MŁODZI DO ŁODZI 2013
Zakończyły się trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów - Młodzi do Łodzi 2013. Zapraszamy do przeglądania plansz nadesłanych przez uczestników spotkania, zdjęć i relacji. Do 3 czerwca (12.00) trwał plebiscyt i konkurs dla internautów - z nagrodami dla autorów najciekawszych komentarzy. Lista nagrodzonych i wyniki plebiscytu - w dziale Aktualności.
Trzydniowe spotkanie zorganizowane zostało przez miesięcznik "Architektura-murator"; na łamach pisma ukaże się wkrótce relacja z konfrontacji Młodzi do Łodzi 2013
AKTUALNOŚCI
27 marca 2018 rozpoczęła się rejestracja do udziału w czwartych ...
„Trzeba udowodnić społeczeństwu, że zawód architekta jest niezbędny”, „w ...
TERMINARZ
Młodzi do Łodzi 2013: rozpoczęcie rejestracji internetowej
Zakończenie rejestracji
Ostateczny termin nadsyłania plansz zgłoszeniowych
Spotkanie Młodzi do Łodzi
Program spotkania Młodzi do Łodzi 2013
Trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów Młodzi do Łodzi odbędą się w dniach 17-19 maja 2013 roku w budynku Centrum Piotrkowska 250 w Łodzi. W spotkaniu wezmą udział młodzi architekci z całej Polski. Celem przedsięwzięcia jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na rolę młodych architektów w architekturze polskiej - także w odniesieniu do szerszej perspektywy światowej.
Pierwszy dzień będzie składał się z autoprezentacji wszystkich uczestników. Zostaną one dokonane w oparciu o nadesłane wcześniej prezentacje.
Drugi dzień zostanie podzielony na dyskusje panelowe: 1. KTO? Kim jest architekt , 2. CO? Kondycja i dyscyplina, 3. JAK? Edukacja i autoedukacja
W każdej dyskusji panelowej weźmie udział po kilka osób posiadających różne doświadczenia, które przedstawią swoje przemyślenia dotyczące tematyki danego panelu. Przemyślenia te spisane wcześniej w postaci tekstów udostępnimy jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Umożliwi to wszystkim uczestnikom spotkania Młodzi do Łodzi 2013 wcześniejsze przygotowanie się do dyskusji.
Trzeciego dnia uczestnicy spotkania podzielą się na 10 grup tematycznych. W każdej z nich zostanie przedyskutowane jedno z wybranych wcześniej 10 ważnych dla młodych architektów w Polsce zagadnień. Wnioski z dyskusji w grupach zostaną przedstawione na forum wszystkich uczestnikom. Program trzeciego dnia i całego spotkania zakończy ogólne podsumowanie.
PROGRAM
17 maja 2013 – piątek
10.00 -10.30 Rejestracja, wydanie materiałów konferencyjnych
10.30 - 11.00 Oficjalne otwarcie
Prezentacje 160 uczestników spotkania – Cel i formuła działania (osoby pracujące w jednym biurze czy grupie projektowej mogą przygotować wspólne wystąpienie)
prowadzenie: Szymon Muszyński, Marcin Waloryszak, Anna Żmijewska
11.00-14.00 Pierwsza część prezentacji
14.00-15.00 Przerwa na lunch
15.00-20.00 Druga część prezentacji
18 maja 2013 – sobota
10.00-10.30 Podsumowanie ankiet i prezentacji z poprzedniego dnia; prowadzenie: Macin Waloryszak, Szymon Muszyński
10.30-13.00 Dyskusja 1. KTO: Kim jest architekt – sposoby uprawiania zawodu, cele zawodowe;
prowadzenie: Marlena Happach, Hubert Trammer
13.00-14.15 Przerwa na lunch
14.15-16.45 Dyskusja 2. CO: Kondycja i dyscyplina (kondycja polskiej dyscypliny architektonicznej);
prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Piotr Bujas
16.45-17.00 Przerwa na kawę
17.00-20.00 Dyskusja 3. JAK: Edukacja i autoedukacja;
prowadzenie: Bartłomiej Nawrocki, Piotr Bujas
20.30 Wernisaż – oficjalne otwarcie wystawy prac uczestników, po nim spacer architektoniczny w ramach
łódzkiej Nocy Muzeów
19 maja 2013 – niedziela
10.00-12.00 Warsztaty: CO DALEJ? - jakie perspektywy mają polscy młodzi architekci;
prowadzenie: Agata Woźniczka, Maciej Siuda, Marcin Waloryszak...
wraz z grupą uczestników
1. Szkolnictwo architektoniczne
2. Architekci – technologie, jakość a koszty
3. E-architektura
4. Architektura kontekstów
5. Relacje między architektami (etyka)
6. Zaangażowanie architektów w sprawy społeczne
7. Sposoby odnajdywania się na rynku
8. Konkursy architektoniczne
9. Gdzie jest urbanistyka?
10. Archilans
12.00-12.15 Przerwa na kawę
12.15-13.30 Podsumowanie: KTO/CO/JAK/CO DALEJ – podsumowanie sytuacji polskiej młodej architektury przez
grupę architektów współtworzącą program
prowadzenie: Marlena Happach, Małgorzata Kuciewicz, Piotr Bujas, Agata Woźniczka, Szymon Muszyński
Spotkanie zakończy się wspólnym przygotowaniem komunikatu – podsumowania ogólnopolskich konfrontacji Młodzi do Łodzi 2013
Miejsce spotkania: Centrum Piotrkowska 250 (dawna tkalnia Silbersteina), Łódź
Moderatorzy spotkania Młodzi do Łodzi 2013
Piotr Bujas – absolwent WA PK, krakowskiej ASP i KASK Antwerp, projektant i badacz architektury. Laureat nagrody IAUA za pracę dyplomową, wyróżnienia w konkursie Dyplom Roku SARP oraz Grand Prix w konkursie Neue Medien, der Raum und die Grenzen BDI. Doświadczenie architektoniczne zdobywał w biurach w Holandii, Belgii i Polsce. W swoich działaniach łączy pracę badawczą z projektowaniem w różnych skalach: od architektury, poprzez systemy identyfikacji wizualnej i książki, po design consulting. Kurator projektu Culburb Ursus. Kulturalna akupunktura dla przedmieść (2012) oraz wystawy Postmodernizm jest prawie w porządku. Architektura polska po socjalizmie i doświadczenie postkolonialne (MSN, Warszawa, 2011), współautor książki warszawskiej edycji projektu (Bęc Zmiana, 2012). Obecnie prowadzi zajęcia na WA PW oraz interdyscyplinarne biuro projektowania i badań.
Marlena Happach – absolwentka WA PW i Ecole de l'Architecture de Paris La Villette, wiceprezes warszawskiego oddziału SARP, założycielka stowarzyszenia ODBLOKUJ. Była stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin, Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego, 2003). Założycielka i prezeska stowarzyszenia Odblokuj. Laureatka m.in. Nagrody im. Erharda Buska, przyznanej przez wiedeński Instytut Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania (FGW) za pracę dyplomową na temat rewitalizacji osiedla Stegny w Warszawie, konkursu Przystanek dla Warszawy oraz II nagrody w 10 edycji konkursu Europan. Prowadzi warsztaty partycypacyjne według autorskiej metody z zastosowaniem makiet (współpraca m.in. z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy) oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci archiTEKTURKI (współpraca z SARP).
Małgorzata Kuciewicz – studiowała architekturę w Warszawie, w Montpellier we Francji i w Tampere w Finlandii. Ukończyła kurs w amsterdamskim Berlage Institute. Wraz z Krzysztofem Banaszewskim, Jakubem Szczęsnym oraz Simone De Iacobis prowadzi grupę projektową CENTRALA. Autorka lub współautorka wnętrz, obiektów architektonicznych, ekspozycji, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Przygotowywała m.in. wystawę o urbanistycznej strukturze Warszawy, która odbyła się w ramach festiwalu Synchronicity 2012. Tutorka licznych studenckich warsztatów architektonicznych.
Szymon Muszyński – absolwent WA PG. W latach 2005-2009 prowadził własną pracownię projektową J&S w Wielkiej Brytanii, a od 2008 roku wraz Maćkiem Gajownikiem współtworzy biuro GM ARCHITEKCI w Bydgoszczy, które na koncie ma m.in. obiekty użyteczności publicznej, zespoły zabudowy mieszkaniowej oraz handlowo-usługowej. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów architektonicznych, w tym na zabudowę zachodniej pierzei bydgoskiego rynku. Prowadzi wykłady i zajęcia na Wydziale Architektury i Urbanistyki w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.
Bartłomiej Nawrocki – absolwent WA PŚl, od 2005 roku wspólnie z Marcinem Jojko prowadzi pracownię jojko+nawrocki architekci, wiceprezes katowickiego oddziału SARP. Praktykował w biurach we Francji oraz w Holandii – u Dicka van Gamerena. Współautor Domów w Rybniku, nominowanych do nagrody głównej w kategorii domy jednorodzinne w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000-2012. Laureat polskich i zagranicznych konkursów architektonicznych oraz urbanistycznych (m.in. na Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Ambasadę Polski w Berlinie, Plac Wolnica w Krakowie, Muzeum Śląskie i Centrum Kongresowe w Katowicach)
Hubert Trammer – absolwent WA PW, nauczyciel na WBiA PL, stały współpracownik „Architektury-murator” i „A10”, a także Fundacji Twórców Architektury, sędzia konkursów architektonicznych w Polsce i za granicą, w tym Europan. Tutor na warsztatach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA. Członek miejskiej i wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej w Lublinie oraz Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie tego miasta. Współpracował m.in. z galerią Wozownia w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Warsztatami Kultury w Lublinie, ETH w Zurychu oraz Instytutem Mediów Architektury i Wzornictwa Strelka w Moskwie.
Maciej Siuda – absolwent WA PWr (dyplom 2008, wyróżnienie w konkursie Architektura Betonowa i rumuńskim EEAA:Present, finalista w międzynarodowym konkursie ArchiPrix MIT w Bostonie, prezentowany w muzeum Guggenheim w Nowym Jorku), w latach 2005-2007 odbył stypendium na WA politechniki w Walencji, podczas którego praktykował w pracowni SQ Arquitectos, w latach 2008-2011 architekt w biurach projektowych PO2 Arquitectos (Madryt), Sou Fujimoto Architects (Tokio) i Grupo Aranea (Alicante). Współautor m.in. projektu szkoły w Jacmel na Haiti, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie w 2012 roku, oraz instalacji Devebere prezentowanej na nabrzeżu przy Riva dei Sette Martini podczas ostatniego biennale w Wenecji. Współtwórca międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU. Prowadzi zajęcia w poznańskiej School of Form oraz na PŚw.
Marcin Waloryszak – absolwent WBAiIŚ PŁ (dyplom z wyróżnieniem 2007). Architekturę studiował też w Tampere w Finlandii, a doświadczenie zdobywał w m.in. pracowniach w Łodzi i Warszawie. Od 2010 roku wraz z żoną, Katarzyną Waloryszak, prowadzi biuro architektoniczne MAKAA. Członek zarządu łódzkiego oddziału SARP. Realizuje też projekty z pogranicza sztuki użytkowej i wystawiennictwa, współpracując z organizatorami imprez takich jak Łódź Design Festival, Fashion Week Fashion Philosophy Polska czy Design Space Kielce. Współpracował ze studiem Daniela Libeskinda przy projekcie Złota 44 w Warszawie.
Agata Woźniczka – absolwentka WA PWr, stypendystka ETSA w Madrycie oraz Rady Miasta Wrocławia. Od 2010 roku wspólnie z Mateuszem Adamczykiem prowadzi pracownię BudCud. Po praktykach w polskich firmach pracowała w kopenhaskim biurze BIG. W holenderskiej edycji konkursu EUROPAN 11 zdobyła wyróżnienie specjalne. Finalistka konkursu urbanistycznego Kiev Islands i półfinalistka Shelter International Architectural Design Competition for Students 2011. Laureatka głównej nagrody w konkursie AIT Tile Award 2012.
Anna Żmijewska – absolwentka WA PB. Od 2008 prowadzi w miesięczniku "Architektura-murator" dział Technika, w którym prezentowane są m.in. najsłynniejsze obiekty ze świata, wybrane ze względu na interesujące rozwiązania technologiczne i nietypowe elementy konstrukcji, oraz Warsztat, w którym o praktyce zawodu opowiadają na przykładzie swoich realizacji czołowi polscy architekci i konstruktorzy. Z ramienia redakcji organizatorka konferencji: Ekalog Architektury (2010), Gdzie przeszłość styka się z przyszłością. Rewitalizacja i rozszerzona rzeczywistość – miejskie strategie architektury XXI wieku (2011), Drewno w Architekturze (2011) oraz Idealny zespół mieszkaniowy? Zrównoważone koncepcje na przyszłość (2012).