Odbudowa Ukrainy

Pawilon Wolności w Łazienkach Królewskich

2023-06-30 14:21

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zbudowali w Łazienkach Królewskich Pawilon Wolności. Realizacja obiektu towarzyszy międzynarodowej konferencji „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”, która odbędzie się w dniach 3-4 lipca w Warszawie.

Z okazji Światowego Dzień Architektury w Łazienkach Królewskich otwarty zostanie Pawilon Wolności. To inicjatywa architektki Anny Wierzbickiej, profesorki Politechniki Warszawskiej, która towarzyszy międzynarodowej konferencji „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy” zaplanowanej w dniach 3-4 lipca w Warszawie. Wszystkie prelekcje poświęcone będą rozwiązaniom architektoniczno-budowlanym w dobie kryzysu wywołanego wojną, a wśród zaproszonych gości zaleźli się m.in. naukowcy z Ukrainy, z którymi uczelnia ściśle współpracuje od samego początku wybuchu tego zbrojnego konfliktu.

Za realizację Pawilonu Wolności odpowiadają studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego projekt powstał w ramach specjalności A3 – Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów

Budowa rozpoczęła się pierwszym tygodniu czerwca. Obiekt będzie dostępny przez całe wakacje. Pawilon jest zarówno wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim, jak i symbolem wolności. Sam projekt, jak i jego realizacja połączyła wiele środowisk i instytucji – a dla naszej uczelni szczególnie ważny, dział nauki i dydaktyki – tłumaczą organizatorzy. Otwarcie pawilonu odbędzie się 1 lipca o godz. 12.00. Po wydarzeniu, o godz. 14.00, wykład inauguracyjny pt. „Balancing architectural works and social contributions” wygłosi gość specjalny, japoński architekt Shigeru Ban, od początku zaangażowany w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Na spotkanie z architektem w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona).