Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

i

Autor: Archiwum Architektury

Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

2019-12-30 14:30

W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?

Rio Stolicą Architektury 2020

W styczniu Międzynarodowa Unii Architektów (UIA) ogłosiła, że Rio de Janeiro będzie pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury. Zgodnie z umową między UNESCO i UIA, miasto, które otrzyma ten tytuł będzie też odtąd gospodarzem organizowanego co trzy lata Kongresu UIA. Światowa Stolica Architektury ma stać się międzynarodowym forum dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach naszych miast w kontekście dziedzictwa kulturowego, urbanistyki i architektury. Więcej.

Calatrava w Brazylii: nowa ikona Rio de Janeiro?

i

Autor: Archiwum Architektury Museu do Amanhã w Rio de Janeiro, fot. Bernard Lessa, dzięki uprzejmości muzeum

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards 2017-2019

Przemysław Chimczak i Hubert Mikołajczyk znaleźli się wśród 12 laureatów najnowszej edycji międzynarodowego konkursu Archi-World Academy na najlepsze dyplomy architektoniczne na świecie. Więcej.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards

i

Autor: Archiwum Architektury

Pożar Notre-Dame

Pożar katedry Notre-Dame, który wybuchł 15 kwietnia, poruszył media na całym świecie. Dyskusja o symbolice i znaczeniu katastrofy, a także wyzwaniach, z jakimi będzie się musiała zmierzyć Francja w trakcie odbudowy zabytku toczyła się w prasie, telewizji i internecie. Miała również nieoczekiwane zwroty akcji i wciąż nowo pojawiające się wątki. Więcej.

Odbudowa Notre Dame: opinie, pomysły, koncepcje

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt nowej iglicy Notre Dame autorstwa Massimiliano i Doriany Fuksas; il. © Studio Fuksas

Pritzker dla Araty Isozakiego

Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, został laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury. Więcej.

Nagroda Pritzkera 2019

i

Autor: Archiwum Architektury Arata Isozaki; Fot. serwis prasowy Pritzker Architecture Prize

Zmarł Aleksander Franta

1 maja odszedł Aleksander Franta, wybitny śląski architekt, który wraz z Jerzym Gottfriedem i Henrykiem Buszką stworzył zespół autorski znany w Polsce jako zielone konie. Do najbardziej znanych realizacji, przy których pracował należą osiedle Tysiąclecia Roździeńskiego w Katowicach czy kompleks leczniczo-rehabilitacyjny w Ustroniu-Zawodziu.

Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku

i

Autor: Archiwum Architektury

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata

Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak to ostatnio najbardziej doceniana polska realizacja! W maju budynek zdobył Nagrodę Roku SARP 2019, a w listopadzie Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski uznał go za jeden z pięciu najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych na świecie. Więcej.

Hala Cracovii

i

Autor: Wojciech Kryński Hala dopełnienia ofertę sportową Błoń, gdzie znajdują się już stadiony Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe Hala dopełnienia ofertę sportową Błoń, gdzie znajdują się już stadiony Wisły i Cracovii oraz korty tenisowe

Zmarł Stanisław Niemczyk

13 maja w wieku 76 lat zmarł Stanisław Niemczyk, twórca niezwykłych świątyń realizowanych z cegły lub kamienia, jak kościoły Ducha Świętego i zakonu oo. Franciszkanów w Tychach, kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie czy Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach- Dziedzicach

Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego

i

Autor: Archiwum Architektury Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, proj. Stanisław Niemczyk, realizacja od 2000 roku; fot. Durski, CC BY-SA 4.0

EU Mies Award znów dla wielkiej płyty

W maju ogłoszono wyniki EU Mies van der Rohe Award 2019. Jury po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie. Jednak w przeciwieństwie do holenderskiej inwestycji, która oferowała zupełnie nowe mieszkania zupełnie nowym użytkownikom, ta francuska polegała na modernizacji budynków z lokatorami. Więcej.

Modernizacja osiedla Grand Parc w Bordeaux

i

Autor: Archiwum Architektury Blok G po modernizacji– widok od strony północno-wschodniej; Fot. Philippe Ruault

Honorowa Nagroda SARP dla Jacka Lenarta

54. laureatem Honorowej Nagrody SARP został Jacek Lenart, współzałożyciel pracowni Studio A4, która na koncie ma takie realizacje jak kwartał starówki w Stargardzie Szczecińskim, dom towarowy Kupiec, Wydział Nanotechnologii ZUT czy Trafostacja Sztuki w Szczecinie. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Więcej.

Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Gustaw Dudka

Początek budowy MSN-u

W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. Czteropiętrowy budynek według projektu pracowni Thomasa Phifera ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Więcej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom Kereta na liście Iconic Houses

W sierpniu tzw. Dom Kereta projektu Jakuba Szczęsnego został wpisany na listę Iconic Houses, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne budynki jednorodzinne. Jak napisali twórcy, warszawska realizacja stanowi ekstremalny przykład współczesnego trendu budowania małych obiektów mieszkalnych. Więcej.

Dom Kereta na liście Iconic Houses

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Bartek Warzecha, © FPSN

Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury

12 września w Paryżu odbyła się ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury (Académie d'architecture), w którym znajdują się m.in. tacy architekci jak Tadao Ando, Norman Foster, Renzo Piano czy Alvaro Siza. Więcej.

Robert Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Marcin Gola

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Władze Dąbrowy Górniczej wraz z katowickim oddziałem SARP ogłosiły wyniki międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego centrum miasta. Zwyciężyła praca biura ANALOG Piotra Śmierzewskiego. Więcej.

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

i

Autor: Archiwum Architektury Jury doceniło m.in. operowanie czytelną siatką urbanistyczną krystalizującą i stabilizującą założenie urbanistyczne

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa

20 września na zaproszenie SARP oraz Urban Land Institute do Warszawy przyjechał Bjarke Ingels, założyciel duńskiej pracowni BIG Architects. Na spotkaniu w siedzibie stowarzyszenia opowiedział m.in. o planowanym w stolicy według jego projektu wielofunkcyjnym zespole Towarowa 22. poinformował też, że w pracy nad koncepcją wspierać będą go architekci ze śląskiej pracowni medusagroup. Więcej.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22

i

Autor: Archiwum Architektury

#ArchitekciDlaKlimatu

20 września demonstracje na całym świecie rozpoczęły Globalny Tydzień Protestu dla klimatu. Polscy architekci dołączyli do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego. Więcej.

#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP

i

Autor: Archiwum Architektury

Teatr Muzyczny według Atelier Loegler

W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler! Intencją autorów było nie tylko nadanie zadanym funkcjom precyzyjnej architektonicznej formy, ale też wprowadzenie w urbanistyczną scenerię ul. Św. Marcin nowego aktora. Więcej.

Teatr Muzyczny w Poznaniu według Atelier Loegler

i

Autor: Archiwum Architektury

Odszedł najważniejszy teoretyk postmodernizmu

13 października w swoim domu w Londynie zmarł Charles Jencks, amerykańsko-brytyjski krytyk i teoretyk architektury, najbardziej znany jest jako autor licznych publikacji na temat modernizmu i postmodernizmu, w tym słynnej „The Language of Post-Modern Architecture” z 1977 roku (polskie wydanie „Architektura postmodernistyczna” ukazało się nakładem Arkad w roku 1987). Więcej.

Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej

i

Autor: Archiwum Architektury Charles Jencks, il. Mihailo Grbic

Heinle, Wischer und Partner zaprojektują Muzeum Wyspiańskiego

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego stanie tuż obok gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. W dwuetapowym konkursie na projekt obiektu zwyciężyła w październiku pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Więcej.

Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci

Zakończenie budowy Muzeum Piłsudskiego

Po 7 latach od zaprezentowania koncepcji zakończył się złożony proces powstawania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Budynek zaprezentowaliśmy jako pierwsi w numerze 12/2019. Więcej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Piotr Ostrowski, dzięki uprzejmości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jubileusz „Architektury-murator”

Przypadający w ubiegłym roku jubileusz 25-lecia postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób. Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, ale też specjalny cykl artykułów na temat przyszłości. Mierzyliśmy się z architektonicznymi marzeniami, budując w trzech miastach Obiekty niemożliwe według projektów Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Zwieńczeniem jubileuszu była uroczysta gala, w trakcie której odbyła się dyskusja Krok w Przyszłość z udziałem Marthy Thorne, dyrektorki Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, a także wręczenie nagród 25-lecia „Architektury-murator”. Więcej.