Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

i

Autor: Archiwum Architektury

Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

2020-10-02 14:04

15 października w Pawilonie Architektury Zodiak zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Zainaugurowana zostanie także kolejna edycja obu programów.

„Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” autorstwa architekta Jana Szeligi i socjologa Krzysztofa Janasa to projekt, który wygrał oba konkursy w edycji z 2019 roku. Laureaci nie poprzestali tylko na teoretycznej wizji wiejskiego parku rozrywki przy warszawskim Stadionie Narodowym, zgłoszonej do Konkursu TEORIA, ale także przedstawili koncepcję architektoniczną w programie Stypendium PRAKTYKA. Przez ostatnie 6 miesięcy mieli możliwość rozwinięcia wizji i architektonicznego planu, dzięki czemu już w połowie października zaprezentowana zostanie dwujęzyczna publikacja poświęcona nowatorskiej idei wiejskiego parku rozrywki w wielkim mieście, a także jego pogłębiona koncepcja architektoniczno-urbanistyczna.Przypomnijmy, że „Wieśland” zyskał uznanie dwóch niezależnych, eksperckich jury za odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne, społeczno-kulturowe wzorce. Stypendium Praktyka umożliwiło nam pogłębienie wątków poruszanych w projekcie Wieśland. Dzięki temu utwierdziliśmy się w pierwotnych intuicjach i mogliśmy rozwinąć projekt. Wierzymy, że Wieśland może być ciekawą prowokacją intelektualną, udowadniając zarazem ukrytą potrzebę̨ ogromnej tęsknoty za sielanką i naturą, jaka podtrzymywana jest w społecznej wyobraźni. Jak się̨ okazuje potrzeba ta nie dość, że jest znacząca, to ujawnia też wiele społecznych i kulturowych zależności. Opracowanie teoretyczne, a następnie możliwość́ pracy nad projektową ilustracją naszej koncepcji było dla nas fascynującą przygodą, o której opowiemy już niebawem, podczas spotkania w Zodiaku – zapowiadają autorzy.

Czytaj też: Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 |

Finał konkursów edycji 2019 odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na profilu fundacji na Facebooku. Realizując programy konkursów zależy nam, aby młodzi ludzie mieli możliwość głośno przemówić i wyrazić swoje stanowisko. Tegoroczni laureaci mają bardzo ciekawe spojrzenie na wiele spraw, potrafią przy tym widzieć o wiele dalej niż ci starsi. Podczas spotkania będzie wiele okazji, by w wyjątkowy sposób odkryć, że architektura jest częścią kultury i fascynującą sztuką, która służy nam wszystkim – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.Nabór do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020 rozpocznie się 15 października. W konkursie mogą̨ brać́ udział architektki i architekci do 40 roku życia, którzy ukończyli przynajmniej studia I stopnia na uczelniach polskich i zagranicznych. W konkursach mogą wziąć udział także zespoły interdyscyplinarne, maksymalnie trzyosobowe, w których co najmniej jeden z uczestników jest architektem. Rejestracja odbędzie się za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronie fundacji.