hala sportowo-widowiskowa

Przebudowa igloo z Olsztyna. Hala Urania - najpiękniejsza elewacja według Himacs i ciekawy budynek

Przebudowa hali sportowo-widowiskowej Urania w Olsztynie, zrealizowana według projektu Doroty Szymaniak-Urban z pracowni Urban Architect, została nagrodzona w branżowym konkursie Himacs European Architecture and Design Award 2023.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

 1. Konkurs SARP na przebudowę hali-igloo w Olsztynie
 2. Trudny los starych obiektów sportowych na terenie Polski
 3. Lodowiska nie są oczywistością, którą się mogą wydawać
 4. Historia hali Urania - jednego z najstarszych obiektów sportowych w Olsztynie
 5. Nagroda branżowa za wzór na fasadzie i efekt osiągnięty w materiale Solid Surface

Konkurs SARP na przebudowę hali-igloo w Olsztynie

Realizacja powstała w wyniku konkursu SARP 964 z 2016 roku na przebudowę i rozbudowę istniejącej hali sportowo-widowiskowej Urania w Olsztynie. Nazywano ją igloo i od czterdziestu lat nie przechodziła poważniejszych remontów. 26 marca 2021 roku odbył się tam ostatni mecz siatkówki przed wielką zmianą. Przebudowa i rozbudowa objęły:

 • budowę lodowiska zewnętrznego,
 • stworzenie parkingów - podziemnego i naziemnego (miejsca parkingowe),
 • zorganizowanie komunikacji kołowej i pieszej,
 • zagospodarowanie zielenią urządzoną, małą architekturę i niezbędną infrastrukturę techniczną.

Po przebudowie otwarto ją w grudniu 2023 roku a remont starego obiektu był możliwy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Urzędnicy szczycili się po zdobyciu go, że wzorcowo poradzili sobie z aplikacją i nie musieli składać żadnych korekt.

Czytaj więcej o konkursie:

Czytaj także:

  Tak wyglądała Urania przed metamorfozą:

  Olsztyn - Urania

  i

  Autor: No machine-readable author provided. Umix assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Hala sportowo-widowiskowa przez przebudową

  Trudny los starych obiektów sportowych na terenie Polski

  W Polsce dawniej wybudowano dużo ciekawych obiektów sportowych, które obecnie często podupadają i, zamiast je remontować, buduje się nowe. Pomimo wzrastającej popularności sportu, aktywiści od lat bezskutecznie walczą o tor kolarski Dynasy RKS Orzeł na warszawskim Grochowie. Także w stolicy, jeden z dwóch jedynych torów łuczniczych w mieście i zarazem większy z nich - na Marymoncie - boryka się z problemami finansowymi a łucznicy wciąż mają obawy, że lada moment zostanie po prostu zamknięty, szczególnie gdy spoglądają na sypiący się, zaniedbany i niewykorzystywany, sąsiadujący z ich torem, teren pozostałego obszaru klubu RKS Marymont - z opuszczonymi trybunami i widmową widownią.

  Lodowiska nie są oczywistością, którą się mogą wydawać

  Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście to, że udało się zachować lodowisko w Uranii. Jej, nawiązujący do zimy kształt, podkreślony jest białym i ażurowym wzorem płatków śniegu na elewacji, choć projektantka wzorowała się na piłce - to ona jest głównym sportem, uprawianym w hali. Mało kto wie, że Polska była jednym z najbogatszych w lodowiska krajów na świecie, co się niestety może zmienić. Te nowe są zwykle małe i symboliczne, nadające się do zabawy, ale mniej do sportu. Z kolei największy tor w Warszawie, Stegny, modernizuje się z myślą o sporcie zawodowym, ale mniej - o zdrowiu fizycznym i psychicznym mieszkańców miasta podczas długich zim, bo zostanie on zadaszony, co zapewni możliwości do trenowania przez cały rok, ale pozbawi metropolię jedynego naprawdę dużego lodowiska na świeżym powietrzu; tak przydatnego w zimie, gdy nic innego nie ma w mieście do roboty. Halę Urania ratuje pewnie to, że nadaje się też na koncerty i inne tego typu imprezy, ale nadal jest też miejscem sportu i posiada teraz zadaszone lodowisko zewnętrzne o powierzchni 991 m kw, czyli mniej więcej jedną trzecią tego co Torwar a połowę tego co lodowisko na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  Historia hali Urania - jednego z najstarszych obiektów sportowych w Olsztynie

  Olsztyn wzbogacił się w nowe obiekty sportowe w latach 60. Wcześniej nie było tam żadnych budowli tego typu z prawdziwego zdarzenia. W końcu zbudowano basen. Potem podjęto decyzję o budowie stadionu - podobno przebiegała z problemami, bo - jak mówili miejscowi ludzie: tam gdzie nie budowali Niemcy, ziemia się do tego nie nadawała. Przynajmniej w przypadku olsztyńskiego stadionu okazało się to prawdą. Wtedy kiedy stadion, narodziła się też Urania - oba obiekty otwarto po koniec lat 70. Z powodu oszczędności Urania została zbudowana na wzór hali w Opolu, choć miała być od tamtej okazalsza - jest dwukrotnie większa. Budowa trwała długo, sześć lat, pomagali w niej mieszkańcy Olsztyna. W wybudowanej hali bywało za zimno, ale wiele się w niej działo. To tam Olsztynianie oglądali na przykład Przeminęło z wiatrem, o licznych przeżyciach sportowych nie wspominając.

  Dzięki modernizacji leciwy już obiekt został dostosowany do współczesnych standardów. Oznaczało to m.in. poprawę dostępności hali dla osób z niepełnosprawnościami czy zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego. Z perspektywy odwiedzających największą zmianą jest niewątpliwie zwiększenie pojemności Hali Urania z ok. 2,5 tys. osób do ponad 4 tys. osób. Co ciekawe, udało się to osiągnąć bez zwiększania rozmiarów hali - wystarczyła nowa organizacja przestrzeni"

  pisał Murator.

  Nagroda branżowa za wzór na fasadzie i efekt osiągnięty w materiale Solid Surface

  HIMACS Solid Surface, produkowana przez LX Hausys to materiał szeroko stosowany w architekturze i wnętrzach. Wykorzystuje się go na elewacjach, ścianach, w łazienkach i kuchniach. To mieszanka minerałów, akrylu i naturalnych pigmentów, tworząca gładką, nieporowatą i estetyczną powierzchnię. Z tego materiału korzystali m.in. Zaha Hadid, Jean Nouvel, Rafael Moneo, Karim Rashid, Marcel Wanders i David Chipperfield. Firma Himacs, informując o przyznaniu nagrody dla najpiękniejszej fasady dla Urban Architect za Uranię, zwróciła uwagę na to, że elewacja hali - o powierzchni 2100 metrów kwadratowych - wywiera silne wrażenie i przyczynia się do do architektonicznego wyrazu budynku, oraz na to, że materiał do jej produkcji został wybrany nie tylko ze względu na urodę, ale też na parametry techniczne. Wspomniano o:

  • ciekawym deseniu,
  • efekcie przejrzystości i stabilności zarazem
  • oraz współczesnym wyrafinowaniu wyglądu zmodernizowanej Uranii.

  Materiał Himacs, z którego wykonana jest fasada Uranii jest bardzo uniwersalny. Wśród innych, nagrodzonych przez firmę Himacs obiektów z 2023 roku są:

  • Classic Glam Kitchen w mieście Ordea w Rumunii - w kategorii wnętrzarskiej, za blat kuchenny z materiału Himacs;
  • Klinika dentystyczna Pedroche w Madrycie w Hiszpanii - za wnętrze komercyjne;
  • Uchwyty pracowni projektowej BK2 Valencia - wzornictwo przemysłowe.

  Zobacz te projekty i ich autorów:

  Przeczytaj także:

  Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Wydziału Budownictwa Lądowego ART Olsztyn. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania przestrzenią i środowiskiem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Posiadam tytuł architekta uprawnionego Polskiej i Włoskiej Izby Architektów" 

  - pisze o sobie Dorota Szymaniak-Urban, założycielka Urban Architect, autorka najpiękniejszej elewacji według Himacs.