Architektura MuratorProjektyJEMS Architekci: projekt wieżowca Generation Park w Warszawie

JEMS Architekci: projekt wieżowca Generation Park w Warszawie

Centrum Warszawy oraz nieodległa Wola pną się do góry. Przy rondzie Daszyńskiego powstanie kolejny wieżowiec stolicy. Za projekt Generation Park odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci

JEMS Architekci, Generation Park
Wizualizajca wieżowca Generation Park, projekt: JEMS Architekci. Dzięki uprzejmości firmy Skanska Property Poland
Generation ParkWarszawa, Polska
AutorzyJEMS Architekci

W ostatnich latach w centrum Warszawy oraz na nieodległej Woli powstał szereg wieżowców i planowane są kolejne. Do ukończonego Cosmopolitana, czekającej na lepsze czasy Złotej 44 oraz znajdującej się w budowie Warsaw Spire, wkrótce dołączy kompleks biurowy Generation Park.

Za projekt wieżowca Generation Park odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci, znana z prostych i dopracowanych w szczególe rozwiązań oraz nieulegania doraźnym architektonicznym modom. Zbudowany w 2002 roku budynek Agory ze słynnymi drewnianymi żyletkami wciąż służy za punkt odniesienia dla dyskusji o architekturze Warszawy ostatniego dwudziestolecia. Czy Generation Park będzie kolejną istotną realizacją w dorobku architektów? Zgodnie z intencjami inwestora - Skanska Property Group - Generation Park ma stać się "dynamicznym sercem okolicy". Pomimo dużej skali, ma również stanowić przyjazną okolicę dla pracowników biur i okolicznych mieszkańców.

Wieżowiec przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie powstanie w kwartale ulic Prosta, Towarowa, Łucka i Wronia, w miejscu przeznaczonej pod rozbiórkę siedziby IPN-u. W niedalekiej odległości znajduje się stacja drugiej linii metra i przystanki komunikacji miejskiej. Najwyższy z planowanych budynków będzie miał 140 m wysokości i 34 piętra (wysokość wraz z iglicą 180 m). Powierzchnia biurowa w całym kompleksie zajmie około 80 tys. m2. W garażu podziemnym znajdą się miejsca parkingowe dla 600 samochodów, parking dla rowerów oraz przebieralnie z prysznicami.

Pomiędzy budynkami zaplanowano zielony pasaż służący rekreacji dla użytkowników budynku oraz okolicznych mieszkańców. Znajdą się tu trawniki, drewniane pergole z pnącymi roślinami oraz wygodne siedziska. Przewidziano również ochronę przez wiatrem oraz wielkomiejskim hałasem w postaci specjalnych przezroczystych ekranów.

Więcej o wieżowcach w architekturze Warszawy w kolejnym, majowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.