Architektura MuratorMłodzi do ŁodziAktualnościMłodzi do Łodzi 2013: relacja z pierwszego dnia konfrontacji architektonicznych - piątek 17 maja 2013

Młodzi do Łodzi 2013: relacja z pierwszego dnia konfrontacji architektonicznych - piątek 17 maja 2013

Relacja ze spotkania Młodzi do Łodzi 2013: dzień pierwszy, 17 maja 2013

 Młodzi do Łodzi 2013 i Noc Muzeów: wystawa prac architektów
 Młodzi do Łodzi 2013 i Noc Muzeów: wystawa prac architektów
Młodzi do łodzi 2013. Wystawa plansz nadesłanych przez uczestników
Młodzi do łodzi 2013. Wystawa plansz nadesłanych przez uczestników

RELACJA

16.50 Kolejna część spotkana już jutro. Relację rozpoczniemy w sobotę 18 maja o 10.00. Tymczasem przedstawiamy podsumowanie pierwszego dnia konferencji
relacja z drugiego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie drugiego dnia
relacja z trzeciego dnia konferencji i podsumowanie Młodzi do Łodzi 201316.42 Zbliżamy się do końca części oficjalnej, ale dzień jeszcze się nie kończy...

16.40 Anna Żmijewska dziękuje za prezentacje - już jutro będzie okazja, by rozwiązywać prawdziwe problemy i żywo dyskutować w ramach warsztaów. Uczestnicy Młodzi do łodzi 2013 wybierają tematy na jutrzejsze spotkanie. Na wychodzacych uczestników czekają torby z logo Młodzi do Łodzi 2013

 16.37 Michał Masalski: do zagadnenia podszedłem ironicznie; uważam, że tematy nie zostały dobrze wybrane - powinniśmy rozmawiać o problemach, które możemy rozwiązać. Formuła pracy jest zawsze taka sama. Cel pracy architekta? Kasa i pomoc ludziom.

16.35 Przed nami ostatnia prezentacja

16.34 Tomasz Smaga - architektura jest zbyt skomplikowana, by udało się opisać ją w jednym zdaniu. Moja praca to po części prowokacja - mówi architekt, podkreślając, że architekt jest swego rodzaju producentem, dostarczającym usługę. Krytycznie mówiąc o stanie współczesnej architektury, podkreśla niską jakość wielu projektów, niedostosowanych do tak często przywoływowanego dizś kontekstu. Coraz częściej utożsamia się architekturę "dobrą"  z "ładną". Czy zamiast "zdrowego i smacznego produktu" powstają McProjekty?


16.30 Architektura wymknęła się spod kontroli - uzupełnia Krzysztof Mirosławski

16.26 Trzech uczestników Młodzi do Łodzi, trzy plansze: Jesteśmy najbardziej sfrustrowanymi architektami na tej sali - mówi Maciej Dudkiewicz, prezentując swoją pracę.

16.25 Joanna Major, Natalia Rowińska: praca na uczelni, próba połączenia mody z architekturą, projektowanie architektoniczne - połączenie różnych dziedzin.

16.23 Kilkoro Architekci; Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz. Pracownia działa od czterech lat; jest naszym głównym źródłem utrzymania, więc można powiedzieć, że jest naszym życiem.

16.17 Wojciech Czapnik; robię wiele rzeczy na raz, do realizacji trafia niewielki procent. Praca nad większością projektów wymaga działania kolektywnego. Naczelna zasada? Po pierwsze, nie szkodzić. To zasada obowiązująca nie tylko lekarzy.
Projektowanie przestrzeni zgodnych z prawem budowlanym, ale nieludzkich, utrudniających życie w mieście w wielu przypadkach zależy od decyzji architekta, podobnie, jak możliwość poprawy jakości danej przestrzeni.

16.15 Piotr Bujas. Moim celem jest znalezienie formuły działania na rynku. Czy architekt może ograniczyć się do uprawiania jednej, wąskiej dziedziny? Czy ryzykować rozbicie uwagi między różne specjalności, ryzykując, że nie osiągnie się sukcesu w żadnej z nich?

16.13 Aleksandra Zdziechowska:

Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki,
pragnij tego, by długie było wędrowanie,
pełne przygód, pełne doświadczeń.
Lajstrygonów, Cyklopów, gniewnego Posejdona
nie obawiaj się. Nic takiego
na twojej drodze nie stanie, jeśli myślą
trwasz na wyżynach, jeśli tylko wyborne
uczucia dotykają twego ducha i ciała.
Ani Lajstrygonów, ani Cyklopów,
ani okrutnego Posejdona nie spotkasz,
jeżeli ich nie niesiesz w swojej duszy,
jeśli własna twa dusza nie wznieci ich przed tobą.

Pragnij tego, by wędrowanie było długie:
żebyś miał wiele takich poranków lata,
kiedy, z jaką uciechą, z jakim rozradowaniem,
będziesz podpływał do portów, nigdy przedtem nie widzianych;

(Konstandinos Kawafis, Podróż do Itaki, fragment)

16.01 Grzegorz Ziębik - Krzysztof Zalewski - gromki głos podrywa salę. Architekci utożsamiają się ze śląską szkołą architektury.
W architekturze ważne jest to, że ma zmieniać świat i budzić emocje.

15.59 Mgadalena Wrzesień - rola urbanistyki. Od kilku lat współtworzę Stowarzyszenie Odblokuj. Żółty kolor planszy to antidotum na ograniczenia, z którymi - jak większość z Was - wciąż mam do czynienia - mówi architektka. Kolor niebieski symbolizuje żywioł, zmianę, potrzebę przekształcania, żywą w Warszawie. Narzędzia, które do dyspozycji ma urbanista są niedoskonałe, ale  trzeba po nie sięgać.

15.57 Łukasz Wojciechowski: Chaotyczna formuła, niewyraźny cel. Plansz to graficzna zabawa z odzwierciedleniem hasła w wizualnej warstwie.

15.52 Sylwia Widzisz-Pronobis. Chciałam mówić o współpracy; nasze biuro oparte jest na współpracy architektów, branżystów, technologów, praca to ciągła wymiana ddoświadczeń i poglądó - to znane nam wszystkim. Od dawna staramy się jednak działać w strefie kultralnej Bytomia: nikt do końca nie wie, czym architekt ma się w takiej sytuacji zajmować. Czy architekt może się przydać w poprawianiu przestrzeni miejskiej? Dla wielu nie jest to oczywiste. Wydawało nam się, że jesteśmy w stanie zainteresować ludzi naszymi pomysłami - okazało sie, że nie -  mówi o problemach architekta społecznika Sylwia Widzisz-Pronobis. Jedyną, choć trudną drogą jest zdaniem architektki praca w interdyscyplinarnych zespołach.

15.50 Katarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak.

15.40 Hubert Trammer o pracy na Wydziale Architektury Politechniki Lubelskiej - architekt-nauczyciel. Budowa makiet jako jedno z narządzi w pracy dydaktycznej, zaangażowanie społeczne studentów (OSSA, warsztaty, partycypacja społeczna), rola autoedukacji - angażowanie studentów w przygotowywanie zajęć. Hubert Trammer opowiada także o swojej praktyce architektonicznej - jak sam przyznaje, ubocznego zajęcia. Angażuję się głównie w krzyczenie na ludzi - mówi krytyk architektury i działacz społeczny.

15.29 Krzysztof Syruć
Projektant zajmuje się street artem i formułami matematycznymi. W architekturze próbuje połączyć obie pasje.

15.24 Maciej Siuda. Mój cel jest bardzo prosty - chciałbym wybudować kilka budynków - przestrzeni dla ludzi... Architekt szuka nowych form pracy - dobrać formę pracy do celu; inaczej wyglądają projekty komercyjne, inaczej projekty konkursowe, prace. Te ostatnie Maciej Siuda przygotowuje szczególnie chętnie.
Chciałbym, żeby moja pracownia wyglądała jak warsztat stolarski...- mówi architekt. Jeśli ja mam dolara i ty masz dolara i się nimi wymienimy - dalej mamy po jednym dolarze. Jeśli ja mam myś i ty masz myśl i się nimi wymienimy, obaj mamy dwie myśli - podsumowuje.

15.19 Katarzyna Sadowy; zajmuje się pacą naukowca - zadawaniem bardzo wielu pytań i niekiedy znajdowaniem konkretnych odpowiedzi... Kiedy zajmowałam się architektura, zaczęłam coraz bardziej postrzegać ją jako element całości miasta - struktury, której najważniejszą kategorią są zachowania społeczne. W centrum zainteresowań - gospodarka miejska.

15.18 Ewa Rudnicka; mała architektura, architektura tymczasowa - najbardziej interesują mnie projekty, które mogę sama zrealizować

15.10 Polscy architekci za granicą. O pracy w wiedeńskich biurach architektonicznych opowiadają Jędrzej Suchecki (ArchitekturConsult) i Anna Ptaszyńska (Coop Himmelb(l)au,).

15.06 Wraz z wyczerpowaniem ropy naftowej i innych surowców nadchodzi epoka nowej, niskoenergetycznej architektury - zapowiada Aleksandra Późniak-Wołodźko. Architektura powinna być przede wszystkim użyteczna, nie może stanowić ciężaru dla użytkowników.Młodzi do Łodzi 2013, piatek 17 maja. Przerwa to okazja do rozmów
Młodzi do Łodzi 2013, piatek 17 maja. Przerwa to okazja do rozmów

15.03 Na zewnątrz słońce, idealna majowa pogoda. Nic dziwnego, że rozmowy przy kawie trochę się przeciągnęły. Czas wracać - zaczynamy drugą część spotkania.

13.34 Już za chwilę kolejne zdjęcia

13.33 Przerwa na obiad. Wracamy za godzinę!

13.27 Rafał Pieszko; szkoła architektoniczna jest dorym przygotowaniem do zajmowania się innymi zawodami, niż architektura.

13.22 Antoni Jakub Pawlak: staram się korzystać z wszystkich możliwych usprawnień, które dają więcej czasu na myślenie. Najważniejszym narządziem projektanta jest dialog; równie ważna jest uczciwość (...). Kiedyś zawód archiekta był postrzegany jako zawód pożytku publicznego, był lekarzem przestrzeni. Dziś prestiż architekta się rozmył, konieczna jest praca nad odnowieniem wysokiej rangi zawodu. Stararchitekci to pomyłka; architekt powinien byc niewidocznyną, sprawną częścią społeczeństwa.

13.21 Marcin Osiecki: chciałbym wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Architekta inspirują bioniczne formy i nowoczesne technologie

13.17 Barbara Nawrocka - nieobecna na konferencj, przesłała nagranie: materiał już wkrótce na stronie. Architektoniczna bajka autorstwa Kolektywu Palce Lizać jest warta uwagi

13.13 Szymon Muszyński: życzyłbym sobie, by formuła pracy przy projektach była jak idealny związek, by był czas na fascynację, rozwikływanie sporów, spokojne bycie ze sobą...
Dziś sukcesem jest, gdy budynek zacznie się budować. Często kończymy na koncepcji - bierzemy rozwód z inwestorem.

13.12 Sandra Piasek: sobie i Wam życzymy skuteczności...

13.08 Dagmara Matusiak - zwolenniczka Metody. Czy architekt powinien pracować w kawiarni, żeby móc ją zaprojektować? Musimy doświadczyć, żeby spełniać zadania projektowe.

13.03 Piotr Marek: moim celem jest codzienność - architektura, która żyję; niepowtarzalność i własny styl, który wypracowuję; działania społeczne, w które chętnie się angażuję; stabilizacja.

13.01 Krzysztof Łaniewski-Wołłk i Łukasz Stępniak z PALK architekci. W chaosie szukamy równowagi - podkreślają architekci.

12.57 Jan Ledwoń: architektura powinna być wielowątkowa, a zarazem zrozumiała dla każdego odbiorcy. Architektura to powidoki, wspomnienia, realcje międzyludzkie. Jako architekci stwarzamy ramy dla realcji międzyludzkich, dajemy poczucie integracji  z otoczeniem.

12.53 Jędrzej Lewandowski: nie interesują ns rzeczy pośrednie; najważniejsze jest idea, pomysł, coś, co może być wyjątkowe w każdym przypadku, niewżne, czy chodzi o projekt duży, czy mały. Esencja naszej pracy - pomysłów jest wiele, inwestorzy przychodzą z pomysłami - ale naszą rolą jest wysłuchane i zrozumienie inwestora, a nie wykonie jego pomysłów.

12.50 Krzysztof Kwiatkowski opowiada o biurze, w którym pracuje. Licząca 16 osób pracownia to biuro duże, jak na Mielec, sześćdziesięciotysięczne miasto, w którym działa.

12.45 Mateusz Kuo Stolarski: Less but better i inne hasła inspirujące architekta. W architekturze najważniejsza jest szczerość, to co moderniści po sobie zostawili nie jest czymś złym (...) prosta kostka nie jest pozbawiona sensu.... - stwierdził M. Kuo Stolarski, odnosząc się do porannej wypowiedzi Architekta Miasta Łodzi, Marka Janiaka

12.40 Liliana Krzycka; jak uzyskać równowagę między tym, co chcemy stworzyć, a tym, do czego zmusza nas otoczenie czy względy finansowe? Architekt nie powinien tworzyć ściśle zdefiniowanej przestrzeni, ale miejsca, zachęcające użytkowników do współtworzenia miasta

12.38 Agnieszka Koper; wszyscy projektanci biorą pod uwagę podobne czynniki; odbiorcę i przestrzeń. Praca achitekta powinna tworzyć harmonijną, spójną przestrzeń

12.37 Pawł Kłudkiewicz - architekt i rysownik, pokazuje ilustrację pod roboczym tytułem Cykl hodowli architekta - moje ostatnie lata.

12.32 Monika Wojnarowska i Michał Karpiński: na każdy projekt składa się wiele elementów składowych; celem jest - u nas wszystkich ten cel jest podobny - chcemy robić dobre rzeczy i osiągać z tego satysfakcję. Zadawajmy pytania i osiągajmy ten cel, mówią architekci.

12.30 Grzegorz Kaczor: chcielibyśmy dociągnąć do setki jak Niemeyer i może zbudować coś w Ameryce...

12.24 Przemek Kaczkowski: staramy się podchodzić do problemu z różnych stron

12.20 Bartosz Jarosz; staramy się robić wszystko, by nie być przyporządkowani do jednego typu projektów, jednego zagadnienia

12.17 Dominika Janicka i Anna Jankowska; jak postrzegana jest twórczość pracowni przez różne grupy, z którymi projektantki się stykają? Jak przebiega współpraca z inżynierami, branżystami, jak wyglądają relacje z inwestorem. Relacje przedstawione na planszy

12.15 Marlena i Marek Happachowie; razem z wieloma osobami które z nami współpracują, tworzymy Stowarzyszenie Na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego.

12.09 Joanna Grześkowiak - chcemy tworzyć architekturę, która porusza. Na każdym etapie trzeba podejmować decyzje; kiedy znajdziemy klucz, łączący kolejne problemy, wybór jest łatwiejszy. Błędem jest rozpatrywanie każdego szczegółu z osobna.

12.10 Dorota Flor: Staram się: Pogodzić wszystko i się nie zgubić. Umieć spojrzeć na świat świeżym okiem. Dostrzegać to co nieoczywiste. Potrafić precyzyjnie odpowiadać na zadania jakie stają przede mną. Nie przestawać. Ciągle szukać.

12.05 Grupa projektowa Centrala: Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis: krytyczne wypowiedzi na temat przestrzeni miast - nowe funkcje dla przestrzeni miejskich, m.in. Skwer Sportów Miejskich w Pawilonie Emilia w Warszawie

12.01 Maciej Czeredys: społeczna ekonomia. Architekt opowiada o swojej nietypowej drodze zawodowej, prowadzącej przez biuro konserwatora

12.00 minęło południe pierwszego dnia Młodzi do Łodzi 2013

11.57 Maciej Czarnecki: brakuje zwyczajnej, przeciętnej architektury. Jest wiele lansu, prób wyeksponowania ponadprzeciętnych form, brakuje tła. To ono jest najważniejsze i pozwala wybitenej architekturze błyszczeć. Nie można wzniecać rewolucji co tydzień...
Mieszkalnictwo i zamieszkiwanie; warszawski mural z ul. Hożej Free homes for free people; problem tanich mieszkań nie został w Polsce rozwiązany.


By żyło się lepiej
By żyło się lepiej...Młodzi do Łodzi 2013. Fot. M. Czechowicz

11.52 By żyło się lepiej... warszawscy architekci o pracy na makietach, działaności społecznej - Forum Rozwoju Warszawy, SARP.
Na planszy - twarz stanowiąca połączenie-kolaż rysów czterech architektów: Wojeciecha Condera, Aleksandra Drzewieckiego, Macieja Kowalczyka, Michała Tatjewskiego

11.50 Kamila Cieśla-Gałeczka i Paweł Gałeczka: choroby zawodowe architektów i końskie zdrowie potrzebne do uprawiania zawodu

11.46 Michał Cichy i Piotr Januszewski - poznańscy architekci o sobie i swojej pracowni (na planszy - układ pracowni, godziny pracy, rozkład zadań; siedem wspólnie przygotowanych konkursów). Czterech projektantów i podział zadań; tworzenie pracowni jako proces


11.45 Maja Chodorowska i Aleksandra Hołubowska: o pracy we wspólnej grupie projektowej. Praca architekta: wciąganie wielkiego głazu na szczyt - a później kolejne zlecenie, kolejne wyzwanei i kolejna góra

11.42 Architektura jest dla mnie miejscem, w którym żyję...

11.37 Bień Architekci: staramy się działać najprostszymi metodami, na prostych bryłach, z przenikającymi się pomysłami (...) cele architekta trudno określić, zmieniają się z kolejnymi projektami. Zależy nam na realizowaniu naszych pomysów

11.24 Pierwsza prezentacja: Paulina Adamczyk o architekturze i jej kontekście urbanistycznym i społecznym

11.23 Anna Żmijewska, redaktor miesięcznika "Architektura-murator" i koordynatorka Młodzi do Łodzi 2013 dziękuje uczestnikom i współtwórcom programu zaprasza uczestników spotkania do przedstawienia prezentacji. Każdy z uczestników ma 3 minuty na przedstawienie swojej pracy

11.22 Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator"  zaprasza uczestników spotkania Młodzi do Łodzi 2013 do przekazania plansz na wystawę, która odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu Warszawa w Budowie.

11.21 Marek Janiak zaprasza do zwiedzania Łodzi, analizowania nawarstwiających się w mieście zmian urbanistycznych, śledzenia przebiegających wciąż procesów,

11.10 Marek Janiak o kryzysie w edukacji architektonicznej w Polsce, potrzebie wpisywania nowych obiektów w kontekst miejsca

11.00 Marek Janiak: zawód architekta opiera się na gotowości i umiejętności podejmowania decyzji, często w stresie, przy braku potrzebnych informacji. Architekt musi umieć przyjąć odpowiedzialność za te decyzje, często subiektywne, wynikające z doświadczenia i systemu wartości architekta

10.58 Marek Janiak opowiada o historii Łodzi, przyczynach obecnego kryzysu miasta, wymianie ludności w latach powojennych. Łódź jako miasto idealne - po nim nastąpiły "bzdury Bauhausu, faszystowskie pomysły modernizmu" ...

10.57. Marek Janiak, Architekt Miasta Łodzi wita uczestników spotkania Młodzi do Łodzi 2013: współczesne pokolenie architektów zmieni Łódź

10.52 Jak wyglądała pierwsza edycja konfrontacji Młodzi do Łodzi 2013? W 2003 roku dyskutowaliśmy, czy architekt ma wpływ na rzeczywistość. Co zmieniło się od tego czasu? Wpływ kryzysu, bezrobocie wśród architektów to problemy szczególnie wyraźnie dotykające młodych architektów. Zmienia się pojmowanie zawodu, zakres pojęcia "architekt" poszerza się, pojawiają się nowe problemy. Kim są młodzi polscy architekci w 2013 roku?

Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator" wita uczestników Młodzi do Łodzi 2013
Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator" wita uczestników Młodzi do Łodzi 2013. Fot. Marcin Czechowicz
Fot.: Marcin Czechowicz

10.51 Ewa P. Porębska oficjalnie rozpoczyna spotkanie Młodzi do Łodzi 2013

10.45 Kawa, drożdźówki, wspólne oglądanie wystawy i pierwsze rozmowy - zaczynamy

10.31 Pierwsze zdjęcia ze spotkania już w galerii

10.15 Trwa rejestracja

9.40 Pierwsi uczestnicy spotkania są już na miejscu

9.30 Już za kilkadziesiąt minut rozpoczną się trzecie ogólnopolskie konfrontacje architektoniczne Młodzi do Łodzi 2013. Miejsce spotkania: Centrum Piotrkowska 250 - ul. Piotrkowska 250, Łódź. Przez cały dzisiejszy dzień na stronie www.mlodzidolodzi.pl relacjonować będziemy bieżące wydarzenia.