Architektura MuratorRealizacjeMłyn Maria we Wrocławiu

Młyn Maria we Wrocławiu

Architekci postanowili utrwalić w zespole mieszkaniowo-usługowym powojenny obraz młynów, który tworzył pamięć przestrzenną miejsca – o realizacji Maćków Pracowni Projektowej pisze Łukasz Wojciechowski.

Młyn Maria we Wrocławiu
Młyn Maria we Wrocławiu, proj. Macków Pracownia Projektowa; fot. Jakub Certowicz

Młyn Maria położony jest w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w centrum Wrocławia. Znajduje się w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta z górującymi nad nią wieżami archikatedry św. Jana Chrzciciela, na wyspach Młyńskiej i Piasek, będących częścią zespołu pełnych zieleni wysp odrzańskich (Bielarskiej, Słodowej, Tamki, Daliowej) wyposażonych w zabytkową infrastrukturę hydrotechniczną. Nad kanałem przepływającym pod dawnym młynem przerzucone są mosty ze stalowych dźwigarów o parabolicznych łukach, a delikatnie wijąca się tędy ulica św. Jadwigi przebiega tuż przed frontem gotyckiego kościoła NMP na Piasku. Nie brak też tu nowych inwestycji. Na początku poprzedniej dekady zrealizowano dwie kładki o charakterystycznej kolorystyce: Słodową i Piaskową (proj. isba), w 2012 roku powstała migocząca czarno-ceglanymi pasami Rezydencja Piasek (proj. Dziewoński Łukaszewicz Architekci), a w 2020 budynek Concordia Design, według projektu holenderskiej pracowni MVRDV, z imponującym tarasem na dachu, ale raczej będący tylko dalekim echem najwybitniejszych realizacji pracowni. Najmniejszą wyspę Daliową ozdobiono rzeźbą Nawa Oskara Zięty. Niedaleko powstaje duży i elegancki budynek mieszkalny pracowni Major Architekci, sąsiadujący z postmodernistycznym, kojarzącym się bardziej z Miami niż Wrocławiem, gmachem Hotelu Park Plaza (proj. studio EL), w którego wygiętej elewacji ze szkła refleksyjnego odbija się krajobraz wysp.

Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec L'UNI we Wrocławiu Dzięki zastosowaniu nowej metody wzmocnienia konstrukcji i budowie stropów w systemie upside down udało się skrócić czas realizacji oraz zredukować ilość stali potrzebnej do wzmocnienia budynku. O wyzwaniach związanych z przebudową zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu pisze Zbigniew Maćków.
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE] Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu: zaglądamy do środka dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu Trwa przebudowa dawnej siedziby Wydziału Farmacji przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. Zabytkowy obiekt zostanie zaadaptowany na biurowiec według koncepcji Maćków Pracowni Projektowej. Zapraszamy na fotospacer po modernizowanym gmachu.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Wyniki konkursu na zespół szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa zwyciężyła w konkursie na koncepcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.