projekty domów

Z japońską prostotą. Projekt willi wtopionej w leśne otoczenie

2024-08-02 18:29

Projekt poznańskiego AMJ Studio ma łączyć nowoczesną estetykę i funkcjonalność z dbałością o środowisko, tworząc przestrzeń, w której żyje się zdrowo i komfortowo. Na wizualizacjach przypomina najbardziej cenione wzorce architektonicznej nowoczesności zbudowanej w harmonii z naturą. Wpasowując się w drzewa, wykorzystuje atuty polskiego krajobrazu.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Kontekst otoczenia domu - harmonia projektu i otaczającej go przyrody
  2. Technologia w trosce o efektywność energetyczną
  3. Kolory i wykończenie: minimalistyczna, ciemna, nowoczesna fasada - japońska?
  4. Wnętrze - przepływ światła i powietrza w otwartych przestrzeniach
  5. Nie domek na drzewie, ale przynajmniej wśród drzew
  6. Jak dostosowano plan domu do nachylonego terenu?
  7. Balans efektów i nakładu - szyk w rozsądnej cenie
  8. Szybka i sprawna współpraca z inwestorem, wspólne wartości
  9. Rozwiązania proekologiczne w projekcie
  10. Metryczka - dane projektu
Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio

Kontekst otoczenia domu - harmonia projektu i otaczającej go przyrody

Nowoczesny dom zaprojektowany przez architektów z pracowni AMJ Studio to przykład harmonii między współczesnym dizajnem a naturą. Położony na malowniczej skarpie pod lasem, budynek ma w zamierzeniu wyróżniać się swoją ciemną bryłą, która będzie subtelnie wtapiać się w otoczenie, tworząc elegancki i jednocześnie dyskretny akcent w krajobrazie. Ten dom - opracowany na skarpie - został zaprojektowany tak, by stworzyć miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokój i bliskość natury, nie rezygnując przy tym z nowoczesnych udogodnień i ekologicznych rozwiązań.

Czytaj też o innym domy AMJ Studio:

Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio

Technologia w trosce o efektywność energetyczną

Dom został zaprojektowany z myślą o jak najlepszej efektywności energetycznej. Jego konstrukcja i zastosowane technologie mają minimalizować zużycie energii. Architekci w celu osiągnięcia tych założeń chcą wykorzystać takie technologie, jak:

  • wysokiej jakości izolacja,
  • systemy rekuperacji powietrza
  • oraz panele fotowoltaiczne

Dzięki temu inwestorzy i architekci mogli zdecydować się na większe okna:

Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio

Wielkoformatowe okna, które dominują w projekcie, zapewniają maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, co nie tylko poprawia komfort życia mieszkańców, ale również redukuje konieczność sztucznego oświetlenia.

Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio

- piszą.

Czytaj też:

Kolory i wykończenie: minimalistyczna, ciemna, nowoczesna fasada - japońska?

Ciemna fasada domu, wykonana z nowoczesnych materiałów, ma podkreślać jego minimalistyczny charakter i dodać mu elegancji. Wykorzystanie drewna oraz innych naturalnych surowców we wnętrzach ma tworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, współgrającą z otaczającą przyrodą.

Czytaj też:

Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio

Wnętrze - przepływ światła i powietrza w otwartych przestrzeniach

Przemyślany układ pomieszczeń oraz otwarte przestrzenie sprzyjają płynnemu przepływowi światła i powietrza. Celem jest dodatkowe zwiększenie komfortu mieszkańców.

Czytaj też o tym, jak AMJ Studio przebudowało dom w stylu "kostki mazowieckiej":

Nie domek na drzewie, ale przynajmniej wśród drzew

Architekci w rozmowie z redakcją „A-m” opowiedzieli, że największym wyzwaniem w tym projekcie była było dla nich zrobienie inwentaryzacji zasobów naturalnych, czyli sporządzenie spisu dokładnych lokalizacji drzew, ich gatunków i średnic pni. Zaczęli od dokładnych pomiarów dendrologicznych działki, tak, by projektując kształt i bryłę domu jak najwięcej z nich móc zachować, a nawet wcielić w architekturę. To stąd wziął się pomysł na projekt tarasu, przez który przerastają drzewa. Sam inwestor wyraził zresztą już oczekiwanie, że chciał by, żeby do był jak najbliżej lasu i natury. Dlatego ma on dawać poczucie życia wśród drzew.

Jak dostosowano plan domu do nachylonego terenu?

Największym kompromisem, na jaki musieli pójść projektanci, zderzając swoje pomysły z możliwościami ich realizacji, była wynikająca z konieczności zlokalizowania wszystkich funkcji - w szczególności stref dziennych, sypialni, łazienek - na opadającej działce potrzeba dostosowania do tego ukształtowania terenu planu. Pojawił się pomysł litery H w rzucie, gdzie poszczególne skrzydła domu schodzą uskokowo, tworząc tarasowy układ (pół- a nawet ćwierć-piętra). Kształt domu meandruje zarówno w poziomie jak i w pionie, co ma dać jak najlepsze usytuowanie na działce o spadającym terenie.

Balans efektów i nakładu - szyk w rozsądnej cenie

Kolejną wytyczną projektową, którą trzeba było wziąć pod uwagę, było to, żeby nie przekraczać pewnego poziomu kosztów realizacji obiektu. Dom miał w założeniach sprawiać wrażenie komfortowego i eleganckiego, jednak nie był o projekt nieograniczony finansowo. Wyzwaniem było stworzenie tego efektu bez zbędnego mnożenia kosztów i dodawania elementów nieuzasadnionych technicznie, bądź funkcjonalnie. Adam Jankowski myśli, że taki efekt uda się osiągnąć po realizacji zaproponowanego projektu.

Szybka i sprawna współpraca z inwestorem, wspólne wartości

Obiektem szczególnej dumy pracowni jest z to, jak oczekiwania Inwestora, jego wizje i sugestie, zostały przez dokładnie wysłuchane i przelane na papier. Proces projektowy przebiegał niezwykle zwięźle. Architekci cenią sobie łatwe osiągnięcie wzajemnego zrozumienia i komunikację podczas etapu projektowego inwestycji. Chwalą sobie, gdy klienci wyznają te same zasady i marzenia co architekci - w tym przypadku podobnie postrzegali architekturę przybliżoną do natury.

Rozwiązania proekologiczne w projekcie

W projekcie zastosowali szereg rozwiązań proekologicznych, mających na celu zmniejszenie oddziaływanie domu na środowisko i wydatki podczas użytkowania budynku. Wykorzystane rozwiązania to dach solarny na jednej z połaci dachowych, ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków, system wentylacji mechanicznej z rekuperacją (zaprojektowano gruntowy wymiennik ciepła), ogrzewanie oparte na pompie ciepła, i niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w całym obiekcie. Poza wydatną izolacją z wełny mineralnej na przegrodach budowlanych (zapewniającą bardzo dobre parametry termoizolacyjne budynku) ze względu na problem przegrzewania się bryły zaprojektowano podcienia (wystające zadaszenia).

Metryczka - dane projektu

  • autorzy projektu: mgr inż. arch. Adam Jankowski, mgr inż. arch. Kamil Paszek, mgr inż. arch. Łukasz Lipski
  • powierzchnia użytkowa: 262 m²
  • powierzchnia działki: 1617 m²
  • inwestor - prywatny
  • rok wykonania projektu: 2023 - 2024
  • planowana realizacja: 2024 - 2026
  • etap inwestycji: uzyskano pozwolenie na budowę
  • lokalizacja: województwo mazowieckie; ze względów ochrony prywatności nie wskazujemy dokładnej lokalizacji obiektu
Dom pod lasem

i

Autor: dzięki uprzejmości AMJ Studio proj. AMJ Studio
Listen to "Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.