Future Living. Duńskie miasta przyszłości

i

Autor: Archiwum Architektury

Future Living. Duńskie miasta przyszłości

2019-03-04 13:30

Duński Instytut Kultury w Polsce zaprasza na otwarcie wystawy „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Wernisaż poprzedzi dyskusja z udziałem Flemminga Svendsena z pracowni CEBRA oraz Rasmusa Kierkegaarda z biura Schmidt Hammer Lassen.

Budynek szkoły, który zaprojektowano tak, by wspomagał integrację, zrównoważone mieszkania społeczne i najnowsze przykłady architektury zamkniętego obiegu to tylko niektóre z koncepcji prezentowanych na wystawie „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Na ekspozycji zobaczymy zarówno projekty architektoniczne, jak i urbanistyczne będące w trakcie realizacji lub zrealizowane w ostatnich latach w różnych częściach kraju. Łączy je jedno. Wszystkie ukazują, w jaki sposób tamtejsze miasta i peryferia podchodzą do wyzwań, z którymi wkrótce przyjdzie nam się zmierzyć. Wystawa, przygotowana przez duńską organizację Rising Culture and Business we współpracy z Miastem i Gminą Aarhus w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017, koncentruje się bowiem na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy ONZ, w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie mieszkańców europejskich miast do dyskusji na temat naszej wspólnej przyszłości. Problemy społeczne, z którymi mierzymy się dzisiaj, powinniśmy wykorzystać jako okazję do wymyślenia lepszych rozwiązań: wszyscy możemy wnieść ważny głos do debaty na temat przyszłego rozwoju i zdecydować jak będziemy żyć za 30 lat – czytamy w informacji prasowej.

Wystawę „Future Living. Duńskie miasta” będzie można oglądać od 8 marca do 26 maja w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, a od czerwca do sierpnia  w przestrzeniach Concordia Design w Poznaniu. Wernisaż 8 marca o godz. 19.00. Otwarcie poprzedzi dyskusja z udziałem Flemminga Svendsena oraz Rasmusa Kierkegaarda, architektów i partnerów z pracowni CEBRA i Schmidt Hammer Lassen, których projekty prezentowane są na ekspozycji. Na zakończenie warszawskiej odsłony projektu, 25 maja, zaplanowano natomiast spotkanie z naczelnym architektem miasta Aarhus, Stephenem Willacym. Więcej informacji tu.

Wystawa Future Living. Duńskie miasta przyszłości” Gdzie: Warszawski Pawilon Architektury ZODIAKKiedy: 8 marca – 26 maja 2019