Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego opracowana przez studentów Politechniki Warszawskiej

Studenci Politechniki Warszawskiej projektują dla Centrum Nauki Kopernik

2015-04-14 14:10

Centrum Nauki Kopernik stara się o rozbudowę swojej siedziby i utworzenie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Projekt budynku stworzyli studenci Politechniki Warszawskiej w ramach zaliczenia semestralnego. Współpraca ze studentami stworzyła okazję do przemyślenia możliwych scenariuszy dla budowy i funkcjonowania pracowni.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego ma być pierwszym w Polsce eksperymentalnym ośrodkiem, zajmującym się badaniem, opracowywaniem i testowaniem nowatorskich form oraz metod działań edukacyjnych. Celem Pracowni jest zmiana kultury uczenia się i przyczynienie się do przeprowadzenia zmian w kształceniu, odpowiadających na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI w.

By móc rozszerzyć działalność i tym samym zwiększyć zasięg oddziaływania, Centrum Nauki Kopernik stara się o rozbudowanie swojej siedziby. Wizję obiektu opracowali w ramach semestralnych prac zaliczeniowych studenci Politechniki Warszawskiej. Ich projekty są dla Centrum Nauki Kopernik inspiracją i okazją do opowiedzenia o nowej działalności. Na razie nie wiadomo jednak czy i w jakiej formie rozbudowa instytucji będzie realizowana.

O opracowanie projektów budynku poproszeni zostali studenci Politechniki Warszawskiej, którzy od dawna współpracują z Centrum. Wcześniej tworzyli ławki edukacyjne oraz pomoce naukowe. Projekty wykonali studenci studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w tym osoby studiujące Rozwój Zrównoważony w Architekturze i Urbanistyce, przy współpracy ze studentami studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej specjalności Inżynieria Zrównoważonego Rozwoju w Budownictwie. Pracą kierowała Katedra Projektowania Architektonicznego i Urbanistycznego, prowadzona przez prof. zw. dr hab. arch. Konrada Kuczę-Kuczyńskiego w ramach zespołu prof. nzw. dr inż. arch. Marka Świerczyńskiego, zespół dr inż. arch. Jerzego Grochulskiego oraz Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej, prowadzona przez prof. zw. dr hab. arch. Andrzeja Gawlikowskiego. Koordynacją współpracy pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej i Centrum Nauki Kopernik – zajmował się mgr inż. arch. Łukasz Piątek.

Pracownia znalazła się na liście przedsięwzięć, które mogą zostać sfinansowane w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ze środków Unii Europejskiej w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Mazowieckiego.