Architektura MuratorMłodzi do Łodzi 2018AktualnościPoznajcie tematy paneli dyskusyjnych!

Poznajcie tematy paneli dyskusyjnych!

Prezentujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistów czwartej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi!

Młodzi do Łodzi

PANEL: ARCH(I)MIGRANCI

Wyjeżdżać? Wracać? Zachód? Wschód? Migracyjne tematy stanowiły mocny akcent poprzednich edycji „Młodych do Łodzi”. Nasza profesja pozwala pracować w praktycznie dowolnym miejscu na świecie. Unijne programy, przede wszystkim Erasmus, umożliwiają wyjazdy zagranicę na studia lub staż, ale ten ruch odbywa się w obie strony. Do Polski także przyjeżdża coraz więcej architektów-obcokrajowców. Czy jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie? Jakie wartości mogą wnieść do polskich biur projektowych?

Prowadzenie:

- Monika Arczyńska - współzałożycielka biura konsultingowo-projektowego A2P2 architecture & planning. Asystent na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykłada także na Uniwersytecie Gdańskim i studiach podyplomowych Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. W pracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft, pracowała w biurach projektowych w Polsce, Holandii i Irlandii. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie czy centrum obsługi turystów Giant’s Causeway w Irlandii Północnej. Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Architektura-murator” i czeskiego „INTRO”. Prowadzi też bloga Six Letter City.

Paneliści:

- Mateusz Mastalski - architekt i urbanista, ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Od 2009 roku mieszka i pracuje w Kopenhadze. Doświadczenie zdobywał m.in. w pracowni COBE, a od 2014 roku jest architektem prowadzącym w biurze Henning Larsen.

- Mikołaj Szubert-Tecl - Mikołaj w 1995 przeniósł się z rodzicami do Berlina, gdzie zrobił maturę, studiował i pracował. W Grazu pracował w biurze Riegler Riewe, a w związku z projektem Nowego Muzeum Śląskiego przeniósł się do Katowic.

- Cristina Rodríguez Álvarez - przyjechała do Polski w 2013 roku z Valladolid w Hiszpanii w ramach stypendium Erasmus. Zdecydowała się na kontynuowanie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Była prezeską koła naukowego BUA, brała udział w licznych warsztatach i stażach (m.in. w ZUS w Holandii i Neubau w Wielkiej Brytanii). Po obronie dyplomu magisterskiego planuje rozpocząć pracę w Warszawie.

 

PANEL: LOKALNOŚĆ

Możliwość studiowania i pracy zagranicą to niewątpliwie szansa na ciekawe doświadczenia i możliwość rozwoju. Z drugiej strony kilkuletni pobyt w innym kraju powoduje osłabienie relacji z tym, co lokalne - a przecież architektura to dziedzina związana z miejscem. Znajomość kontekstu bardzo ułatwia zawodową działalność. Kolejny aspekt stanowi wzrost świadomości mieszkańców, którzy, także dzięki mediom społecznościowym, mają coraz większy wpływ na kształt przestrzeni, zarówno w skali podwórka, ulicy, jak i całego miasta. Architekt z pozycji mieszkańca i lokalnego aktywisty może skutecznie zmieniać miasto, a przez to również kształtować swoją zawodową ścieżkę. W tej części spotkania porozmawiamy o tym, jak realizować swoje pomysły w ramach oddolnych inicjatyw i jak w tych działaniach osiągnąć największą skuteczność. Czy architekt urzędnik może więcej niż architekt aktywista?

Prowadzenie:

- Małgorzata Dembowska - architektka i urbanistka, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej praca magisterska, dotycząca traktu pieszo-rowerowego łączącego warszawską Pragę z Powiślem, otrzymała nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich dla najlepszych prac dyplomowych z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego oraz nagrodę OW SARP dla najlepszej pracy magisterskiej obronionej w 2014 roku. Wspólnie z lokalnymi aktywistami, stowarzyszeniami i przedstawicielami biznesu przeprowadziła działania promujące ideę budowy przeprawy, zwieńczone rozpisaniem konkursu na jej projekt i planami realizacji. W 2016 roku otrzymała nagrodę im. Jerzego Regulskiego, przyznawaną za wkład w kreowanie ładu przestrzennego. Od 2011 roku związana z pracownią WXCA. Jest współautorką zwycięskich projektów w konkursach m.in. na zagospodarowanie bulwarów wiślanych w Warszawie i przebudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Współautorka społecznego projektu rewitalizacji ul. Targowej oraz koncepcji rewitalizacji Pragi, przygotowanej w ramach warsztatów organizowanych przez OW SARP oraz m.st. Warszawa.

Paneliści:

- Leszek Wiśniewski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od czterech lat związany ze Stowarzyszeniem „Miasto Jest Nasze”, które reprezentuje w Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. gospodarki przestrzennej i transportu. Prowadzi fanpage i bloga Uwagi o Przestrzeni.

- Jacek Grunt-Mejer - pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji, psycholog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, autor bloga „Strefa Piesza”. Współpracuje m.in. z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Od września 2015 roku koordynuje wdrażanie Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

- Paweł Jaworski - filozof i architekt, kurator wystaw poświęconych rozwojowi miast. Tworzy narzędzia prototypowania urbanistycznego oraz autorską metodę projektowania przestrzeni publicznej wspólnie z jej użytkownikami - projekt Żywa Ulica / Livable Street. Z artystką Izą Rutkowską założył i prowadzi Szkołę Nauk Praktycznych, skupioną na procesach społecznych, które uruchamia sztuka i architektura.

 

PANEL: ARCHITEKTURA PLUS

Dla nas, architektów i architektek, tworzenie architektury nieodzownie kojarzy się z poszukiwaniem tego najlepszego. Najlepszego projektu, najlepszego klienta, najlepszego wynagrodzenia, najlepszej autopromocji. Ale czy na pewno wszyscy w pełni eksplorujemy ten potencjał? Czy w zbyt dużym stopni nie ulegamy własnemu ego i presji środowiska? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zerojedynkową opcję: Lans or die!, co było jednym z haseł apelu do środowiska architektów opracowanego podczas ostatniej edycji Młodych do Lodzi? A może powinniśmy zainwestować swoje siły w poszukiwanie czegoś poza horyzontem architektury. Czy architekt/architektka to najlepszy zawód na świecie? Rafał Pieszko - architekt, współzałożyciel menthol architects. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. W latach 2005-2010 pracował jako architekt w Irlandii, gdzie zdobył doświadczenie w dziedzinie budownictwa zrównoważonego, w tym energooszczędnego i pasywnego. W 2017 roku biuro menthol architects znalazło się wśród dziesięciu najbardziej innowacyjnych pracowni w Polsce w konkursie Innowacje w architekturze organizowanym przez nasz miesięcznik.

Prowadzenie:

Rafał Pieszko za nadrzędną uważa twórczość wynikającą z potrzeb użytkownika, powstającą w poszanowaniu natury i dającą radość przyszłym odbiorcom. Wierzy, że tylko równoczesne myślenie o człowieku i jego środowisku jest odpowiedzią na przyszłość - zrównoważony rozwój.

Paneliści:

- Krzysztof Syruć - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Realizuje murale, instalacje przestrzenne i świetlne, animacje, projekty modowe i prace studialne. Jako DATAAURA tworzy wzorzyste ubrania z aplikacją rzeczywistości rozszerzonej. Współpracował z warszawską grupą Centrala. Jest autorem największego muralu w galerii Urban Forms w Łodzi oraz ornamentacji fasady kamienicy w Gdańsku.

- Dobrochna Borsa - projektantka mody i rzemieślniczka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi autorską pracownię Too, w której projektuje i wykonuje torby, meble oraz elementy wyposażenia wnętrz i akcesoria.

- Bartosz Zieliński - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Współtworzy grupę artystyczno-projektową Kolektyf, zrzeszającą architektów, projektantów graficznych i artystów. Specjalizuje się w tworzeniu systemów identyfikacji i informacji wizualnej (signage i wayfinding) oraz grafik ściennych i murali.

 

PANEL: KOBIETA

Coraz więcej kobiet wybiera zawód architektki. Na wydziałach architektury w Polsce zdecydowana większość studiujących to dziewczyny. W ostatnich latach obejmowałyśmy i dalej obejmujemy ważne stanowiska, wywierając realny wpływ na obraz polskiej architektury. Pozycja kobiet w architekturze jest jednocześnie bardzo silna i bardzo niepewna. Niejednych i niejedne onieśmiela fakt osiągnięć naszych prekursorek, poprzedniczek, ale jednocześnie prawie każda kobieta może przytoczyć choćby jedną anegdotę z budowy, w której mierzy się z odwiecznym stereotypem architekta mężczyzny. Pojawia się pytanie, w jaki sposób rozwijać się zawodowo, a jednocześnie prowadzić dom, zajmować się dziećmi. Czy istnieje matka polka architektka? Jakie kompetencje, uwarunkowania emocjonalne mogą nam pomóc w pracy? Jak radzić sobie w rozmowach na budowie i w zespole? Jak nie bać się sięgnąć po swoje? Jak uczyć się od Denise Scott Brown.

Prowadzenie:

- Aleksandra Czupkiewicz - architektka w Maćków Pracownia Projektowa, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, projektuje scenografie i instalacje, współpracowniczka „Architektury-murator”, współautorka książki o Stefanie Müllerze.

Panelistki:

- Małgorzata Borys - architektka, dyplom na Politechnice Gdańskiej (2003). Od 2012 roku wraz z trzema wspólniczkami prowadzi pracownię mamArchitekci, w której tryb pracy ma być odpowiedzią na poszukiwania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

- Agnieszka Chrzanowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Razem z Wojciechem Chrzanowskim prowadzi wrocławską pracownię CH+.

 

PANEL: NARZĘDZIA I MODELE PRACY

Tradycyjne narzędzia pracy architekta, takie jak prezentacja (PPT, Prezi), makieta, wizualizacje 3D, rysunek techniczny (2D), uzupełniane są o nowe rozwiązania: BIM, GIS, projektowanie parametryczne (Grasshopper / Vectorworks), VR, Skype, Trello, Slack. W jaki sposób narzędzia te wpływają na jakość i zmianę metod pracy. Czy warto inwestować w nowe oprogramowanie i starać się być na bieżąco. Jak wygląda współpraca z innymi branżami? Czy praca zdalna w architekturze jest możliwa? Jak zmieniają się metody i modele pracy? Niewielkie biura projektowe, aby móc konkurować z dużymi, często zrzeszają się w większe organizacje. Praca zespołowa osiągnęła nowe oblicze, zamiast architekta–szefa, coraz częściej stawia się na architekta–lidera.

Prowadzenie:

- Jerzy Łątka - architekt, związany z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. Odbył praktyki zawodowe i staże naukowe w Polsce, Irlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii i Holandii. W 2013 roku wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projektowaniu i realizacji Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W roku 2016 zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej: www.archi-tektura.pl.

Paneliści:

- Wojciech Gawinowski - architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, od 2010 prowadzi autorską pracownię Vostok Design w Krakowie. Pracował m.in. dla RAD/OMA ASIA w Hongkongu oraz w Grimshaw Architects w Londynie. Współzałożyciel stowarzyszenia BIM Klaster. Od początku własnej działalności projektuje w technologii BIM.

- Kacper Radziszewski - architektura parametryczna, projektant, konstruktor drukarki 3D w technologii FFF, Asystent w Katedra Sztuk Wizualnych, Wydział Architektury.

- Michał Krzyżowski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, współzałożyciel Fundacji na Dużą Skalę, członek Rady Fundacji Polska Innowacyjna. Brał udział w pracach nad nowelizacją ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Interesuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i innowacyjnymi formami edukacji architektonicznej.


PANEL: KOMUNIKACJA

Rozwój komunikacji internetowej wpłynął nie tylko na to, w jaki sposób profesjonaliści komunikują się między sobą, ale także na to, w jaki sposób rozpowszechniane są wiadomości branżowe i nagłaśniane informacje o konkretnych projektach. Jakie szanse i wyzwania przedstawia dla architektów ten nowy sposób przedstawiania architektury oraz postrzegania branży przez laików? Jak media społecznościowe zmieniają wiedzę o pracy i dokonaniach architektów? Czy należy korzystać z usług profesjonalnych firm PR-owych? Czy dobry PR daje szansę na pozyskanie nowych zleceń? Czy SARP lub Izba Architektów powinny działać na rzecz promocji?

Prowadzenie:

- Karolina Tunajek - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członkini MOIA i SARP. Od 2010 roku z Marcinem Garbackim współtworzy biuro Projekt Praga, które otrzymało m.in. I nagrodę w konkursie na zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, I nagrodę w konkursie na kwartał TBS Nowe Żerniki, wyróżnienie honorowe w konkursie na muzeum Guggenheim Helsinki, I nagrodę w konkursie na budynek Wydziału Psychologii UW (we współpracy z biurem Piotr Bujnowski Architekt).

Paneliści:

- Radosław Gajda - absolwent kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury oraz wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. Współprowadzący blog Architecture is a good idea.

- Maciej Kowalczyk – architekt, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i MAS ETH ARCH Housing, członek Rady Architektów Europy (ACE-CAE), od 2012 roku jest wiceprezesem OW SARP. Doświadczenie zdobywał m.in. w APA Kuryłowicz & Associates, Maas, JK Architekci. Od 2010 jest wspólnikiem w 22ARCHITEKCI.

- Natalia Szcześniak - absolwentka kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiowała także scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorka i współautorka opracowań projektowych budynków i wnętrz mieszkalnych, współprowadząca blog Architecture is a good idea.


PANEL: UCZENIE (SIĘ) ZAWODU

Czego i jak uczyć (się) na studiach, poza uczelnią, w trakcie pracy. Jakich umiejętności i wiedzy wymaga dzisiaj praca w biurach projektowych czy w sektorze publicznym, a jakich – aktywność społeczna? Jak zagraniczne doświadczenia przekładają się na pracę w kraju? Czy warto poświęcać czas na badania naukowe? Czy udział w konkursach to dobra szkoła? Jak podnosić kwalifikacje zawodowe własne i współpracowników? Czyli po prostu jak uczyć innych i samego siebie.

Prowadzenie:

Artur Jerzy Filip – architekt i urbanista zajmujący się badaniem i wdrażaniem form międzysektorowego zarządzania projektami miejskimi. Autor rozprawy doktorskiej poświęconej amerykańskim oddolnym grupom partnerskim działającym na rzecz realizacji wielkoprzestrzennych projektów urbanistycznych. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Paneliści:

- Monika Komorowska - socjolog (ISNS UW) i architekt (WA PW). Od 2007 roku zajmuje się partycypacją społeczną i interdyscyplinarnymi projektami miejskimi. Współtworzyła Stowarzyszenie na rzecz poprawy jakości środowiska mieszkalnego „Odblokuj”. Dziś prowadzi Wydział Dialogu w Planowaniu w Biurze Architekta m.st. Warszawy.

- Tomasz Fudala - historyk i krytyk sztuki, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator wszystkich edycji festiwalu Warszawa w Budowie.

- Michał Kempiński - studiował w Warszawie, Mediolanie i Łodzi. Doświadczenie zdobywał w pracowniach w Holandii, Szwajcarii i Japonii. Dziś prowadzi własne biuro.

Młodzi do Łodzi belka sponsorska
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.