Projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy - uznało jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora.
" />
Architektura MuratorKonkurs Dach W Wielkim MieścieAktualnościZnamy laureatów konkursu Dach w Wielkim Mieście!

Znamy laureatów konkursu Dach w Wielkim Mieście!

Prezentujemy wyniki XVI edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator". Nagrodę główną otrzymali Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej za projekt zagospodarowania dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki. Projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy - uznało jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora.

Laureaci konkursu studenckiego Dach w Wielkim Mieście
Nagroda główna, praca numer 000005, autorzy: Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej, Wydział Architektury, rok VI

Tegoroczna edycja konkursu studenckiego "Architektury-murator" ma na celu ukazanie, w jaki sposób można wykorzystać dach, czyli piątą elewację budynku. W Polsce zagospodarowywane są zwykle dachy nowo powstających obiektów lub instytucji. A co się dzieje na dachach osiedlowych bloków, czy śródmiejskich kamienic? W jaki sposób można zaadaptować dach lub poddasze, aby służyły mieszkańcom jako przestrzeń wspólna lub dodatkowe źródło dochodów? Jak je zaprojektować, aby dodatkowa kubatura nie obciążała konstrukcji i spełniała podstawowe normy bezpieczeństwa? Na te pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu "Dach w Wielkim Mieście".

Zadanie konkursowe polegało na zaadaptowaniu poddasza budynku lub zaprojektowaniu nowej kubatury na dachu istniejącego obiektu w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Mógł on mieć charakter obiektu prywatnego (np. mieszkanie, dom), usługowego (np. sklep, biuro, restauracja) lub publicznego (np. dom kultury, biblioteka, szkoła). Na konkurs nadesłano 95 prac, z tego trzy nie spełniły wymogów formalnych konkursu. Projekty oceniło jury w składzie: Tomasz Konior, przewodniczący jury Hugon Kowalski, sędzia Ewa Rudnicka, sędzia referent Wojciech Subalski, sędzia Ewa P. Porębska, sędzia, stały członek jur.

Nagrodę główną przyznano pracy z numerem 000005, której autorami są Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej, Wydział Architektury, rok VI. Nagrodę przyznano za trafny wybór wyjątkowego miejsca jakim jest niezagospodarowana i dotychczas niewykorzystana, a niezwykle atrakcyjna przestrzeń dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki. Wybranie tak trudnego tematu jakim jest centrum Warszawy i jego dwuznaczna ikona jest świadectwem świadomości projektowej autorów. Uwagę jury zwrócił również fakt, że projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy.

Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia równorzędne:
- pracy z numerem 062217, autorzy: Kaja Borowska, Anna Kociszewska, Dorota Kwiatkowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Wnętrz, rok II za całościowe potraktowanie tematu, świeżość i odwagę przyjęcia konwencji komiksowej;
- pracy z numerem 181495, autorzy: Katarzyna Krawczyk, Joanna Woźniak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Wydział Architektury i Wzornictwa, rok III za wprowadzenie miastotwórczej i atrakcyjnej funkcji na poziom dachów i za zaproszenie na wyjątkowy spacer - opowieść o mieście
- pracy z numerem 888432, autorzy: Hanna Podladowska, Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, rok IV; Michał Starzyński, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, rok III  za poetyckie odkrywanie nowych przestrzeni w mieście bez narzucania gotowych rozwiązań.

Honorową wzmianką wyróżniono pracę z numerem 512016, autorzy: Adam Kosik, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Architektury Krajobrazu, rok III oraz Konrad Kunc, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, Rok IV za podjęcie uniwersalnego tematu dachów blokowisk. Koncepcja jest próbą zmierzenia się z problemem usamodzielnienia się młodych ludzi.

Swoją nagrodę przyznał także sponsor konkursu, firma FAKRO. Otrzymali ją laureaci nagrody głównej, Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak. Wyróżnienia przyznano pracy nr 110108 opracowanej przez Joannę Wieczorek i Marikę Dąbrowską z Politechniki Śląskiej, Wydział Architektury, Rok II/II Stopień oraz pracy nr 950122 autorstwa Marty Płończak, z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, rok III.

O tym, która praca cieszy się największym uznaniem Czytelników dowiemy się w ramach Głosowania Internautów, które odbędzie się w dniach 13-20 marca na stronie internetowej konkursu. Wystawę pokonkursową można oglądać na Wydziale Rzeźby ASP, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 w Warszawie do 12 marca w godzinach 10.00-18.00. Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na łamach miesięcznika "Architektura-murator" i na stronie internetowej magazynu.

Konkurs studencki organizowany przez miesięcznik „Architektura-murator” ma charakter ogólnopolski. Jest otwarty dla studentów wydziałów architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego i innych, pokrewnych kierunków na państwowych i prywatnych uczelniach. W sumie, w ciągu 20 lat nadesłano około 2800 prac, czyli w konkursach wzięło udział ponad 7000 studentów.

Tematy poprzednich edycji to:
Kontenery na segregowanie śmieci – I edycja (1998)
Na czym można usiąść w mieście – II edycja (1999)
Jak odmierzać czas w mieście – III edycja (2000) 
Punkt widokowy w mieście – V edycja (2002) 
Brama do miasta – VI edycja (2003) Miasto i historia – VII edycja (2004) 
Miasto w górę i w dół – VIII edycja (2005)
Miasto na styku – IX edycja (2006)
Akupunktura miasta – X edycja (2007)
Woda, radość, miasto – XI edycja (2008)
Piknik w mieście – XII edycja (2011)
Bezpieczniej w mieście – XIII edycja (2012)
Mieszkanie młodego architekta – XIV (2014)
Jednostka mieszkalna minimum – XV edycja (2015)

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 10 marca 2017 o godz. 13.00 na Wydziale Rzeźby ASP, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 w Warszawie. Wystawa pokonkursowa będzie otwarta do 12 marca w godzinach 10.00-18.00. Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na łamach miesięcznika "Architektura-murator" i na stronie internetowej magazynu.

Sponsor konkursu:


Prezentacja wyników XVI edycji konkursu „A-m” Dach w wielkim mieście Na tegoroczny konkurs nadesłano w sumie 95 prac. Projekty można byłoby podzielić na kilka kategorii – wnętrza, nadbudowy, instalacje architektoniczne i „koncepty”, czyli próby analizowania motywu dachów, gdzie elementy graficzne stanowiły tylko część odpowiedzi autorów – podsumowuje sędzia referent Ewa Rudnicka
Znamy wyniki Plebiscytu Internautów w konkursie Dach w Wielkim Mieście! Zakończył się Plebiscyt Internautów XVI edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Dach w Wielkim Mieście. Najwięcej głosów otrzymał projekt nadbudowy Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie opracowany przez Martynę Dolecką.
Rusza Plebiscyt Internautów w konkursie Dach w Wielkim Mieście W ubiegły piątek jury wyłoniło zwycięzców konkursu Dach w Wielkim Mieście, teraz najlepszą pracę wybiorą Internauci. Głosowanie potrwa do 20 marca 2017.
Zaproszenie na ogłoszenie wyników konkursu studenckiego Dach w Wielkim Mieście Miesięcznik "Architektura-murator" zaprasza na ogłoszenie wyników XVI edycji konkursu studenckiego pt. "Dach w Wielkim Mieście" i otwarcie wystawy pokonkursowej.