Michael Graves

i

Autor: Archiwum Architektury The Portland Building, fot. Steve Morgan, źródło: wikimedia commons

Zmarł Michael Graves, jeden z największych architektów postmodernizmu

2015-03-25 13:41

Michael Graves zaprojektował około 350 zrealizowanych budynków oraz 2000 przedmiotów użytkowych. Wiele z jego projektów uznaje się za ikoniczne przykłady architektury postmodernistycznej. Zmarł 12 marca 2015 w wieku 80 lat.

Michael Graves był architektem i projektantem przedmiotów użytkowych dla takich firm jak Alessi czy Target. Należał do grupy nowojorskich architektów The New York Five (w której skład wchodzili również Peter Eisenman, Charles Gwathmey, John Hejduk i Richard Meier) oraz do grupy Memphis.

Jedną z jego najbardziej znanych realizacji jest uznawany za postmodernistyczną ikonę The Portland Building, otwarty w 1982 roku. Budynek różni się nieco od pierwotnej koncepcji, zgłoszonej przez Gravesa w konkursie w 1980 roku. Charles Jencks w "Architekturze postmodernistycznej" pisze: Zwycięstwo Gravesa zostało natychmiast zakwestionowane przez miejscowy oddział Amerykańskiego Instytutu Architektów (AOA), oczywiście za sprawą modernistów. Nazywali jego projekt "psią budą", "indykiem", "szafą grającą" i "wielkim, obwiązanym wstążkami prezentem gwiazdkowym. Prosili, aby wybudować go w Las vegas, a nie w Portland". Za sprawą protestów rozpisano kolejny konkurs, w którym wybrano koncepcję Gravesa, będącą nieco bardziej umiarkowaną wersją pierwszego projektu. Choć nielubianemu przez mieszkańców Portland budynkowi groziło wyburzenie, pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o jego zachowaniu i gruntownej renowacji.

Do najistotniejszych realizacji Gravesa należą również St. Coletta School w Waszyngtonie, kompleks budynków Walta Disneya w Lake Buena Vista na Florydzie oraz Centralna Biblioteka Denver. W 2015 roku ma zostać otwarta szkoła oparta na filozofii projektowej Michaela Gravesa. Priorytetowe miejsce zostanie przyznane rysunkowi, który zdaniem architekta nie może zostać w całości zasąpiony technikami komputerowymi.