Architektura MuratorWydarzeniaMIESIĄC W SKRÓCIE - sierpień 2015

MIESIĄC W SKRÓCIE - sierpień 2015

W nowym cyklu wybieramy najważniejsze wydarzenia architektoniczne minionego miesiąca.

Miesiąc w skrócie - sierpień 2015

- W sierpniu media światowe poświęcały dużo uwagi tragicznym wydarzeniom w Syrii oraz Europie, mierzącej się z napływem uchodźców z obszarów objętych konfliktem. Oprócz doniesień o dramacie ludzi, pojawiały się też informacje na temat zagrożonego dziedzictwa architektonicznego kraju. 23 sierpnia dżihadyści z Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze pochodzącą z II wieku p.n.e. świątynię Baalszamina w Palmirze. Odpowiedzią na te działania jest wspólny projekt Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadzony we współpracy z UNESCO, którego celem jest wykonanie miliona obrazów 3D przedstawiających znajdujące się na terenie Syrii obiekty zagrożone unicestwieniem.

- Pod koniec miesiąca ogłoszono temat 15. Biennale Architektury w Wenecji. 31 sierpnia Paolo Baratta oraz kurator 15. międzynarodowej ekspozycji Alejandro Aravena, spotkali się z reprezentantami 48 krajów biorących udział w przyszłorocznej wystawie. Podczas spotkania ogłoszono temat przewodni wydarzenia, którym będzie Reporting from the front.

- Na uwagę zasługują dwa spośród rozstrzygniętych w minionym miesiącu konkursów architektonicznych. Pracownia Riegler Riewe Architekten zdobyła I nagrodę w konkursie na projekt dworca kolejowo-autobusowego w Goleniowie, powiązanego z centrum kultury i aktywności lokalnej. Koncepcja przewiduje budowę nowych budynków o lapidarnej formie oraz rewitalizację istniejących obiektów - wieży ciśnień i tzw. Rampy. Będzie to kolejna po cenionym Muzeum Śląskim w Katowicach realizacja austriackiej pracowni w Polsce. Warszawska pracownia WXCA zwyciężyła konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy zabytkowych budynków na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach na potrzebę Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".

- Sierpień obfitował też w inspirujące wydarzenia w galeriach i muzeach. W połowie miesiąca w Londynie zakończyła się wystawa The Brutalist Playground. Ekspozycja w Architecture Gallery Royal Institute of Architects przygotowana przez nominowany do Nagrody Turnera kolektyw Assemble we współpracy z artystą Simonem Terrillem, odtwarzała w przestrzeni galeryjnej fragmenty brutalistycznych placów zabaw - nieodłącznej części wielkich założeń osiedlowych w Londynie. Oprócz zebrania dokumentacji i przypomnienia nieistniejących już w większości rzeźbiarsko-architektonicznych elementów, wystawa stawiała pytania o społeczny potencjał brutalistycznej architektury. Kolejną spośród wystaw, które warto było zobaczyć w te wakacje, otwarto pod koniec czerwca we Frankfurcie. Niemieckie Muzeum Architektury odkrywa w niej nieznane szerszej publiczności projekty Galiny Bałaszowej dla radzieckich misji kosmicznych. To właśnie w tej dotychczas niezbadanej dziedzinie architektury i projektowania wnętrz, odzwierciedlenie znajduje zimnowojenna rywalizacja mocarstw, a inspirowane projektami dla stacji kosmicznych fotele czy inne przedmioty użytku codziennego do dziś uznawane są za kultowe obiekty dizajnu. Wątki podziału na dwa rywalizujące ze sobą obozy ukazuje też berlińska wystawa Radikal modern w Berlinische Galerie, którą relacjonuje nasza współpracowniczka Aleksandra Czupkiewicz.

A PONADTO:

- Ukończono budowę Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Projekt obiektu wykonało konsorcjum Consultor z Poznania i Pracowni Chilli Anity Horowskiej z Tarnowa Podgórnego, realizację przeprowadziła firma Skanska. W skład nowo powstałego zespołu wchodzi pięć części. Bryły trzech dominujących budynków nawiązują formą i charakterem do dawnych wiejskich stodół.

- Otwarto najnowszą realizację pracowni JEMS Architekci. Budynek wzniesiono u zbiegu ulic Klimczaka i Przyczółkowej, na osi widokowej Pałacu Królewskiego. Prace objęły zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu, gdzie powstała ogólnodostępna strefa rekreacyjna i sportowa.

- Ruszyła budowa Osiedla Rodzinnego na Nowych Żernikach. W południowo-zachodniej części osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu rozpoczęto już budowę obiektu wielorodzinnego. budynek powstaje tuż obok planowanego przez miasto domu kultury. Za projekt odpowiada grupa wrocławskich architektów: Marcina Dziewońskiego, Macieja Hawrylaka, Marcina Majora, Magdaleny Paryny i Joanny Styrylskiej.

- Co zostaje po Expo, czyli Pawilon Polski w Hanowerze do wyburzenia.