Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie!

i

Autor: Archiwum Architektury Modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM; fot. Szymon Poplewski

Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie!

2020-12-29 2:23

Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.

Europejska Nagroda Muzealna Roku (European Museum of the Year Award – EMYA ) przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum), niezależną organizację działającą pod auspicjami Rady Europy. Nagrodę otrzymują te placówki, które wytyczają nowe standardy w muzealnictwie, przyczyniają się do przyciągnięcia zwiedzających niepowtarzalną atmosferą, pomysłową interpretacją czy kreatywnym podejściem do edukacji i odpowiedzialności społecznej.

European Museum of the Year Award – EMYA 2021

Do konkursu mogą się zgłosić zarówno nowe muzea, jak i te, które przeszły znaczącą modernizację w ciągu trzech latach poprzedzających daną edycję. Oceny zgłoszeń i wyboru ostatecznych laureatów dokonuje kilkunastoosobowe jury, w którego skład wchodzą kuratorzy, historycy sztuki  i dyrektorzy wiodących muzeów na Starym Kontynencie. Do EMYA 2021 nominowano 27 placówek, m.in. Muzeum Designu w Zurychu, Muzeum Miejskie w Stuttgarcie czy Muzeum Kopenhagi, a także dwie instytucje z Polski: Muzeum Czartoryskich (proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM) oraz Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, będący otwartym dla publiczności magazynem studyjnym z licznymi pracowniami konserwatorskimi.

Europejską Nagrodę Muzealną Roku otrzymała dotąd tylko jedna placówka z Polski: w 2016 roku wyróżniono w ten sposób Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Warto dodać, że Muzeum Narodowe w Krakowie, któremu podlega Muzeum Książąt Czartoryskich, zdobyło w tym roku Grand Prix w konkursie Lider Dostępności za konsekwentne działania na rzecz dostosowania do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami kolejnych swoich oddziałów. Zwycięzców European Museum of the Year Award 2021 tradycyjnie poznamy pod koniec roku.   Czytaj też: Lider Dostępności 2020 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce |