Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy 2019 – przyjmowanie zgłoszeń

i

Autor: Archiwum Architektury

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy 2019 – przyjmowanie zgłoszeń

2019-05-10 18:33

Do 21 czerwca można przesyłać zgłoszenia do 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2018 roku.

Tradycyjnie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy za 2018 rok zostanie przyznana w 6 kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek komercyjny, najlepszy obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja, najlepsza przestrzeń publiczna i najlepsze wydarzenie architektoniczne. Jurorzy po raz pierwszy wyróżnią też realizacje najbardziej proekologiczne i najlepiej dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności lub percepcji. Zależy nam, aby otaczająca przestrzeń była nie tylko coraz ładniejsza, ale przede wszystkim funkcjonalna, bezpieczna i zielona – mówił prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję.

Kandydatów do nagrody może zgłosić każdy – nie tylko projektanci i inwestorzy, ale też mieszkańcy. Swoje typy należy przesłać za pomocą elektronicznego formularza. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2018 roku.

Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci

Projektanci zaproponowali nie tylko dobrą architekturę, lecz także staranne zagospodarowanie terenu, tworząc wewnątrz kwartału atrakcyjną przestrzeń publiczną. Miejsce to ma działać jak oaza w świecie korporacyjnej gonitwy – pisała o tej realizacji na naszych łamach Hanna Szukalska.

Zespół biurowy Neopark w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Skwer pomiędzy dwoma budynkami biurowymi Neoparku. Z prostą i elegancką fasadą kontrastują dzikie trawy. Na skwerze znalazło się także miejsce na budkę dla motyli; Fot. Juliusz Sokołowski

Przebudowa hotelu Warszawa

Podstawowe zadanie, przed którym stanęli architekci, wiązało się z trudnym pytaniem o stylistyczną tożsamość budynku. Zarówno ta przedwojenna, jak i późniejsza miała swój wyraz i stanowiła ważne dziedzictwo

Hotel Warszawa

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od ulicy Świętokrzyskiej; Fot. Juliusz Sokołowski

Biblioteka Publiczna w Wesołej

Ten niezwykle minimalistyczny w formie budynek jest dowodem, że nawet przy ograniczonym budżecie i niewielkich rozmiarach prostymi środkami można stworzyć obiekt funkcjonalny, a przy tym nie pozbawiony indywidualności – pisał Jerzy S. Majewski.

Biblioteka Publiczna w Warszawie Wesołej

i

Autor: Archiwum Architektury Po lewej widoczny łącznik biblioteki ze szkołą. Duże okna doświetlają ladę biblioteczną na parterze, a także umieszczoną nad nią antresolę; Fot. Marcin Czechowicz

Warszawski Pawilon Architektury Zodiak

Odtwarzanie modernistycznych pawilonów nie jest warsztatowo proste. Szklane transparentne obiekty miały delikatne podziały, a dodatkowej lekkości niejednokrotnie dodawały im wystawione na zewnątrz elementy komunikacji pionowej. Dziś są to efekty trudne do osiągnięcia, gdyż od lat 70. zmieniły się diametralnie standardy termiczne i przeciwpożarowe oraz przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych - pisał Krzysztof Mycielski.

Pawilon Zodiak

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon przylega do ściany szczytowej kina Atlantic, która nie została poddana żadnym pracom remontowym. Na zdjęciu widać odtworzony neon Zodiak wykonany w pracowni Jacka Hanaka; Fot. Marcin Czechowicz

Plac przed pawilonem Zodiak

Przestrzeń zaprojektowano jako symboliczną kartkę papieru, na której – w postaci wpisów, rysunków czy tymczasowych instalacji – mogą zostać przedstawione wizje, idee, przemyślenia i manifesty. Na gładkiej powierzchni z wielkoformatowych płyt z białego granitu, pokrytych powłoką hydrofobową, można pisać i rysować grafitem. Plac staje się zatem kroniką opinii publicznej – pisali w "A-m" autorzy zagospodarowania placu Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta.

Pawilon Zodiak

i

Autor: Archiwum Architektury Widok ogólny na pawilon od strony pasażu Wiecha; plac przed budynkiem zaprojektowany został przez krakowską pracownię Gowin&Siuta Fot. Marcin Czechowicz

Hotel Europejski w Warszawie

Inwestor zadecydował o dołączeniu do powiększonej części hotelowej i handlowej równie pokaźnej przestrzeni biurowej, która miała się stać nowoczesną koroną zabytkowego gmachu. Echa postmodernizmu przebrzmiały jednak już dawno, dlatego w wypadku Europejskiego koronę chciano opracować dyskretnie – przeszklenia zasłonięto poziomymi żaluzjami, aby nie tylko geometrią, ale też barwą i materiałem naśladować dawny, choć teraz znacznie podniesiony dach – pisał o przebudowie obiektu Adam Orlewicz.

Hotel Europejski w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Widok na Hotel Europejski od strony Krakowskiego Przedmieścia, po prawej Hotel Bristol; Fot. Juliusz Sokołowski

Budynek Komisji Sejmowych w Warszawie

Ten znaczący budynek można potraktować jako próbę znalezienia języka oficjalnej architektury państwowej – o kolejnej rozbudowie kompleksu sejmowego, którą poprzedził szereg uzgodnień ze służbami konserwatorskimi, pisali w "A-m" Jerzy S. Majewski i Grzegorz Stiasny.

Budynek komisji sejmowych

i

Autor: Archiwum Architektury Elewacja została zainspirowana fasadami sąsiednich kamienic. Pierwotnie transparentne ściany zewnętrzne, pokazujące strukturę domu i jego wnętrze, zostały zastąpione strukturą z betonowych prefabrykatów; Fot. Marcin Czechowicz

Nowy CEDET

Mimo wielu zmian projektantom udało się zachować walory pierwotnego budynku, co pokazuje, że naprawdę dobra architektura potrafi się obronić. Nie ujmując niczego obecnym projektantom CEDET-u, myślę, że podstawą ich sukcesu jest szacunek dla tego, co stworzyli Zbigniew Ihnatowicz i Jerzy Romański w latach czterdziestych – pisał Krzysztof Domaradzki.

Cedet

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od ul. Brackiej; na wyższych kondygnacjach budynku zaprojektowano tarasy; Fot. Marcin Czechowicz

Hotel Marriott Renaissance

Otwarty pod koniec kwietnia 2018 roku hotel na warszawskim Okęciu, stojący na wprost wyjścia jednego z głównych terminali, jest przykładem współczesnej architektury wysokiej jakości. Charakteryzuje się wyrafinowaną elegancją, powagą i prestiżem adekwatnymi do rangi marki o wysokich aspiracjach – pisali dla nas Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Hotel Renaissance

i

Autor: Archiwum Architektury Na piętrze zlokalizowano foyer sali balowej z panoramiczną loggią; Fot. Juliusz Sokołowski

Zespół mieszkaniowy Mennica Residence

W miejscu swojej dawnej siedziby z lat 50. XX wieku Mennica Polska wraz ze spółką Golub GetHouse prowadzą dwie duże inwestycje: zespół biurowy oraz kompleks mieszkaniowy Mennica Residence, pod który wyburzono budynek produkcyjno-biurowy z 1994 roku.

Mennica Residence w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury I etap zespół mieszkaniowego Mennica Residence składa się z dwóch wież osadzonych na wspólnym dwukondygnacyjnym podium, zlokalizowanych w narożu ulic Grzybowskiej i Żelaznej; Fot. Juliusz Sokołowski

Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie we Włochach

Na niewielkiej działce przy ul. Ryżowej na Starych Włochach zrealizowano kompleks trzech willi miejskich projektu pracowni Paweł Lis Architekci. Wszystkie obiekty mają elewacje wentylowane, obłożone ręcznie formowaną cegłą klinkierową.

Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie; fot. Wienerberger

Biurowiec Equator IV

14-kondygnacyjny biurowiec to ostatni z czterech budynków kompleksu Equator Office Park przy Alejach Jerozolimskich. Za projekt zespołu odpowiada pracownia APA Wojciechowski.

Biurowiec Equator IV w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek biurowy Equator IV w Warszawie, proj. APA Wojciechowski; fot. Bartosz Makowski

Biurowiec Villa Metro w Warszawie

Przy ul. Puławskiej oddano do użytku budynek biurowo-usługowy projektu pracowni Dziuba Architekci. W ramach inwestycji przebudowano także wejścia do stacji metra Wilanowska.

Biurowiec Villa Metro w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek biurowo-usługowy Villa Metro w Warszawie, proj. Dziuba Architekci; fot. Marcin Mularczyk

Muzeum Polskiej Wódki na terenie zespołu Koneser

W założeniu autorów dawny gmach rektyfikacji mieszczący muzeum wraz z rozbudowaną częścią gastronomiczną sam w sobie miał być dziełem sztuki: od ekspozycji zabytkowych detali, przez dizajnerski wystrój, po kulturę picia wódki i kunszt kulinarny – pisał Jerzy S. Majewski.

Muzeum Polskiej Wódki na terenie zespołu Koneser w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od placu Konesera; po lewej wejście do restauracji ZONI; Fot. Marcin Czechowicz

Otwarcie Muzeum Szklanych Domów

11 listopada otwarto Muzeum Szklanych Domów, czyli wielowątkową wystawę poświęconą przedwojennym i powojennym modernistycznym osiedlom na warszawskim Kole. Można oglądać ją w zabytkowym budynku na jednym z osiedli.

Muzeum Szklanych Domów

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Koło II WSM w Warszawie, autorzy: Helena i Szymon Syrkus, 1947-1950, fot. Siemaszko Zbyszko/NAC

Uniwersytet Warszawski otwiera Kampus

8 października 2018 roku odbyła się inauguracja internetowego przewodnika po Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Celem projektu jest zachęcenie do odwiedzania tego miejsca nie tylko studentów, lecz także mieszkańców Warszawy i turystów.

Uniwersytet Warszawski otwiera Kampus

i

Autor: Archiwum Architektury

Śladem warszawskich pomników

Cykl spacerów zapowiadających wystawę Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018 Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

Sladem warszawskich pomników

i

Autor: Archiwum Architektury

Wyrok w sprawie Pałacu Kultury

To był najbardziej wyczekiwany proces ostatnich lat. Na ławie oskarżonych stanął 63-letni Pałac Kultury i Nauki. Sędzia Jarosław Gwizdak starał się dociec, czy stalinowskie korzenie budynku wciąż mają znaczenie dla mieszkańców Warszawy.

Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!

i

Autor: Archiwum Architektury PKiN od strony północnej; fot. Adrian Grycuk/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

UE Mies Award w Warszawie

W 2018 roku, dzięki staraniom stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz ZG SARP, słynna podróżująca ekspozycja, podsumowująca każdą edycję UE Mies Award, po raz pierwszy pokazywana była w Warszawie.

mies sarp

i

Autor: Archiwum Architektury Wernisaż wystawy w pawilonie SARP; fot. Rafał Motyl/serwis prasowy