Aluminium do zadań specjalnych

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ikona historii, ikona miasta – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

2019-05-07 16:10

Budynek Muzeum II Wojny Światowej to nowa ikona Gdańska, nad wyraz dobrze korespondująca z charakterystyczną panoramą miasta wypełnioną dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów. Wyrazista bryła jest symbolem tragicznej przeszłości, a zarazem dynamicznej teraźniejszości i niosącej nadzieję przyszłości.

Muzeum II Wojny Światowej powstało w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego, blisko historycznego centrum miasta. Od zachodu sąsiaduje z Kanałem Raduni, od południa otwiera się szeroko na panoramę Motławy. Obecnie są to raczej obrzeża starego Gdańska, ale niebawem powstanie tu centrum nowoczesnej dzielnicy. Siedziba muzeum znajduje się też w symbolicznej przestrzeni architektonicznej: 200 m od historycznego budynku Poczty Polskiej oraz 3 km drogą wodną od półwyspu Westerplatte. Budowa obiektu wystartowała we wrześniu 2012 roku, a dobiegła końca w marcu 2017 roku. Całkowita powierzchnia tego ośmiokondygnacyjnego obiektu sięga 58 000 m2, a użytkowa 23 000 m2. Sam teren Muzeum zajmuje obszar 1700 m2. Jego projekt powstał w gdyńskiej pracowni architektonicznej „Kwadrat”, a generalnym wykonawcą zostały spółki Hochtief Polska i Warbud.

Pochyła bryła

Symbolicznym wyrazem związków przeszłości, czyli wojny, z teraźniejszością i przyszłością jest przestrzenny podział budynku na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół muzeum, oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym. Daniel Libeskind, jeden z jurorów konkursu na projekt gmachu, autor m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie, o bryle budynku mówił słowami – Posługując się językiem architektury, projekt opowiada o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. Nawiązując do ikonicznej panoramy Gdańska z dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów, budynek łączy tradycyjne przestrzenie miasta, ich skale, materiały i kolory z muzeum na miarę XXI wieku.

Część naziemna to osiem kondygnacji w kształcie pochyłej wieży wysokiej na ponad 40 m, a kształtem przypominającej graniastosłup o podstawie trapezu (największe nachylenie ściany wynosi 56 stopni). Jedna ze ścian wieży została w całości przeszkolona, a pozostałe wyłożono charakterystyczną, czerwoną okładziną. W wieży znajduje się m.in. biblioteka, sale edukacyjne oraz kawiarnia i restauracja z widokiem na miasto.

Budynek posiada także sześć kondygnacji podziemnych, gdzie na głębokości 14 m znajduje się wystawa stała, na którą przeznaczono 5000 m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. W innowacyjny sposób ma ona pokazywać II wojnę światową widzianą oczami wielkich polityków i zwykłych ludzi. Poza wystawą stałą, znajdziemy także ok. 1000 m2 powierzchni wystaw czasowych. Całość dopełnia plac otaczający budynek, który na dobre ma się stać miejscem wydarzeń plenerowych.

ALUPROF w służbie historii

W budynku Muzeum II Wojny Światowej zastosowano specjalnie przygotowane fasady systemu MB-SR60N firmy ALUPROF, które stanowią podstawę dla wielu konstrukcji fasadowych. W przypadku tej bryły, fasada została zamontowana na podkonstrukcji stalowej, cięgnowej – Budynek charakteryzuje się dużym nachyleniem. Dzięki opracowaniu specjalnego systemu zamocowania możliwa była kompensacja przemieszczeń prostopadłych (11 mm) i równoległych (7 mm) do płaszczyzny ściany – tłumaczy Bożena Ryszka, Marketing Manager w firmie ALUPROF.

Zastosowane w fasadzie MB-SR60N profile aluminiowe o odpowiedniej wytrzymałości pozwalają na wpuszczenie maksymalnej ilości światła wpadającego od góry do wnętrza budynku. To rozwiązanie daje dużo możliwości w zakresie kształtowania konstrukcji przestrzennych: konstrukcja łączników słup/rygiel umożliwia wykonanie połączeń o szerokim zakresie kątów, czyli pozwala na stosowanie szyb o różnych kształtach – trapezowych lub trójkątnych. Dodatkowo, Instytut Techniki Budowlanej w wydanej dla systemu MB-SR60N klasyfikacji potwierdził jego bardzo dobre parametry techniczne: przepuszczalność powietrza klasa AE 1200 Pa, wodoszczelność klasa RE 1200 Pa i odporność na obciążenie wiatrem 2800 Pa (badanie bezpieczeństwa 4200 Pa).


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: