Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020

i

Autor: Archiwum Architektury

Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020

2021-10-25 14:19

Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.

Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – streamu live ze studia zorganizowanego w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK oraz dyskusji uczestników połączonych online za pośrednictwem udostępnionego komunikatora. Podczas finału odbędzie się premiera książki „Extra Muros” autorstwa zwycięzców konkursu TEORIA 2020 Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej, nagrodzonej w tegorocznej edycji stypendium PRAKTYKA.

Czytaj też: Turystyka w czasach pandemii |Laureaci Konkursu TEORIA, Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk, to autorzy tekstu „Extra Muros” podejmującego temat wizji turystyki zrównoważonej w relacji do kultury informatycznej. W swojej pracy architekci postulują odrodzenie turyzmu wspomaganego informacją on-line, rzeczywistością wirtualną, odkrywaniem bliskiego otoczenia, by dojść do zrównoważenia potrzeby wolności z odpowiedzialnością za środowisko. Publikacja została wydana w formie dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”.Praca Extra Muros porusza bardzo aktualny temat turystyki, która jeszcze rok temu była jednym z głównych czynników rozwoju, a jednocześnie zagrożeń dla naszych miast. Światowy kryzys – pandemia – postawiła nas w sytuacji wręcz sokratejskiej: wiemy, że nic nie wiemy o przyszłości. Autorzy podjęli jednak trud tak diagnozy stanu turystyki sprzed katastrofy, opisu status quo, jak i próbę przewidywań – mówi Ewa P. Porębska, przewodnicząca jury konkursu TEORIA, redaktor naczelna „Architektury-murator”.„PLASTOPIA” to projekt Sandry Przepiórkowskiej, który autorka rozwijała podczas przyznanego jej półrocznego stypendium. Praca została doceniona przez jurorów konkursu za pokazanie, że wielkie projektowanie może polegać na refleksji nad materiałem i technologią jego przetwarzania oraz za to, że dyskusje o plastiku z ostatnich lat nie zniechęciły autorki, ale – zamiast silić się na nowinki – skłoniły do konsekwentnych poszukiwań sposobu, by faktycznie z nim pracować. Projekt jest wrażliwy, a przy tym skromny, dotyczy tematów wielkich, ale jednocześnie mieszczących się w dłoni. Przeplata procesy chemiczne i społeczne, do tego w ważnej i domagającej się uspołecznienia przestrzeni publicznej – oceniło jury stypendium PRAKTYKA.Wydarzenie będzie streamowane na facebookowym fanpage’u oraz na stronie Fundacji 4 listopada od godz. 17.00. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać szczegóły dotyczące naboru oraz nowości w kolejnej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ