Już wkrótce Muzea Morskie będą miały nie tylko Gdańsk i Szczecin, ale również niewielka wieś na Śląsku. Projekt przygotowało Studio A z Bielska-Białej
Parterowy pawilon powstanie w Jaworzu, tuż obok miejscowego gimnazjum. Wewnątrz, na powierzchni 265 m2, znajdzie się przestrzeń wystawiennicza, sala wykładowa i biuro. Wizytówką placówki będzie przeszklony narożnik, przez który widać ogromne akwarium. Od frontu zaplanowano też sadzawkę i drewniany pomost prowadzący do środka. Strefę wejściową podkreślono dodatkowo stalowym trejażem. W ramach inwestycji, zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Wszystkie eksponaty, w tym różne gatunki spreparowanych morskich stworzeń, przekazał szkole w latach 70. pochodzący z okolic bosman i podróżnik Erwin Pasterny. Dotychczas w tamtejszym muzeum mogli je oglądać jedynie uczniowie, teraz cała kolekcja ma się stać lokalną atrakcją turystyczną tej uzdrowiskowej gminy i tworzyć zaczątek Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. Przy opracowywaniu wystawy władze Jaworza współpracują z Akwarium gdyńskim, na dofinansowanie realizacji będą się też starać pozyskać pieniądze z UE. Planowane zakończenie realizacji: 2013
Więcej informacji w nowym dziale miesięcznika „Architektura-murator”: Projekty
Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.