Architektura MuratorWydarzeniaRok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?

Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

Rio Stolicą Architektury 2020

W styczniu Międzynarodowa Unii Architektów (UIA) ogłosiła, że Rio de Janeiro będzie pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury. Zgodnie z umową między UNESCO i UIA, miasto, które otrzyma ten tytuł będzie też odtąd gospodarzem organizowanego co trzy lata Kongresu UIA. Światowa Stolica Architektury ma stać się międzynarodowym forum dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach naszych miast w kontekście dziedzictwa kulturowego, urbanistyki i architektury. Więcej.

Calatrava w Brazylii: nowa ikona Rio de Janeiro?
Museu do Amanhã w Rio de Janeiro, fot. Bernard Lessa, dzięki uprzejmości muzeum

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards 2017-2019

Przemysław Chimczak i Hubert Mikołajczyk znaleźli się wśród 12 laureatów najnowszej edycji międzynarodowego konkursu Archi-World Academy na najlepsze dyplomy architektoniczne na świecie. Więcej.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards

Pożar Notre-Dame

Pożar katedry Notre-Dame, który wybuchł 15 kwietnia, poruszył media na całym świecie. Dyskusja o symbolice i znaczeniu katastrofy, a także wyzwaniach, z jakimi będzie się musiała zmierzyć Francja w trakcie odbudowy zabytku toczyła się w prasie, telewizji i internecie. Miała również nieoczekiwane zwroty akcji i wciąż nowo pojawiające się wątki. Więcej.

Odbudowa Notre Dame: opinie, pomysły, koncepcje
Projekt nowej iglicy Notre Dame autorstwa Massimiliano i Doriany Fuksas; il. © Studio Fuksas

Pritzker dla Araty Isozakiego

Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, został laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury. Więcej.

Nagroda Pritzkera 2019
Arata Isozaki; Fot. serwis prasowy Pritzker Architecture Prize

Zmarł Aleksander Franta

1 maja odszedł Aleksander Franta, wybitny śląski architekt, który wraz z Jerzym Gottfriedem i Henrykiem Buszką stworzył zespół autorski znany w Polsce jako zielone konie. Do najbardziej znanych realizacji, przy których pracował należą osiedle Tysiąclecia Roździeńskiego w Katowicach czy kompleks leczniczo-rehabilitacyjny w Ustroniu-Zawodziu.

Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata

Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak to ostatnio najbardziej doceniana polska realizacja! W maju budynek zdobył Nagrodę Roku SARP 2019, a w listopadzie Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski uznał go za jeden z pięciu najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych na świecie. Więcej.

Hala Cracovii
Hala dopełnienia ofertę sportową
Błoń, gdzie znajdują się już stadiony
Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe
Hala dopełnienia ofertę sportową Błoń, gdzie znajdują się już stadiony Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe
Fot.: Wojciech Kryński

Zmarł Stanisław Niemczyk

13 maja w wieku 76 lat zmarł Stanisław Niemczyk, twórca niezwykłych świątyń realizowanych z cegły lub kamienia, jak kościoły Ducha Świętego i zakonu oo. Franciszkanów w Tychach, kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie czy Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach- Dziedzicach

Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego
Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, proj. Stanisław Niemczyk, realizacja od 2000 roku; fot. Durski, CC BY-SA 4.0

EU Mies Award znów dla wielkiej płyty

W maju ogłoszono wyniki EU Mies van der Rohe Award 2019. Jury po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie. Jednak w przeciwieństwie do holenderskiej inwestycji, która oferowała zupełnie nowe mieszkania zupełnie nowym użytkownikom, ta francuska polegała na modernizacji budynków z lokatorami. Więcej.

Modernizacja osiedla Grand Parc w Bordeaux
Blok G po modernizacji– widok od strony północno-wschodniej; Fot. Philippe Ruault

Honorowa Nagroda SARP dla Jacka Lenarta

54. laureatem Honorowej Nagrody SARP został Jacek Lenart, współzałożyciel pracowni Studio A4, która na koncie ma takie realizacje jak kwartał starówki w Stargardzie Szczecińskim, dom towarowy Kupiec, Wydział Nanotechnologii ZUT czy Trafostacja Sztuki w Szczecinie. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Więcej.

Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta
fot. Gustaw Dudka

Początek budowy MSN-u

W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. Czteropiętrowy budynek według projektu pracowni Thomasa Phifera ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Więcej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dom Kereta na liście Iconic Houses

W sierpniu tzw. Dom Kereta projektu Jakuba Szczęsnego został wpisany na listę Iconic Houses, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne budynki jednorodzinne. Jak napisali twórcy, warszawska realizacja stanowi ekstremalny przykład współczesnego trendu budowania małych obiektów mieszkalnych. Więcej.

Dom Kereta na liście Iconic Houses
fot. Bartek Warzecha, © FPSN

Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury

12 września w Paryżu odbyła się ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury (Académie d'architecture), w którym znajdują się m.in. tacy architekci jak Tadao Ando, Norman Foster, Renzo Piano czy Alvaro Siza. Więcej.

Robert Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury
fot. Marcin Gola

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Władze Dąbrowy Górniczej wraz z katowickim oddziałem SARP ogłosiły wyniki międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego centrum miasta. Zwyciężyła praca biura ANALOG Piotra Śmierzewskiego. Więcej.

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej
Jury doceniło m.in. operowanie czytelną siatką urbanistyczną krystalizującą i stabilizującą założenie urbanistyczne

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa

20 września na zaproszenie SARP oraz Urban Land Institute do Warszawy przyjechał Bjarke Ingels, założyciel duńskiej pracowni BIG Architects. Na spotkaniu w siedzibie stowarzyszenia opowiedział m.in. o planowanym w stolicy według jego projektu wielofunkcyjnym zespole Towarowa 22. poinformował też, że w pracy nad koncepcją wspierać będą go architekci ze śląskiej pracowni medusagroup. Więcej.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

#ArchitekciDlaKlimatu

20 września demonstracje na całym świecie rozpoczęły Globalny Tydzień Protestu dla klimatu. Polscy architekci dołączyli do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego. Więcej.

#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP

Teatr Muzyczny według Atelier Loegler

W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler! Intencją autorów było nie tylko nadanie zadanym funkcjom precyzyjnej architektonicznej formy, ale też wprowadzenie w urbanistyczną scenerię ul. Św. Marcin nowego aktora. Więcej.

Teatr Muzyczny w Poznaniu według Atelier Loegler

Odszedł najważniejszy teoretyk postmodernizmu

13 października w swoim domu w Londynie zmarł Charles Jencks, amerykańsko-brytyjski krytyk i teoretyk architektury, najbardziej znany jest jako autor licznych publikacji na temat modernizmu i postmodernizmu, w tym słynnej „The Language of Post-Modern Architecture” z 1977 roku (polskie wydanie „Architektura postmodernistyczna” ukazało się nakładem Arkad w roku 1987). Więcej.

Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej
Charles Jencks, il. Mihailo Grbic

Heinle, Wischer und Partner zaprojektują Muzeum Wyspiańskiego

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego stanie tuż obok gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. W dwuetapowym konkursie na projekt obiektu zwyciężyła w październiku pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Więcej.

Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci

Zakończenie budowy Muzeum Piłsudskiego

Po 7 latach od zaprezentowania koncepcji zakończył się złożony proces powstawania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Budynek zaprezentowaliśmy jako pierwsi w numerze 12/2019. Więcej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego
fot. Piotr Ostrowski, dzięki uprzejmości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jubileusz „Architektury-murator”

Przypadający w ubiegłym roku jubileusz 25-lecia postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób. Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, ale też specjalny cykl artykułów na temat przyszłości. Mierzyliśmy się z architektonicznymi marzeniami, budując w trzech miastach Obiekty niemożliwe według projektów Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Zwieńczeniem jubileuszu była uroczysta gala, w trakcie której odbyła się dyskusja Krok w Przyszłość z udziałem Marthy Thorne, dyrektorki Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, a także wręczenie nagród 25-lecia „Architektury-murator”. Więcej.

11 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2019 roku Trwa dobra koniunktura dla polskiej architektury. Każdego miesiąca oddawane są kolejne świetne obiekty publiczne, innowacyjne budynki wielorodzinne i biurowce. Na publikację w naszym miesięczniku jeszcze nigdy nie trzeba było czekać tak długo! Czy nadchodzący rok będzie pod tym względem równie udany? Prezentujemy 11 wyczekiwanych od dawna realizacji, które mają być oddane do użytku w 2019 roku.