konkurs studencki

Polki na podium za projekt osiedla w Helsinkach - konkurs „Saint-Gobain Architecture Student Contest”

2024-06-18 10:54

W 19. edycji zwyciężył zespół z Portugalii, tuż za nimi na podium uplasowały się natomiast reprezentantki Polski z Politechniki Wrocławskiej!

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

 1. Polki dostały drugą nagrodę za zaprojektowania osiedla mieszkaniowego w Helsinkach
 2. Szczegóły zadania konkursowego Saint-Gobain Architecture Student Contest polegającego na zaprojektowaniu osiedla mieszkaniowego w Helsinkach
 3. Kapituła 19 edycji Saint-Gobain Architecture Student Contest
 4. Jak był dobrany skład jury Saint-Gobain Architecture Student Contest
 5. Wzrastający poziom prac konkursowych Saint-Gobain Architecture Student Contest
 6. Zwycięzcy 19 edycji Saint-Gobain Architecture Student Contest
 7. Czekające 20-lecie Saint-Gobain Architecture Student Contest w Helsinkach

Polki dostały drugą nagrodę za zaprojektowania osiedla mieszkaniowego w Helsinkach

Międzynarodowe Jury przyznało nagrody w 19. edycji konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”. Studenci z ponad 224 uczelni z 29 krajów stanęli przed zadaniem zaprojektowania osiedla mieszkaniowego w Helsinkach w Finlandii. Tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na przekształceniu i rewitalizacji działki w pobliżu Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital, będących częścią Uniwersytetu Helsińskiego. Studenci musieli zaprojektować przestrzenie mieszkalne, które harmonijnie łączyłyby się z otoczeniem - z naciskiem na tymczasowe zakwaterowanie dla studentów i naukowców oraz stałe lokale dla mieszkańców. Najbardziej skomplikowaną częścią zadania było zintegrowanie nowych budynków z sąsiadującymi strukturami, okoliczną zielenią, a także z infrastrukturą edukacyjną oraz badawczą w celu stworzenia spójnej i funkcjonalnej przestrzeni miejskiej.

W Saint-Gobain jesteśmy przekonani, że architektura wraz z budownictwem może stanowić strategiczną odpowiedź na kluczowe wyzwania, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, niedobór zasobów i urbanizacja. Podobnie jak przemysł budowlany, architekci stoją na czele transformacji w kierunku tworzenia zrównoważonych miejsc do życia, aby zapewnić jego wysoką jakość oraz wydajne pod względem zasobów rozwiązania budowlane, które szanują środowisko. Mogą oni dokonać rzeczywistej zmiany w świecie, w którym w 2050 roku 7 na 10 osób będzie mieszkać w miastach, a 80% istniejących budynków będzie nadal użytkowanych. Jury i ja byliśmy szczęśliwi, mogąc spotkać przyszłych architektów tak głęboko zaangażowanych w tworzenie projektów, które mają lepszy wpływ na ludzi i mniejszy ślad węglowy oddziałujący na naszą planetę - stwierdził Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.

Szczegóły zadania konkursowego Saint-Gobain Architecture Student Contest polegającego na zaprojektowaniu osiedla mieszkaniowego w Helsinkach

Uczestnicy musieli sprostać kilku wymaganiom:

 • Zaprojektowanie nowego budynku wysokościowego, który mógłby służyć jako tymczasowe lub stałe mieszkania.
 • Adaptacja istniejącego budynku biurowego na stancje dla odwiedzających naukowców lub studentów.
 • Połączenie budynków zewnętrzną publiczną przestrzenią zieloną.
 • Uwzględnienie koncepcji zrównoważonego rozwoju - w tym cyrkularności, wbudowanego śladu węglowego i efektywności energetycznej, aby zapewnić niski wpływ na środowisko.

Czytaj też:

Kapituła 19 edycji Saint-Gobain Architecture Student Contest

W kapitule 19. edycji konkursu ASC zasiadło zaszczytne grono wybitnych osobistości z kręgu architektury, budownictwa i zrównoważonego rozwoju: Alicja Kuczera (Chief Executive Officer, Polish Green Building Council, Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council), Tuomas Hakala (Head of Unit, Helsinki City Planning Department), Jaana Ihalainen (Chief Executive Officer, Helsinki University Properties Ltd), Rainer Mahlamäki (Founder, Lahdelma & Mahlamäki architects), Francis Rambert (Head of Architectural Creation Department, Cite de l'architecture et du patrimoine), Carl Bäckstrand (Vice-President, Architects Council of Europe Deputy CEO, White Arkitekter, Pascal Eveillard (Director of Sustainable Construction, Saint-Gobain), Karel Sedláček (Building Science Marketing Manager, Saint-Gobain).

Czytaj też:

Jak był dobrany skład jury Saint-Gobain Architecture Student Contest

Skład Jury został dobrany tak, aby odzwierciedlać różnorodność i głębokie zrozumienie dla zrównoważonego rozwoju w architekturze. Członkowie pochodzą z różnych środowisk zawodowych i geograficznych, co umożliwiło wszechstronną ocenę projektów. Specjaliści połączyli lokalną wiedzę na temat kontekstu miejskiego Helsinek, bogate doświadczenie akademickie, krytyczne spojrzenie na architekturę oraz praktyczną wiedzę o zrównoważonych praktykach budowlanych. Dzięki zróżnicowanemu doświadczeniu każdy aspekt zgłoszonych projektów mógł być szczegółowo omówiony, czym pomysłodawcy konkursu zapewnili uczestnikom uczciwą i kompleksową ocenę.

Wzrastający poziom prac konkursowych Saint-Gobain Architecture Student Contest

Z roku na rok Jury obserwuje wzrastający poziom prac konkursowych, a jednym z najważniejszych elementów oceny staje się teraz analiza wpływu budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednocześnie projekty muszą spełniać wymagania funkcjonalne i użytkowe, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla uczestników konkursu.

Czytaj także:

Zwycięzcy 19 edycji Saint-Gobain Architecture Student Contest

W międzynarodowym finale zwyciężył projekt „SIENI PARK” zespołu z Portugalii. Drugie miejsce zajął zespół z Polski z projektem „Rurban Habitat” - Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, opracowały go pod opieką dr inż. arch. Elżbiety Komarzyńskiej-Świeściak i dr. inż. arch. Marka Lambera. Miejsce trzecie przypadło natomiast przedstawicielom Korei Południowej za projekt „From Boundary To Gateway”. Obowiązująca od tego roku nagroda specjalna Teacher Prize, przyznawana przez opiekunów projektów, powędrowała do studentki z Malezji za projekt „Viikki – The Edu-Buoyancity”. Z kolei znane już wyróżnienie Student Prize, o którym decydują wszystkie zespoły biorące udział w konkursie, trafiło do reprezentantów Libanu za projekt „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”.

Czekające 20-lecie Saint-Gobain Architecture Student Contest w Helsinkach

Ta edycja Saint-Gobain Architecture Student Contest była wyjątkowa - rozpoczęta w Serbii w 2004 roku, świętowała swoje 20-lecie istnienia. Całe pokolenie studentów wzięło już udział w konkursie, a teraz kształtuje przyszłość zrównoważonej architektury, aby uczynić świat lepszym miejscem do życia. Podczas międzynarodowych finałów w Helsinkach ogłoszona została lokalizacja jubileuszowej 20. edycji. Ze stolicy Finlandii udamy się do rodzinnego domu całej Grupy, czyli Francji!