Architektura MuratorMłodzi do Łodzi 2018AktualnościPoznajcie tematy paneli dyskusyjnych!

Poznajcie tematy paneli dyskusyjnych!

Prezentujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistów czwartej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi!

Młodzi do Łodzi

PANEL: ARCH(I)MIGRANCI

Wyjeżdżać? Wracać? Zachód? Wschód? Migracyjne tematy stanowiły mocny akcent poprzednich edycji „Młodych do Łodzi”. Nasza profesja pozwala pracować w praktycznie dowolnym miejscu na świecie. Unijne programy, przede wszystkim Erasmus, umożliwiają wyjazdy zagranicę na studia lub staż, ale ten ruch odbywa się w obie strony. Do Polski także przyjeżdża coraz więcej architektów-obcokrajowców. Czy jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie? Jakie wartości mogą wnieść do polskich biur projektowych?

Prowadzenie:

- Monika Arczyńska - współzałożycielka biura konsultingowo-projektowego A2P2 architecture & planning. Asystent na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykłada także na Uniwersytecie Gdańskim i studiach podyplomowych Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. W pracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft, pracowała w biurach projektowych w Polsce, Holandii i Irlandii. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie czy centrum obsługi turystów Giant’s Causeway w Irlandii Północnej. Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Architektura-murator” i czeskiego „INTRO”. Prowadzi też bloga Six Letter City.

Paneliści:

- Mateusz Mastalski - architekt i urbanista, ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Od 2009 roku mieszka i pracuje w Kopenhadze. Doświadczenie zdobywał m.in. w pracowni COBE, a od 2014 roku jest architektem prowadzącym w biurze Henning Larsen.

- Mikołaj Szubert-Tecl - Mikołaj w 1995 przeniósł się z rodzicami do Berlina, gdzie zrobił maturę, studiował i pracował. W Grazu pracował w biurze Riegler Riewe, a w związku z projektem Nowego Muzeum Śląskiego przeniósł się do Katowic.

- Cristina Rodríguez Álvarez - przyjechała do Polski w 2013 roku z Valladolid w Hiszpanii w ramach stypendium Erasmus. Zdecydowała się na kontynuowanie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Była prezeską koła naukowego BUA, brała udział w licznych warsztatach i stażach (m.in. w ZUS w Holandii i Neubau w Wielkiej Brytanii). Po obronie dyplomu magisterskiego planuje rozpocząć pracę w Warszawie.

 

PANEL: LOKALNOŚĆ

Możliwość studiowania i pracy zagranicą to niewątpliwie szansa na ciekawe doświadczenia i możliwość rozwoju. Z drugiej strony kilkuletni pobyt w innym kraju powoduje osłabienie relacji z tym, co lokalne - a przecież architektura to dziedzina związana z miejscem. Znajomość kontekstu bardzo ułatwia zawodową działalność. Kolejny aspekt stanowi wzrost świadomości mieszkańców, którzy, także dzięki mediom społecznościowym, mają coraz większy wpływ na kształt przestrzeni, zarówno w skali podwórka, ulicy, jak i całego miasta. Architekt z pozycji mieszkańca i lokalnego aktywisty może skutecznie zmieniać miasto, a przez to również kształtować swoją zawodową ścieżkę. W tej części spotkania porozmawiamy o tym, jak realizować swoje pomysły w ramach oddolnych inicjatyw i jak w tych działaniach osiągnąć największą skuteczność. Czy architekt urzędnik może więcej niż architekt aktywista?

Prowadzenie:

- Małgorzata Dembowska - architektka i urbanistka, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej praca magisterska, dotycząca traktu pieszo-rowerowego łączącego warszawską Pragę z Powiślem, otrzymała nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich dla najlepszych prac dyplomowych z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego oraz nagrodę OW SARP dla najlepszej pracy magisterskiej obronionej w 2014 roku. Wspólnie z lokalnymi aktywistami, stowarzyszeniami i przedstawicielami biznesu przeprowadziła działania promujące ideę budowy przeprawy, zwieńczone rozpisaniem konkursu na jej projekt i planami realizacji. W 2016 roku otrzymała nagrodę im. Jerzego Regulskiego, przyznawaną za wkład w kreowanie ładu przestrzennego. Od 2011 roku związana z pracownią WXCA. Jest współautorką zwycięskich projektów w konkursach m.in. na zagospodarowanie bulwarów wiślanych w Warszawie i przebudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Współautorka społecznego projektu rewitalizacji ul. Targowej oraz koncepcji rewitalizacji Pragi, przygotowanej w ramach warsztatów organizowanych przez OW SARP oraz m.st. Warszawa.

Paneliści:

- Leszek Wiśniewski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od czterech lat związany ze Stowarzyszeniem „Miasto Jest Nasze”, które reprezentuje w Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. gospodarki przestrzennej i transportu. Prowadzi fanpage i bloga Uwagi o Przestrzeni.

- Jacek Grunt-Mejer - pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji, psycholog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, autor bloga „Strefa Piesza”. Współpracuje m.in. z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Od września 2015 roku koordynuje wdrażanie Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

- Paweł Jaworski - filozof i architekt, kurator wystaw poświęconych rozwojowi miast. Tworzy narzędzia prototypowania urbanistycznego oraz autorską metodę projektowania przestrzeni publicznej wspólnie z jej użytkownikami - projekt Żywa Ulica / Livable Street. Z artystką Izą Rutkowską założył i prowadzi Szkołę Nauk Praktycznych, skupioną na procesach społecznych, które uruchamia sztuka i architektura.

 

PANEL: ARCHITEKTURA PLUS

Dla nas, architektów i architektek, tworzenie architektury nieodzownie kojarzy się z poszukiwaniem tego najlepszego. Najlepszego projektu, najlepszego klienta, najlepszego wynagrodzenia, najlepszej autopromocji. Ale czy na pewno wszyscy w pełni eksplorujemy ten potencjał? Czy w zbyt dużym stopni nie ulegamy własnemu ego i presji środowiska? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zerojedynkową opcję: Lans or die!, co było jednym z haseł apelu do środowiska architektów opracowanego podczas ostatniej edycji Młodych do Lodzi? A może powinniśmy zainwestować swoje siły w poszukiwanie czegoś poza horyzontem architektury. Czy architekt/architektka to najlepszy zawód na świecie? Rafał Pieszko - architekt, współzałożyciel menthol architects. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. W latach 2005-2010 pracował jako architekt w Irlandii, gdzie zdobył doświadczenie w dziedzinie budownictwa zrównoważonego, w tym energooszczędnego i pasywnego. W 2017 roku biuro menthol architects znalazło się wśród dziesięciu najbardziej innowacyjnych pracowni w Polsce w konkursie Innowacje w architekturze organizowanym przez nasz miesięcznik.

Prowadzenie:

Rafał Pieszko za nadrzędną uważa twórczość wynikającą z potrzeb użytkownika, powstającą w poszanowaniu natury i dającą radość przyszłym odbiorcom. Wierzy, że tylko równoczesne myślenie o człowieku i jego środowisku jest odpowiedzią na przyszłość - zrównoważony rozwój.

Paneliści:

- Krzysztof Syruć - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Realizuje murale, instalacje przestrzenne i świetlne, animacje, projekty modowe i prace studialne. Jako DATAAURA tworzy wzorzyste ubrania z aplikacją rzeczywistości rozszerzonej. Współpracował z warszawską grupą Centrala. Jest autorem największego muralu w galerii Urban Forms w Łodzi oraz ornamentacji fasady kamienicy w Gdańsku.

- Dobrochna Borsa - projektantka mody i rzemieślniczka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi autorską pracownię Too, w której projektuje i wykonuje torby, meble oraz elementy wyposażenia wnętrz i akcesoria.

- Bartosz Zieliński - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Współtworzy grupę artystyczno-projektową Kolektyf, zrzeszającą architektów, projektantów graficznych i artystów. Specjalizuje się w tworzeniu systemów identyfikacji i informacji wizualnej (signage i wayfinding) oraz grafik ściennych i murali.

 

PANEL: KOBIETA

Coraz więcej kobiet wybiera zawód architektki. Na wydziałach architektury w Polsce zdecydowana większość studiujących to dziewczyny. W ostatnich latach obejmowałyśmy i dalej obejmujemy ważne stanowiska, wywierając realny wpływ na obraz polskiej architektury. Pozycja kobiet w architekturze jest jednocześnie bardzo silna i bardzo niepewna. Niejednych i niejedne onieśmiela fakt osiągnięć naszych prekursorek, poprzedniczek, ale jednocześnie prawie każda kobieta może przytoczyć choćby jedną anegdotę z budowy, w której mierzy się z odwiecznym stereotypem architekta mężczyzny. Pojawia się pytanie, w jaki sposób rozwijać się zawodowo, a jednocześnie prowadzić dom, zajmować się dziećmi. Czy istnieje matka polka architektka? Jakie kompetencje, uwarunkowania emocjonalne mogą nam pomóc w pracy? Jak radzić sobie w rozmowach na budowie i w zespole? Jak nie bać się sięgnąć po swoje? Jak uczyć się od Denise Scott Brown.

Prowadzenie:

- Aleksandra Czupkiewicz - architektka w Maćków Pracownia Projektowa, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, projektuje scenografie i instalacje, współpracowniczka „Architektury-murator”, współautorka książki o Stefanie Müllerze.

Panelistki:

- Małgorzata Borys - architektka, dyplom na Politechnice Gdańskiej (2003). Od 2012 roku wraz z trzema wspólniczkami prowadzi pracownię mamArchitekci, w której tryb pracy ma być odpowiedzią na poszukiwania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

- Agnieszka Chrzanowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Razem z Wojciechem Chrzanowskim prowadzi wrocławską pracownię CH+.

 

PANEL: NARZĘDZIA I MODELE PRACY

Tradycyjne narzędzia pracy architekta, takie jak prezentacja (PPT, Prezi), makieta, wizualizacje 3D, rysunek techniczny (2D), uzupełniane są o nowe rozwiązania: BIM, GIS, projektowanie parametryczne (Grasshopper / Vectorworks), VR, Skype, Trello, Slack. W jaki sposób narzędzia te wpływają na jakość i zmianę metod pracy. Czy warto inwestować w nowe oprogramowanie i starać się być na bieżąco. Jak wygląda współpraca z innymi branżami? Czy praca zdalna w architekturze jest możliwa? Jak zmieniają się metody i modele pracy? Niewielkie biura projektowe, aby móc konkurować z dużymi, często zrzeszają się w większe organizacje. Praca zespołowa osiągnęła nowe oblicze, zamiast architekta–szefa, coraz częściej stawia się na architekta–lidera.

Prowadzenie:

- Jerzy Łątka - architekt, związany z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. Odbył praktyki zawodowe i staże naukowe w Polsce, Irlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii i Holandii. W 2013 roku wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projektowaniu i realizacji Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W roku 2016 zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej: www.archi-tektura.pl.

Paneliści:

- Wojciech Gawinowski - architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, od 2010 prowadzi autorską pracownię Vostok Design w Krakowie. Pracował m.in. dla RAD/OMA ASIA w Hongkongu oraz w Grimshaw Architects w Londynie. Współzałożyciel stowarzyszenia BIM Klaster. Od początku własnej działalności projektuje w technologii BIM.

- Kacper Radziszewski - architektura parametryczna, projektant, konstruktor drukarki 3D w technologii FFF, Asystent w Katedra Sztuk Wizualnych, Wydział Architektury.

- Michał Krzyżowski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, współzałożyciel Fundacji na Dużą Skalę, członek Rady Fundacji Polska Innowacyjna. Brał udział w pracach nad nowelizacją ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Interesuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i innowacyjnymi formami edukacji architektonicznej.


PANEL: KOMUNIKACJA

Rozwój komunikacji internetowej wpłynął nie tylko na to, w jaki sposób profesjonaliści komunikują się między sobą, ale także na to, w jaki sposób rozpowszechniane są wiadomości branżowe i nagłaśniane informacje o konkretnych projektach. Jakie szanse i wyzwania przedstawia dla architektów ten nowy sposób przedstawiania architektury oraz postrzegania branży przez laików? Jak media społecznościowe zmieniają wiedzę o pracy i dokonaniach architektów? Czy należy korzystać z usług profesjonalnych firm PR-owych? Czy dobry PR daje szansę na pozyskanie nowych zleceń? Czy SARP lub Izba Architektów powinny działać na rzecz promocji?

Prowadzenie:

- Karolina Tunajek - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członkini MOIA i SARP. Od 2010 roku z Marcinem Garbackim współtworzy biuro Projekt Praga, które otrzymało m.in. I nagrodę w konkursie na zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, I nagrodę w konkursie na kwartał TBS Nowe Żerniki, wyróżnienie honorowe w konkursie na muzeum Guggenheim Helsinki, I nagrodę w konkursie na budynek Wydziału Psychologii UW (we współpracy z biurem Piotr Bujnowski Architekt).

Paneliści:

- Radosław Gajda - absolwent kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury oraz wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. Współprowadzący blog Architecture is a good idea.

- Maciej Kowalczyk – architekt, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i MAS ETH ARCH Housing, członek Rady Architektów Europy (ACE-CAE), od 2012 roku jest wiceprezesem OW SARP. Doświadczenie zdobywał m.in. w APA Kuryłowicz & Associates, Maas, JK Architekci. Od 2010 jest wspólnikiem w 22ARCHITEKCI.

- Natalia Szcześniak - absolwentka kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiowała także scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorka i współautorka opracowań projektowych budynków i wnętrz mieszkalnych, współprowadząca blog Architecture is a good idea.


PANEL: UCZENIE (SIĘ) ZAWODU

Czego i jak uczyć (się) na studiach, poza uczelnią, w trakcie pracy. Jakich umiejętności i wiedzy wymaga dzisiaj praca w biurach projektowych czy w sektorze publicznym, a jakich – aktywność społeczna? Jak zagraniczne doświadczenia przekładają się na pracę w kraju? Czy warto poświęcać czas na badania naukowe? Czy udział w konkursach to dobra szkoła? Jak podnosić kwalifikacje zawodowe własne i współpracowników? Czyli po prostu jak uczyć innych i samego siebie.

Prowadzenie:

Artur Jerzy Filip – architekt i urbanista zajmujący się badaniem i wdrażaniem form międzysektorowego zarządzania projektami miejskimi. Autor rozprawy doktorskiej poświęconej amerykańskim oddolnym grupom partnerskim działającym na rzecz realizacji wielkoprzestrzennych projektów urbanistycznych. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Paneliści:

- Monika Komorowska - socjolog (ISNS UW) i architekt (WA PW). Od 2007 roku zajmuje się partycypacją społeczną i interdyscyplinarnymi projektami miejskimi. Współtworzyła Stowarzyszenie na rzecz poprawy jakości środowiska mieszkalnego „Odblokuj”. Dziś prowadzi Wydział Dialogu w Planowaniu w Biurze Architekta m.st. Warszawy.

- Tomasz Fudala - historyk i krytyk sztuki, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator wszystkich edycji festiwalu Warszawa w Budowie.

- Michał Kempiński - studiował w Warszawie, Mediolanie i Łodzi. Doświadczenie zdobywał w pracowniach w Holandii, Szwajcarii i Japonii. Dziś prowadzi własne biuro.

Młodzi do Łodzi belka sponsorska
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.