Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec o zagospodarowaniu starówki w Gorlicach [FILM]
Gorlice to niewielkie miasto położone na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Historyczny rynek ukształtowany w formie leja, zmienił swój kształt za sprawą przebudowy w latach 50-tych. Do niedawna zaniedbana przestrzeń, stała się przedmiotem konkursu, zwyciężonego przez pochodzących z Gorlich Urszulę Forczek-Brataniec i Marcina Bratańca. O zagospodarowaniu starówki architekci opowiadają w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Uwaga!
Nasz serwis jest całkowicie darmowy.
Pokazujemy reklamy, żeby taki pozostał.
Wyłącz Adblock (lub podobny program) i oglądaj zawartość bez ograniczeń.
Pozdrawiamy Redakcja serwisu
Refleksje, jakie budzi ten niewielki, ale bardzo wyrazisty obiekt w naturalnym krajobrazie, mogą wzbogacić program edukacji o ochronie przyrody Wisły o zagadnienie roli architektury we wspomaganiu kontaktu człowieka z naturą. To również ważny głos w temacie różnych form sztuki przekształcających przestrzeń w symbiozie z przyrodą – zarówno w kategoriach fizycznych, jak i symbolicznych – pisze Magdalena Staniszkis.
Jako architekci często spotykamy się we własnym gronie, dajemy sobie nagrody architektoniczne, a cichymi bohaterami tych naszych sukcesów są kierownicy budów, nie wspominając już o robotnikach. Ważne jednak, aby architekt zawsze był na budowie, bo jego pasja i zaangażowanie udziela się wszystkim.
Krakowska pracownia eM4 znana jest przede wszystkim z efektownych przeobrażeń przestrzeni publicznych w polskich miastach. Tym razem wzięła na warsztat wnętrze niewielkiego przedszkola na warszawskim Mokotowie.
Krakowski oddział SARP zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Spotkanie z Mistrzem". Tym razem gościem będzie Marcin Brataniec, który wraz z żoną Urszulą Forczek-Brataniec prowadzi Pracownię Architektury eM4. Jedna z ich realizacji - Plac Targowy w Mszanie Dolnej - w 2015 roku otrzymała nominację do nagrody im. Miesa van der Rohe.
Budynek powstał w ramach rewitalizacji dawnego kompleksu szkół rolniczych, w skład którego wchodził między innymi dwór obronny z XVII wieku. Wartości zabytkowe doskonale udało się tu pogodzić ze współczesną architekturą – pisze Grzegorz Stiasny.
I nagrodę otrzymała eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Marcin Brataniec. Inspiracją dla formy pawilonu był nadwiślański krajobraz i charakterystyczne dla niego głazy narzutowe.