Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Aktualności 2015Relacja z rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

Relacja z rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

17 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze
Laureaci VIII edycji konkursu Życie w Architekturze. Fot. Kalbar

Zgromadzonych w ratuszu dzielnicy Wilanów gości powitała Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator", która przypomniała założenia zainicjowanego przez nią i organizowanego już od 20 lat konkursu Życie w Architekturze. Jego pierwsza edycja objęła budynki wzniesione po 1989 roku. Choć wiele obiektów zrealizowano, niewiele z nich zostało dostrzeżonych na arenie międzynarodowej. Powstałe w ostatnich latach realizacje, zgłoszone do VIII edycji konkursu, od poprzednich odróżnia właśnie uzyskanie międzynarodowego uznania. O ich randze świadczy to, że kilka z nich znalazło się na krótkiej liście nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Jak powiedziała Ewa P. Porębska, dzięki temu te dwa konkursy w pewnym sensie się spotkały.

Wręczenie nagród rozpoczęło przyznanie dyplomu dla PKP S.A. za oddanie do użytku ponad 60 stacji po modernizacji. Z rąk Prezes ZPR Media Renaty Krzewskiej dyplom uznania odebrał Jakub Karnowski Prezes Zarządu PKP S.A.

Następnie Ewa P. Porębska wraz z Antonim Domiczem, przewodniczącym jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, wręczyli nagrody w pięciu kategoriach konkursowych. Zobacz wszystkie nagrodzone obiekty.

Kulminacyjnym momentem było wyłonienie laureata Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. Wręczając Grand Prix dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Bronisław Komorowski powiedział:

Architektura nabiera coraz większego znaczenia w kształtowaniu naszego otoczenia, naszego życia,  i zaczyna w coraz większym stopniu kształtować nas wszystkich. W Polsce rośnie apetyt na dobrą architekturę i na ład wokół nas. Świadczą o tym realizacje, które są tutaj nagradzane, oraz badania opinii publicznej. Chcemy, żeby było piękniej i użyteczniej. Żeby nie było banalnie tylko ciekawie. To jest zapewne efekt zarówno powolnego bogacenia się Polaków, jak i otwierania się Polski na świat, gdzie można czerpać wzorce, można przymierzać je do własnych doświadczeń, upodobań i do własnych możliwości. Myślę, że ten apetyt będzie rósł na piękno i na ład wokół nas.

Poza nagrodami przyznanymi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz jury z ramienia organizatora wręczono nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Nagrodę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej otrzymała nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wręczając nagrodę Tomaszowi Koniorowi Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że w ostatnich latach powstało wiele znakomitych obiektów kultury, a polscy architekci wykorzystali szansę, jaką stworzyły środki unijne oraz środki przeznaczone na budowę siedzib nowych instytucji kulturalnych z budżetu państwa. Zmiany te dotyczą nie tylko dużych miast, takich jak Warszawa czy Wrocław, lecz jak pokazuje konkurs również mniejsze miasta jak Rumia czy Szamotuły. W ostatnich latach powstało ponad 250 bibliotek w miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 15 tysięcy. Choć chciałaby nagrodzić wiele obiektów, nagrodę przyznała budynkowi, o którym przy wielu okazjach wspominała jako o znakomitej realizacji w obszarze kultury ostatnich lat.

Minister Infrastruktury i Rozwoju, która przyznała nagrodę dla najlepszej realizacji finansowanej ze środków unijnych dla Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wyraziła głębokie przekonanie o tym, że jakość i piękno architektury mają wpływ na to, że nasze życie staje się piękne, co potwierdza zakończona właśnie VIII edycja konkursu Życie w Architekturze.

 

SPONSOR STRATEGICZNY
SPONSORZY GŁÓWNI
SPONSORZY
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014