Architektura MuratorMłodzi do ŁodziMłodzi do Łodzi 2008. Drugie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów

Młodzi do Łodzi 2008. Drugie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów

Drugie spotkanie z cyklu Młodzi do Łodzi, tym razem zorganizowane pod hasłem Globalizacja architektury, odbyło się w Łodzi w 2008 roku

Drugie spotkanie z cyklu Młodzi do Łodzi do Łodzi odbyło się pięć lat po pierwszych konfrontacjach; w tym czasie studia ukończyły nowe roczniki studentów. Wielu z nich znalazło się wśród 161 uczestników Młodzi do Łodzi 2008.


Konfrontacje 2008 zorganizowane zostały  w innych warunkach niż pierwsze,  z 2003 roku. Dzięki wejściu Polski do UE, bariery granic, także zawodowych, przestały formalnie istnieć. Na ile zmieniło to sytuację młodych architektów? Od starszego pokolenia, uczestniczącego w poprzednim poprzednim spotkaniu, różni ich większa otwartość i znajomość świata, związane z powszechnością wyjazdów na zagraniczne uczelnie i praktykowaniem w tamtejszych pracowniach. Są architektami konkretnego czasu, rzadziej konkretnego miejsca – pisała Katarzyna Trojanek w podsumowaniu spotkania, opublikowanym na łamach miesięcznika „Architektura-murator”  (Konfrontacje Młodzi do Łodzi 2008 - relacja, "A-m" nr 8/2008)

W ramach trzech paneli: globalizacja a lokalność; mobilność i komunikacja; technologie, materiały, narzędzia, młodzi architekci dyskutowali o uprawianiu zawodu w różnych warunkach geopolitycznych, a także o możliwościach i ograniczeniach architektury, jakie niesie globalizacja.

Uzupełnieniem konferencji była wystawa przeszło 100 plansz, na których architekci, posługując się graficzną formą, mieli odpowiedzieć na pytanie – kim są. 

Na pytanie Jak to się stało, że mi się udało, odpowiadali zaproszeni goście – Robert Konieczny (KWK  Promes), Łukasz Zagała i Przemo Łukasik oraz Tomasz Konior (Konior Studio), uczestnicy pierwszego spotkania Młodzi do Łodzi.

 
Młodzi do Łodzi. Ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
30-31 maja 2008
Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne Instytutu Europejskiego w Łodzi
Organizator: miesięcznik "Architektura-murator"
Patron Honorowy: Prezydent Miasta Łodzi
Patroni medialni: lodz.art.pl, Radio Łódź, ŁódźCity.pl
Sponsorzy główni: Autodesk, Rigips, Velux
Sponsorzy: Antalis, Heradesign, Kinnarps, Maxit, Trimo

Młodzi do Łodzi 2008: logo
Drugie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów Młodzi do Łodzi 2008
Obrazki Dariusza Kozłowskiego Krakowski oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich zaprasza na wystawę rysunków profesora Dariusza Kozłowskiego. Ekspozycję pt. „Obrazki” można oglądać do 26 maja.
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.