Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Poszukiwanie formy. Projekty drzwi do nowoczesnych wnętrz

Poszukiwanie formy. Projekty drzwi do nowoczesnych wnętrz

Drzwi to nie tylko element użytkowy, służący funkcjonalnemu podziałowi przestrzeni w mieszkaniu lub domu. Nowoczesne wzornictwo wybiega daleko poza trzeźwy pragmatyzm i sprawia, że drzwi stają się pełnoprawnym elementem wystroju wnętrz. Tworzeniu nowych wzorów oraz testowaniu rozwiązań sprzyjają konkursy, takie jak PORTA BY ME, organizowany przez producenta drzwi PORTA.

Porta
Koncepcyjny projekt drzwi PRIZMA

Nagroda TOP DESIGN award 2015 dla koncepcyjnego projektu drzwi PRIZMA

Drzwi PRIZMA - najnowszy projekt koncepcyjny autorstwa Macieja Cylkowskiego, projektanta PORTA - zdobyły główną nagrodę w prestiżowym konkursie TOP DESIGN award 2015. Stawiane w konkursie wymagania zakładały wykonanie produktów łączących atrakcyjną formę oraz innowacyjność technologiczną i materiałową. Należało przy tym uwzględnić zasady ergonomii i bezpieczeństwa użytkowania. Jury pod przewodnictwem Marka Adamczewskiego - projektanta, kierownika katedry Projektowania Produktu na ASP w Gdańsku zdecydowało o wygranej projektu PRIZMA w kategorii wyposażenie wnętrz. Jury doceniło zaproponowaną oszczędną formę, w której można odnaleźć echa kierunków artystycznych XX wieku - kubizmu, konstruktywizmu i neoplastycyzmu. Twórcy drzwi PRIZMA wykorzystali możliwości nowoczesnej technologii, aby uzyskać funkcjonalność i klarowność formy. Projekt przykuwa uwagę dzięki powierzchni drzwi, przywołującej skojarzenia z diamentowym szlifem, tworzącym efektowne załamania światła. Projekt zaprezentowano na wystawie TOP DESIGN odbywającej się w ramach targów arena DESIGN 2015.

Porta - lider w produkcji drzwi, wyznaczający trendy w designie z dużym zaangażowanie wspiera młode pokolenie rodzimych projektantów. Jako organizator konkursu PORTA BY ME, jego pierwszą edycję skierował do studentów uczelni wyższych o profilu technicznym i artystycznym, wydziałów wzornictwa przemysłowego i architektury. Konkurs miał zainspirować młodych designerów do stworzenia nieszablonowych rozwiązań zamykających lub dzielących przestrzeń mieszkalną. Najlepsze projekty zaprezentowano międzynarodowej publiczności na specjalnej wystawie podczas targów arena DESIGN 2015, jednego z najważniejszych wydarzeń w branży designu w Polsce. Udział w tych międzynarodowych targach było dla finalistów konkursu okazją, by pokazać swoje prace, włączając się w ten sposób do międzynarodowego obiegu wymiany nowych idei. Pokazując prężnie działających polskich projektantów i wyjątkowe efekty ich pracy, Porta współtworzy u zagranicznych odbiorców świadomość współczesnej kultury polskiej.

Wyniki konkursu PORTA BY ME

I miejsce - projekt MAGNEPORTA

Autor projektu - Grzegorz Klimek - zaproponował futurystyczną koncepcję drzwi wykonanych z siatki poligonów magnetycznych. Inspirowany naturą projekt zakłada zastosowanie nowatorskich materiałów i technologii. Przy zbliżeniu się na odpowiednią odległość powierzchnia drzwi zaczyna falować i samoistnie odginać się, otwierając przejście. Ruch odbywa się płynnie i naturalnie, dzięki czemu powstaje niemalże namacalny efekt żywej błony.

II miejsce - projekt GATA

Mateusz Warzecha w swojej koncepcji połączył funkcję podstawową drzwi z funkcją przechowywania niewielkich przedmiotów codziennego użytku. Oprócz wielofunkcyjności, ogromnym atutem projektu jest wysoka estetyka rozwiązania.

III miejsce - projekt MINIMALIZM

Filip Zieliński wykorzystując system przesuwny ustawił drzwi i ścianę w jednej płaszczyźnie. Uzyskany efekt "zlicowania" powierzchni drzwi ze ścianą to bardzo ciekawe rozwiązanie z perspektywy obecnych potrzeb architektów - projekt ukrywając drzwi w ścianie jest idealny do zastosowania w nowoczesnych pomieszczeniach.

Wyróżnienie - projekt HANGER WARM

W projekcie autorstwa Ariela Wywrota zastosowane zostały maty grzewcze, które podstawową funkcję drzwi (dzielenia przestrzeni) wzbogaciły o bardzo praktyczną funkcję grzejnika i suszarki. Dodatkowym elementem funkcjonalnym są silikonowe wypustki, które odkształcają się przez naciśnięcie tworząc dodatkowy „wieszak” na ubranie lub ręcznik.

Tagi:
Architekcie, do dzieła! Ostatnia szansa, by wygrać w konkursie PORTA BY ME Jeszcze tylko kilkanaście dni zostało młodym architektom i designerom, żeby wziąć udział w konkursie PORTA BY ME. W tegorocznej edycji zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie oryginalnych przedmiotów funkcjonujących w przestrzeni wokół drzwi. Przyjmowanie konkursowych zgłoszeń potrwa tylko do 15 stycznia 2018 r.
Konkurs graficzny: zaprojektuj naklejkę Porta Drzwi i Łódź Design Festival zapraszają do udziału w konkursie na projekt naklejki.. z otworem na wizjer