Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku
Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
„Warsztat Architekta: fasady”. Nowy numer do pobrania!
W najnowszym numerze „Warsztatu Architekta” prezentujemy różne kierunki projektowania fasad: zarówno te w duchu low-tech, jak choćby budowle z gliny, betonu konopnego czy słomy, jak i te wykorzystujące najnowsze technologie, m.in. perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Przyglądamy się również materiałom fasadowym będącym na ekologicznej czarnej liście oraz prezentujemy przykłady ich zrównoważonego zastosowania.
Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa WXCA pisze Monika Lemańska.
Zagłębiowski Park Sportowy
Motywem przewodnim obiektów wchodzących w skład parku są wertykalne elementy elewacyjne z drewnianym detalem, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadają im kubaturową formę stadionu. O wyzwaniach związanych z realizacją Zagłębiowskiego Parku Sportowego pisze Piotr Bury z JSK Architekci.
O budowie galerii PLATO w Ostrawie
Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie
Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Konkurs Inspirujący produkt 2023
Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.