Projekt nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku

2016-08-23 17:49

Koncepcja architektoniczna budynku powstała w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac, projekt budowlany wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt. Obiekt ma powstać do końca 2017 roku.

Archiwum Państwowe w Białymstoku mieści się w zabytkowym, dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Rynek Kościuszki 4. Obiekt nie spełnia jednak wymogów nowoczesnej placówki służącej przechowywaniu i udostępnianiu dokumentów. Nowa siedziba o powierzchni ok. 3 000 m2 powstanie przy ulicy Mickiewicza. Obok magazynów, znajdą się tu pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza, które pozwolą instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną. Budynek zapewni odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej. Zostanie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji oraz system zarządzania BMS, którego zadaniem będzie ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa. Projekt budowlany nowej siedziby wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt, natomiast autorem koncepcji architektonicznej jest białostocka pracownia Arkon Jan Kabac. Środki na budowę w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą będzie firma Skanska.

Działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury służącej zabezpieczaniu i udostępnianiu obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego prowadzone są już od kilku lat. Do tej pory powstały siedziby dla archiwów państwowych w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i Bielsku-Białej. Rozbudowywano lub zmodernizowano archiwa w Gdańsku, Lublinie, Międzyzdrojach i Bolesławcu. Zakończone zostały prace projektowe nowego budynku dla Archiwum Narodowego w Krakowie i rozbudowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W październiku tego roku zostanie oddana do użytku siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie.