektach. Podobnie jak w ubiegłym roku w jednym z nich działalność prowadzić będzie "Wymiennik. Społecznościowy system wymiany".

Osiedle Jazród ma szczególną historię – jest efektem reparacji wojennych jakie Finlandia musiała świadczyć po II wojnie światowej na rzecz Związku Radzieckiego, który przekazał Polsce 500 rozebranych fińskich budynków, które stanęły na terenie całego kraju, w tym 90 w Jazdowie. Było to pierwsze osiedle wybudowane w powojennej Warszawie. Powstało w 1945 roku z przeznaczeniem na tymczasowe lokale dla pracowników Biura Odnowy Stolicy. Pomimo, że miało funkcjonować jedynie przez 5 lat, Istnieje już ponad 70.

Wernisaż odbędzie się w piątek 27 czerwca 2014 o godzinie 18.30.Wystawę będzie można oglądać od 27 czerwca do 31 sierpnia przed Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.